Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Citujeme proto, abychom se chovali eticky. Naším cílem při citování by mělo být poskytnout dostatek údajů k tomu, aby byl kdokoli schopen nalézt dokument, z něhož jsme čerpali. V rámci akademického publikování tak dosahujeme návaznosti na předchozí poznání a svým následovníkům umožňujeme získat širší kontext dané problematiky.
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Obecně známá informace / všeobecně známá fakta | Nezpochybnitelné, snadno ověřitelné informace. Nemusíme je citovat, pokud nepřebíráme doslovně celý text ze slovníku nebo encyklopedie. |
Parafráze | Pokud pouze stylisticky upravíme/vlastními slovy převyprávíme cizí myšlenku, stále musíme uvést její zdroj = citovat. |
Citát (quotation) | Doslovné převzetí cizího textu v rámci vlastního dokumentu. Bývá vhodné jej graficky označit (typicky uvozovkami, kurzívou nebo odsazením odstavce). Doplňujeme jej odkazem na zdroj = citací. |
Citace (citation) | Zkrácená identifikace pramene, ze kterého námi uvedený text (citát, parafráze) pochází. Uvádíme ji přímo v textu prostřednictvím vhodné metody (poznámka pod čarou; systém autor-datum). Spojujeme tak citovaný text/myšlenku s jejím zdrojem (tedy s bibliografickým záznamem v seznamu bibliografických citací). |
Metoda citování | Způsob odkazování v textu. Často používané jsou poznámky pod čarou nebo Harvardský systém (metoda autor-datum). |
Bibliografická citace (bibliographic reference) | Systematicky uspořádané údaje, které jednoznačně identifikují použitý dokument. Používáme konkrétní citační normu/citační styl (ISO 690; APA Style). |
Seznam bibliografických citací (list of bibliographic references) | Seznam odkazů na použitou literaturu (zpravidla jej uvádíme na konci práce). |
Zprostředkovaná (sekundární) citace |
Je-li to možné a zdroj je pro nás dostupný, vždy citujeme původní zdroj. V seznamu literatury uveďte sekundární zdroj, který jste skutečně použili.V textu uveďte primární zdroj a formulkou „as cited in“ doplňte zdrojem sekundárním; je-li znám rok vydání primárního díla, uveďte jej. Příklad: (Rabbitt, 1982, as cited in Lyon et al., 2014) / Allport’s diary (as cited in Nicholson, 2003) |
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
APA Style představuje komplexní souhrn pravidel pro publikování odborných textů podle Americké Psychologické Asociace. Jeho součástí jsou také pravidla pro odkazování v textu a tvorbu bibligrafických citací.
Při citování v textu podle APA Style využíváme systém autor-datum (také author-date system nebo harvardský systém). Každé citované dílo má tak v textu minimálně dva záznamy: citaci v textu a odpovídající položku v soupisu použité literatury.
Pro citaci v textu používáme zpravidla dva hlavní údaje: jméno autora a rok vydání. Tyto údaje uvádíme buď oba v kulatých závorkách, nebo jméno autora zmíníme v průběhu psaného textu a doplníme jej rokem vydání v kulaté závorce:
Podrobnější informace o tom, jak v textu citovat díla více autorů, více děl zároveň, konkrétní části díla nebo např. díla anonymní najdete v manuálu nebo na APA Style webu.
Každé dílo citované v textu musí být obsaženo v seznamu použité literatury. Každé dílo ze seznamu použité literatury musí být citováno v textu.
V seznamu použité literatury na konci práce seřadíme bibliografické záznamy abecedně, nečíslujeme je:
Základní úvaha nad citovaným dokumentem by měla být vždy stejná. Zájímá nás kdo (autor) text napsal, kdy (datum publikování), co (název díla) a kde (nakladatel, URL, ...) bylo publikováno.
Obecná struktura záznamu: Příjmení, J. (Rok). Název. Zdroj.
Není-li některý z údajů v dokumentu dohledatelný, vynecháme jej. Struktura bibliografické citace pak může být poněkud matoucí. Jak si konkrétně počínat radí web APA Style.
Příjmení, J. (Rok vydání). Název: Podnázev. (Vydání). Vydavatel.
Příklady:
Vydání je nutno uvést pouze u druhého a dalšího vydání.
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev příspěvku. In J. Příjmení (Ed.). Název: podnázev zdrojového dokumentu. (Vydání, Svazek, Rozsah stran příspěvku). Nakladatel.
Příklad:
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev článku. Název: podnázev časopisu, Ročník(Číslo), Rozsah.
Příklady:
Příjmení, J. (Rok). Název práce (Druh práce, Název instituce).
