Zkušební verze Scopus AI
Pro měsíc říjen je pro kohokoliv v síti MU přístupný AI vyhledávač v databázi Scopus. Vyhledávání v přirozeném jazyce je doplněno o několik funkcí, které jistě oceníte.
AI nástroje nabízejí široké spektrum možností, od generování textů a překladů až po analýzu komplexních dat. Nabízíme řadu zdrojů a služeb, které vám pomohou tyto nástroje efektivně využívat ve studiu a výzkumu.
AI nástroje jsou založeny na sofistikovaných algoritmech, které umožňují strojům učit se z dat a provádět úkoly, které by dříve vyžadovaly lidskou inteligenci. Fungují převážně statisticky, což znamená, že na základě obrovského množství dat hledají pravděpodobné souvislosti a vytvářejí predikce. Je důležité si uvědomit, že výstupy AI nejsou vždy zcela pravdivé nebo přesné.
Chcete se ve světě umělé inteligence stále zdokonalovat? Naše lekce a workshopy vám poskytnou pevné základy. Pro hlubší ponoření do jednotlivých témat doporučujeme následující bezplatné online kurzy. Učte se vlastním tempem, kdy a kde se vám to hodí.
Na konci každého z kurzů máte možnost získat certifikát.
Problém to být nemusí, pokud je důraz kladen na porozumění textu a kritickou práci s ním. Aby vygenerovaný text opravdu splnil vysokoškolské nároky, musí prokázat hloubku a detail, které nástroj typicky nabídnout neumí, pokud k tomu není specificky vyzván (např. „uveď tuto konkrétní informaci o této události“ – je nutné znalost již mít). Zároveň pro generování odborných textů je nutné, aby zadavatel tématu rozuměl a dokázal vyhodnotit jeho faktickou správnost.
Tento problém je velmi podobný, jako když si studující vygenerují odpověď na domácí úkol. Zásadní rozdíl je v tom, že pokud si od nástroje necháte vygenerovat posudek na cizí práci, tuto práci nástroji poskytujete, a tím ji možná poskytujete třetí straně k potenciálně komerčním účelům bez vědomí autora. Druhým problémem je etika. Práce, ať už závěrečná nebo jinak kvalifikační, nemusí být vždy veřejná, může obsahovat osobní údaje autora či zkoumaných subjektů, zároveň může obsahovat části z různých důvodů utajované nebo bude v budoucnu publikována. Cizí soubory proto do nástrojů AI, kde nemáte absolutní jistotu, že je nástroj či jeho vlastník nevyužije, nikdy nenahrávejte. Samozřejmě se s nástrojem můžete poradit nad vlastním textem hodnocení a nechat si jej třeba upravit, aby kritizovalo konkrétní chyby, ale zároveň poskytlo motivaci k další práci a vyzdvihlo jiné aspekty práce.
Výstup zpravidla patří uživateli aplikace. V pravidlech aplikace je výslovně uvedeno, že veškerý vygenerovaný obsah patří uživateli. Uživatel je ale povinen vždy uvést, že obsah byl vytvořen prostřednictvím ChatGPT. Není dovolené vydávat obsah z ChatGPT za své vlastní autorské dílo. S vlastnictvím obsahu se pojí odpovědnost za obsah. Důležité je vědět, že provozovatel služby ChatGPT se zříká jakékoli odpovědnosti za vytvořený obsah. Je na každém uživateli, aby si sám výstupy před jejich publikací zkontroloval. Je možné, že se právnický precedens změní, nicméně v tuto chvíli toto prohlášení vychází z pravidel AI nástrojů.
O citaci AI ve své práci je dobré se poradit se svým vyučujícím či vedoucím, případně je možné konzultovat doporučení MU. Vy i vaši vyučující můžete využít konzultace s knihovníkem a pro potřeby předmětu zvolit vhodný způsob citování.
Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.