Fungování výdejního místa a online služby

4. 1. 2021

Prostory knihovny jsou do odvolání uzavřeny, funguje výdejní místo objednaných knih a online služby. Neváhejte se na nás obrátit s případnými dotazy a nejasnostmi. Jsme tu pro vás a budeme se snažit, abychom nastalou situaci společně a bezpečně zvládli.

Provoz výdejního místa
  • Otevírací doba: po–pá, 10–15
  • Pro objednání se přihlaste do katalogu – katalog.muni.cz
    • Objednávat můžete absenční knihy z volného výběru a ze skladu Ústřední knihovny FF.
    • Objednání funguje stejně jako rezervace půjčených knih, podrobný návod zde (body 3 a 4).
  • Vyčkejte na upozorňující e-mail, že je kniha připravena k vyzvednutí. Při jeho odeslání už je půjčena na váš čtenářský účet.
  • Přijďte k výdejnímu místu u Čítárny (vchod z ulice Arna Nováka) v pondělí až pátek, 10–15.
    • Nezapomeňte si vzít ISIC.
    • Prosíme, mějte zakrytá ústa a nos podle aktuálních nařízení vláday. K dispozici bude také dezinfekce.
    • Pokud můžete, doneste si vlastní tužku/propisku na podpis potvrzení o převzetí výpůjček.
  • Knihy si můžete vyzvednout do 7 dní od obdržení e-mailového upozornění.

Co je dobré vědět

• Pokud u nás ještě nejste registrovaní, využijte online registraci. Bez registrace můžete sice prohledávat katalog, ale ne objednávat výpůjčky.
  • Pokud o objednanou a již připravenou knihu už nemáte zájem, dejte nám vědět na knihovna@phil.muni.cz nebo na čísle 549 495 379 (po–pá, 10–15).
  • Pokud potřebujete knihu z některé z Katederních knihoven, kontaktujte přímo danou knihovnu.
Vracení knih
  • Výpůjčky si můžete prodloužit.
  • V případě, že máte neuhrazenou upomínku z pozdního vracení nebo prodloužení není možné z jiného důvodu, kontaktujte nás na knihovna@phil.muni.cz nebo na čísle 549 495 379 (po–pá, 10–15).
  • V případě nutnosti lze vracet do Biblioboxu u vstupu do areálu na Arne Nováka – knihy budou vráceny následující pracovní den.
Vzdálená E-prezenčka / E-výpůjčka

Naskenované knihy běžně dostupné pouze na počítačích v knihovně si nyní můžete prohlížet odkudkoliv.

Otevřít katalog s filtrem E-prezenčka Více o fungování

Online služby

Máte přístup k množství online odborných zdrojů – elektronickým knihám, odborným článkům a dalším. Ne všechno je k dispozici online. Ale co tam je, to vám pomůžeme najít.

• Stěžejní odborné zdroje najdete na Portálu elektronických informačních zdrojů ezdroje.muni.cz
  • Většinu z nich můžete souběžně prohledávat pomocí služby discovery.muni.cz
  • Ke zdrojům se dostanete odkudkoliv, pomocí tzv. vzdáleného přístupu. Doporučujeme aplikaci OpenVPN – jednou ji nainstalujete a nemusíte nic řešit.

Pokud jste ve vybrané databázi nenašli plný text článku nebo knihy, zkuste ověřit jejich dostupnost na dalších místech:

Další dostupné zdroje a tipy pro jejich vyhledávání najdete v průběžně aktualizovaném sdíleném dokumentu. Stále také platí, že vám s vyhledáním zdrojů rádi pomůžeme.

Otevřít dokument se zdroji Přejít na nabídku konzultací

Pro vyučující a výzkumníky

O případných dalších změnách vás budeme informovat na Facebooku a zde na webu formou aktuality.

Dejte nám vědět, co vám v online režimu schází

Prosíme o vyplnění dotazníku, neměl by zabrat déle než pět minut.

Otevřít dotazník