Příklady:
Příjmení, J. (Rok vydání). Název: Podnázev. Vydavatel. Dostupnost na webu.
Příklady:
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového dokumentu (seriálu), Ročník(číslo), Rozsah stran. Dostupnost na webu (=DOI/URL)
Příklad:
Příjmení, J. (Rok). Název práce (Druh práce, Název instituce). URL/název databáze
Příklad:
Závěrečná práce zveřejněná v Informačním systému MU | Doležel, M. (2003). Staré japonské literární památky a jejich estetika (Master‘s theses. Masarykova univerzita). https://is.muni.cz/auth/th/52330/ff_b
Příjmení, J. (Rok, měsíc, den). Název: podnázev stránky. Vydavatel webové stránky. URL
Příklad:
Příjmení, J. (Rok). Název [Online video]. URL/název databáze
Příklad:
Příjmení, J. (Režisér). (Rok). Název [Film]. Studio.
Příklad:
Název a označení citovaného zákona/části. (Rok). Název zdroje. URL/název databáze
Příklad:
Upozornění: tato šablona nemá oporu v Publication Manual of the American Psychological Association. Způsoby citování anglosaského práva nejsou jednoduše převoditelné na kontinentální. Jiný výklad citování české legislativy je tedy možný.
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Jedná se o normu, jejíž plný název zní ČSN ISO 690 (01 0197) Informace a dokumentace – Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů, aktuální vydání je z listopadu 2022. Obvykle při citování nepracujeme přímo s normou, která je obecně obtížně dostupná. Prezenčně je k zapůjčení u Registračního a výpůjčního pultu.
Podrobná interpretace normy s názornými příklady je k dispozici na webu citace.com.
Norma ČSN ISO 690 konkrétní metodu citování v textu neurčuje. Nejčastěji se používá některá z níže uvedených. Výběr konkrétní metody je vhodné konzultovat s vedoucím práce/vyučujícím předmětu.
Za každým citovaným místem v textu zapíšete číslici, která koresponduje s číselně řazenými poznámkami, uspořádanými podle pořadí jejich výskytu v textu. Číslici je možné zapsat
Poznámky pod čarou mohou obsahovat celý bibliografický záznam citovaného díla, ale také lze uvést pouze následující údaje oddělené čárkou: jméno autora, název díla a volitelně přesné vymezení stránek. Při odkazování na zdroj již uvedený v předchozí poznámce se buď opakuje celá citace nebo se uvede číslo dřívější poznámky s případným rozsahem stran.
Seznam bibliografických citací (na konci práce) není povinný, ale doporučuje se. Pokud se jej rozhodnete vynechat, musí být citace v poznámkách pod čarou úplné. Záznamy se v seznamu použité literatury uspořádají abecedně, nečíslují se:
Při použití této metody odkazování v textu má každé citované dílo v práci minimálně dva záznamy:
Pro citaci v textu používáme zpravidla dva hlavní údaje: jméno autora a rok vydání.
Tyto údaje uvádíme buď oba v kulatých závorkách, nebo jméno autora zmíníme v průběhu psaného textu a doplníme jej rokem vydání v kulaté závorce.
Podrobnější informace o tom, jak v textu citovat díla více autorů, více děl zároveň, konkrétní části díla nebo např. díla anonymní najdete na APA Style webu.
Každé dílo citované v textu musí být obsaženo v seznamu použité literatury. Každé dílo ze seznamu použité literatury musí být citováno v textu.
V místě citování díla v práci uvedete do kulaté (popř. hranaté) závorky nebo v horním indexu číslo daného dokumentu v pořadí, v jakém je citován poprvé. V případě, že stejné dílo citujete v textu na několika různých místech, stále používáte stejné číslo jako u první citace.
Je možné volitelně uvést příslušnou stranu nebo rozsah stran, pokud je citována pouze určitá část či myšlenka.
V seznamu bibliografických záznamů jsou záznamy uspořádány číselně, v pořadí, v němž byly poprvé uvedeny v textu:
Modrou barvou jsou označeny nepovinné údaje.
Základní úvaha nad citovaným dokumentem by měla být vždy stejná. Zajímá nás kdo (autor) text napsal, kdy (datum publikování), co (název díla) a kde (nakladatel, URL, ...) bylo publikováno.
Je-li to možné a zdroj je pro nás dostupný, vždy citujeme původní zdroj. V případě, že citaci přejímáme (nepřímé/zprostředkované/citace citace), citace se uvádí jménem autora/autorů, ročníkem a odkazem na původní zdroj.
