Jak zvolit vhodné téma odborného textu

Zájem o téma

Především nad diplomovou prací strávíte velké množství času a téma, které vás zároveň zajímá, se vám bude zpracovávat mnohem jednodušeji. Můžete také zvážit, zda a jak téma zapadá do vašich budoucích studijních nebo kariérních plánů: Můžete jej rozvést v navazujícím studiu? Týká se oblasti, které se chcete profesně věnovat? Je možné zapojit se do většího výzkumného projektu nebo navázat spolupráci s vybranou institucí? Svou prací ukazujete zájem o obor a danou problematiku.

Tip: Využijte společné vyhledávače Discovery nebo Google Scholar k nalezení pro vás zajímavých témat. Informace o aktuálních výzkumných projektech a tématech najdete obvykle také na stránkách vaší katedry. 


Dostatek zdrojů

Našli jste pár témat, která vás zajímají. Jako další krok byste si měli udělat důkladnou rešerši a s tématy se blíže seznámit. Může se stát, že pro zvolené téma najdete příliš málo nebo naopak příliš mnoho zdrojů. Nalezené zdroje si rovnou můžete ukládat k pozdějšímu využití při psaní práce. 

Tip: S ukládáním zdrojů vám mohou pomoci citační manažery.

Jak na vyhledávání Doporučené zdroje podle oborů


Originalita tématu

Pokud zjistíte, že je téma hojně zpracované, můžete se zamyslet nad odlišným přístupem k problematice nebo replikovat proběhlý výzkum.

Tip: Kde hledat závěrečné práce?


Rozsah tématu

Vhodnost tématu závisí na rozsahu požadovaného textu. Pro úspěšné zpracování je důležité nezvolit si příliš široké a těžko uchopitelné téma, nebo naopak téma příliš úzké, které by nenaplnilo požadovaný rozsah nebo ke kterému neexistuje dostatek zdrojů. 

Široké téma: Hate speech v prostředí internetu

  • Proč je téma příliš široké? Hate speech je velmi těžké definovat a souvisí s tím i mnoho dalších navazujících problémů jako je svoboda slova, dezinformace, socioekonomický aspekt atd. Bylo by vhodné téma upřesnit například zaměřením na konkrétní oblast nebo skupinu.

Úzké téma: Fenomén challenging books

  • Proč je téma příliš úzké? Tento fenomén můžeme nejvýrazněji pozorovat ve Spojených státech. Ačkoliv je to pro American Library Association důležité téma, nenajdeme vyjma jejich materiálů skoro žádné jiné zdroje, což může být při zpracování problém.

Metodologie práce

Vhodná metodologie se bude lišit podle vašeho oborového zaměření. Je dobré rozmyslet si minimálně časovou náročnost a jaký typ výzkumu budete provádět. Zaměřte se na otázky co chcete zkoumat, jak to chcete zkoumat a proč to chcete zkoumat.

Tip: V knihovně najdete publikace zaměřené na základy metodologie výzkumu.


Praktické otázky

  • Obzvláště u závěrečné práce nepodceňte termíny! Pokud necháte výběr na poslední chvíli, je možné, že vámi vybraný*á vedoucí bude mít osazeno.
  • Práci můžete psát v cizím jazyce i když nestudujete lingvistický obor.

Návod zpracovala Markéta Frömelová v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.

Mgr. Pavla Martinková

Informační podpora studia a vědy

telefon: 549 49 4399
e‑mail:
Agenda a portfolio
  • správa webových stránek ÚK
  • poskytování referenčních a konzultačních služeb
  • realizace lekcí a workshopů
  • Open Science metodička

Zobrazit portfolio

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info