V seznamu literatury se uvádí pouze zdroj, ze kterého autor příspěvku čerpal (v našem příkladu pouze Hoskovec, J.). Další možností potom je uvést za bibliografickou citaci primárního dokumentu v seznamu použité literatury formulaci [NON VIDI] (= neviděno).
Tvůrce. Název: podnázev. Vydání. Vedlejší tvůrce (role). Místo vydání: Nakladatel, rok vydání, rozsah díla. Edice, číslo svazku. Poznámky. ISBN.
Příklady:
Tvůrce příspěvku. Název: podnázev příspěvku. In: Tvůrce zdrojového dokumentu. Název: podnázev zdrojového dokumentu. Vydání. Místo vydání: Nakladatel, rok vydání, rozsah stran. Edice, číslo svazku. ISBN.
Nepovinné údaje jsou označeny modře.
Příklad:
Tvůrce článku. Název: podnázev článku. Vedlejší tvůrce. Název: podnázev zdrojového dokumentu (časopisu). Místo vydání: Nakladatel, rok, ročník, číslo, rozsah stran (s.) / rok, ročník(číslo), rozsah stran (bez s.). ISSN.
Příklady:
Tvůrce. Název práce: podnázev. Vedlejší název. Místo odevzdání práce, datum odevzdání práce. Druh práce. Název instituce, kde byla práce napsána. (Univerzita, Fakulta, Ústav). Vedoucí práce. Poznámky.
Příklady:
Tvůrce. Název: podnázev. Online. Vydání. Vedlejší tvůrce (role). Nakladatel, rok vydání, rozsah díla. Edice, číslo svazku. Poznámky. ISBN. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklady:
Tvůrce článku. Název: podnázev článku. Vedlejší tvůrce (role). Název: podnázev zdrojového dokumentu (časopisu). Online. Nakladatel, rok, ročník, číslo, rozsah stran (s.) / rok, ročník(číslo), rozsah stran (bez s.). ISSN. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD]
Příklad:
Tvůrce. Název práce: podnázev. Vedlejší název. Online, druh práce. Místo, vysoká škola, fakulta, datum odevzdání práce. Dostupnost a přístup. Poznámky. [datum citování].
Příklad:
Webové sídlo:
Tvůrce stránky. Název sídla. Formát a typ zdroje. Vydání, verze. Vydavatel, datum publikace, datum úprav/revize. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklad:
Příspěvek na webovém sídle:
Tvůrce příspěvku. Název: podnázev příspěvku. Formát a typ zdroje. Vydání, verze. In: Tvůrce webového sídla. Název webového sídla: podnázev. Nakladatel, datum publikování, datum aktualizace/revize. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Tvůrce [nick]. Název: podnázev příspěvku. Formát a typ zdroje. Datum zveřejnění. Tvůrce původního obsahu. Název služby. Dostupnost: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklad:
Tvůrce (režisér). Název: podnázev. Vedlejší název [Typ nosiče]. Místo publikování: Nakladatel, datum uvedení v zemi produkce. Název edice a číslování. Dostupnost a přístup. Poznámky.
Příklad:
Tvůrce (jurisdikce). Název a označení citovaného zákona/části. In: Sbírka. Datum vydání, částka, rozsah stran. URL/název databáze.
Příklad:
Návod pro ISO 690 zpracovala Mgr. Hana Holoubková, spravuje jej Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Takzvané citační generátory a manažery vám mohou značně usnadnit práci. Pomohou vám při vytváření citací, s citováním v textu nebo se závěrečným seznamem použité literatury. Při jejich používání je ale třeba dbát opatrnosti – jsou to jen nástroje a nezaručují správnost.
Webová aplikace, která podle zadaných údajů vytvoří citaci v požadovaném citačním stylu (např. APA nebo ISO 690).
Důležité je zvolit správný typ dokumentu – pokud se pokusíte citovat webovou stránku jako elektronickou knihu, generátor tuto chybu neodhalí a vytvořenou citaci označí za správnou.
Webová nebo desktopová aplikace, která citace umí nejen vytvářet, ale také ukládat, třídit a nabízí různé další funkce.
Citačních manažerů existuje hodně, obsáhlý přehled a srovnání najdete například na Wikipedii. Podrobněji se podíváme na rošířené Citace PRO a Zotero.
Webová aplikace dostupná v plné verzi zdarma pro studenty a zaměstnance MU (přístup pomocí jednotného přihlášení).
Vybrané funkce
Více informací
Webové rozhraní i desktopová aplikace ke stažení zdarma (Mac, Windows, Linux).
Vybrané funkce
Více informací
Návod pro citační nástroje zpracovala Mgr. Eva Jandová, spravuje jej Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |