Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Citujeme proto, abychom se chovali eticky. Naším cílem při citování by mělo být poskytnout dostatek údajů k tomu, aby byl kdokoli schopen nalézt dokument, z něhož jsme čerpali. V rámci akademického publikování tak dosahujeme návaznosti na předchozí poznání a svým následovníkům umožňujeme získat širší kontext dané problematiky.
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Obecně známá informace / všeobecně známá fakta | Nezpochybnitelné, snadno ověřitelné informace. Nemusíme je citovat, pokud nepřebíráme doslovně celý text ze slovníku nebo encyklopedie. |
Parafráze | Pokud pouze stylisticky upravíme/vlastními slovy převyprávíme cizí myšlenku, stále musíme uvést její zdroj = citovat. |
Citát (quotation) | Doslovné převzetí cizího textu v rámci vlastního dokumentu. Bývá vhodné jej graficky označit (typicky uvozovkami, kurzívou nebo odsazením odstavce). Doplňujeme jej odkazem na zdroj = citací. |
Citace (citation) | Zkrácená identifikace pramene, ze kterého námi uvedený text (citát, parafráze) pochází. Uvádíme ji přímo v textu prostřednictvím vhodné metody (poznámka pod čarou; systém autor-datum). Spojujeme tak citovaný text/myšlenku s jejím zdrojem (tedy s bibliografickým záznamem v seznamu bibliografických citací). |
Metoda citování | Způsob odkazování v textu. Často používané jsou poznámky pod čarou nebo Harvardský systém (metoda autor-datum). |
Bibliografická citace (bibliographic reference) | Systematicky uspořádané údaje, které jednoznačně identifikují použitý dokument. Používáme konkrétní citační normu/citační styl (ISO 690; APA Style). |
Seznam bibliografických citací (list of bibliographic references) | Seznam odkazů na použitou literaturu (zpravidla jej uvádíme na konci práce). |
Zprostředkovaná (sekundární) citace |
Je-li to možné a zdroj je pro nás dostupný, vždy citujeme původní zdroj. V seznamu literatury uveďte sekundární zdroj, který jste skutečně použili.V textu uveďte primární zdroj a formulkou „as cited in“ doplňte zdrojem sekundárním; je-li znám rok vydání primárního díla, uveďte jej. Příklad: (Rabbitt, 1982, as cited in Lyon et al., 2014) / Allport’s diary (as cited in Nicholson, 2003) |
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
APA Style představuje komplexní souhrn pravidel pro publikování odborných textů podle Americké Psychologické Asociace. Jeho součástí jsou také pravidla pro odkazování v textu a tvorbu bibligrafických citací.
Při citování v textu podle APA Style využíváme systém autor-datum (také author-date system nebo harvardský systém). Každé citované dílo má tak v textu minimálně dva záznamy: citaci v textu a odpovídající položku v soupisu použité literatury.
Pro citaci v textu používáme zpravidla dva hlavní údaje: jméno autora a rok vydání. Tyto údaje uvádíme buď oba v kulatých závorkách, nebo jméno autora zmíníme v průběhu psaného textu a doplníme jej rokem vydání v kulaté závorce:
Podrobnější informace o tom, jak v textu citovat díla více autorů, více děl zároveň, konkrétní části díla nebo např. díla anonymní najdete v manuálu nebo na APA Style webu.
Každé dílo citované v textu musí být obsaženo v seznamu použité literatury. Každé dílo ze seznamu použité literatury musí být citováno v textu.
V seznamu použité literatury na konci práce seřadíme bibliografické záznamy abecedně, nečíslujeme je:
Základní úvaha nad citovaným dokumentem by měla být vždy stejná. Zájímá nás kdo (autor) text napsal, kdy (datum publikování), co (název díla) a kde (nakladatel, URL, ...) bylo publikováno.
Obecná struktura záznamu: Příjmení, J. (Rok). Název. Zdroj.
Není-li některý z údajů v dokumentu dohledatelný, vynecháme jej. Struktura bibliografické citace pak může být poněkud matoucí. Jak si konkrétně počínat radí web APA Style.
Příjmení, J. (Rok vydání). Název: Podnázev. (Vydání). Vydavatel.
Příklady:
Vydání je nutno uvést pouze u druhého a dalšího vydání.
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev příspěvku. In J. Příjmení (Ed.). Název: podnázev zdrojového dokumentu. (Vydání, Svazek, Rozsah stran příspěvku). Nakladatel.
Příklad:
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev článku. Název: podnázev časopisu, Ročník(Číslo), Rozsah.
Příklady:
Příjmení, J. (Rok). Název práce (Druh práce, Název instituce).
Příklady:
Příjmení, J. (Rok vydání). Název: Podnázev. Vydavatel. Dostupnost na webu.
Příklady:
Příjmení, J. (Rok vydání) Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového dokumentu (seriálu), Ročník(číslo), Rozsah stran. Dostupnost na webu (=DOI/URL)
Příklad:
Příjmení, J. (Rok). Název práce (Druh práce, Název instituce). URL/název databáze
Příklad:
Závěrečná práce zveřejněná v Informačním systému MU | Doležel, M. (2003). Staré japonské literární památky a jejich estetika (Master‘s theses. Masarykova univerzita). https://is.muni.cz/auth/th/52330/ff_b
Příjmení, J. (Rok, měsíc, den). Název: podnázev stránky. Vydavatel webové stránky. URL
Příklad:
Příjmení, J. (Rok). Název [Online video]. URL/název databáze
Příklad:
Příjmení, J. (Režisér). (Rok). Název [Film]. Studio.
Příklad:
Název a označení citovaného zákona/části. (Rok). Název zdroje. URL/název databáze
Příklad:
Upozornění: tato šablona nemá oporu v Publication Manual of the American Psychological Association. Způsoby citování anglosaského práva nejsou jednoduše převoditelné na kontinentální. Jiný výklad citování české legislativy je tedy možný.
Návod zpracovala a spravuje Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Jedná se o normu, jejíž plný název zní ČSN ISO 690 (01 0197) Informace a dokumentace – Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů, aktuální vydání je z listopadu 2022. Obvykle při citování nepracujeme přímo s normou, která je obecně obtížně dostupná. Prezenčně je k zapůjčení u Registračního a výpůjčního pultu.
Podrobná interpretace normy s názornými příklady je k dispozici na webu citace.com.
Norma ČSN ISO 690 konkrétní metodu citování v textu neurčuje. Nejčastěji se používá některá z níže uvedených. Výběr konkrétní metody je vhodné konzultovat s vedoucím práce/vyučujícím předmětu.
Za každým citovaným místem v textu zapíšete číslici, která koresponduje s číselně řazenými poznámkami, uspořádanými podle pořadí jejich výskytu v textu. Číslici je možné zapsat
Poznámky pod čarou mohou obsahovat celý bibliografický záznam citovaného díla, ale také lze uvést pouze následující údaje oddělené čárkou: jméno autora, název díla a volitelně přesné vymezení stránek. Při odkazování na zdroj již uvedený v předchozí poznámce se buď opakuje celá citace nebo se uvede číslo dřívější poznámky s případným rozsahem stran.
Seznam bibliografických citací (na konci práce) není povinný, ale doporučuje se. Pokud se jej rozhodnete vynechat, musí být citace v poznámkách pod čarou úplné. Záznamy se v seznamu použité literatury uspořádají abecedně, nečíslují se:
Při použití této metody odkazování v textu má každé citované dílo v práci minimálně dva záznamy:
Pro citaci v textu používáme zpravidla dva hlavní údaje: jméno autora a rok vydání.
Tyto údaje uvádíme buď oba v kulatých závorkách, nebo jméno autora zmíníme v průběhu psaného textu a doplníme jej rokem vydání v kulaté závorce.
Podrobnější informace o tom, jak v textu citovat díla více autorů, více děl zároveň, konkrétní části díla nebo např. díla anonymní najdete na APA Style webu.
Každé dílo citované v textu musí být obsaženo v seznamu použité literatury. Každé dílo ze seznamu použité literatury musí být citováno v textu.
V místě citování díla v práci uvedete do kulaté (popř. hranaté) závorky nebo v horním indexu číslo daného dokumentu v pořadí, v jakém je citován poprvé. V případě, že stejné dílo citujete v textu na několika různých místech, stále používáte stejné číslo jako u první citace.
Je možné volitelně uvést příslušnou stranu nebo rozsah stran, pokud je citována pouze určitá část či myšlenka.
V seznamu bibliografických záznamů jsou záznamy uspořádány číselně, v pořadí, v němž byly poprvé uvedeny v textu:
Modrou barvou jsou označeny nepovinné údaje.
Základní úvaha nad citovaným dokumentem by měla být vždy stejná. Zajímá nás kdo (autor) text napsal, kdy (datum publikování), co (název díla) a kde (nakladatel, URL, ...) bylo publikováno.
Je-li to možné a zdroj je pro nás dostupný, vždy citujeme původní zdroj. V případě, že citaci přejímáme (nepřímé/zprostředkované/citace citace), citace se uvádí jménem autora/autorů, ročníkem a odkazem na původní zdroj.
V seznamu literatury se uvádí pouze zdroj, ze kterého autor příspěvku čerpal (v našem příkladu pouze Hoskovec, J.). Další možností potom je uvést za bibliografickou citaci primárního dokumentu v seznamu použité literatury formulaci [NON VIDI] (= neviděno).
Tvůrce. Název: podnázev. Vydání. Vedlejší tvůrce (role). Místo vydání: Nakladatel, rok vydání, rozsah díla. Edice, číslo svazku. Poznámky. ISBN.
Příklady:
Tvůrce příspěvku. Název: podnázev příspěvku. In: Tvůrce zdrojového dokumentu. Název: podnázev zdrojového dokumentu. Vydání. Místo vydání: Nakladatel, rok vydání, rozsah stran. Edice, číslo svazku. ISBN.
Nepovinné údaje jsou označeny modře.
Příklad:
Tvůrce článku. Název: podnázev článku. Vedlejší tvůrce. Název: podnázev zdrojového dokumentu (časopisu). Místo vydání: Nakladatel, rok, ročník, číslo, rozsah stran (s.) / rok, ročník(číslo), rozsah stran (bez s.). ISSN.
Příklady:
Tvůrce. Název práce: podnázev. Vedlejší název. Místo odevzdání práce, datum odevzdání práce. Druh práce. Název instituce, kde byla práce napsána. (Univerzita, Fakulta, Ústav). Vedoucí práce. Poznámky.
Příklady:
Tvůrce. Název: podnázev. Online. Vydání. Vedlejší tvůrce (role). Nakladatel, rok vydání, rozsah díla. Edice, číslo svazku. Poznámky. ISBN. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklady:
Tvůrce článku. Název: podnázev článku. Vedlejší tvůrce (role). Název: podnázev zdrojového dokumentu (časopisu). Online. Nakladatel, rok, ročník, číslo, rozsah stran (s.) / rok, ročník(číslo), rozsah stran (bez s.). ISSN. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD]
Příklad:
Tvůrce. Název práce: podnázev. Vedlejší název. Online, druh práce. Místo, vysoká škola, fakulta, datum odevzdání práce. Dostupnost a přístup. Poznámky. [datum citování].
Příklad:
Webové sídlo:
Tvůrce stránky. Název sídla. Formát a typ zdroje. Vydání, verze. Vydavatel, datum publikace, datum úprav/revize. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklad:
Příspěvek na webovém sídle:
Tvůrce příspěvku. Název: podnázev příspěvku. Formát a typ zdroje. Vydání, verze. In: Tvůrce webového sídla. Název webového sídla: podnázev. Nakladatel, datum publikování, datum aktualizace/revize. Dostupné z: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Tvůrce [nick]. Název: podnázev příspěvku. Formát a typ zdroje. Datum zveřejnění. Tvůrce původního obsahu. Název služby. Dostupnost: URL. [cit. RRRR-MM-DD].
Příklad:
Tvůrce (režisér). Název: podnázev. Vedlejší název [Typ nosiče]. Místo publikování: Nakladatel, datum uvedení v zemi produkce. Název edice a číslování. Dostupnost a přístup. Poznámky.
Příklad:
Tvůrce (jurisdikce). Název a označení citovaného zákona/části. In: Sbírka. Datum vydání, částka, rozsah stran. URL/název databáze.
Příklad:
Návod pro ISO 690 zpracovala a spravuje Mgr. Hana Holoubková. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |
Takzvané citační generátory a manažery vám mohou značně usnadnit práci. Pomohou vám při vytváření citací, s citováním v textu nebo se závěrečným seznamem použité literatury. Při jejich používání je ale třeba dbát opatrnosti – jsou to jen nástroje a nezaručují správnost.
Webová aplikace, která podle zadaných údajů vytvoří citaci v požadovaném citačním stylu (např. APA nebo ISO 690).
Důležité je zvolit správný typ dokumentu – pokud se pokusíte citovat webovou stránku jako elektronickou knihu, generátor tuto chybu neodhalí a vytvořenou citaci označí za správnou.
Webová nebo desktopová aplikace, která citace umí nejen vytvářet, ale také ukládat, třídit a nabízí různé další funkce.
Citačních manažerů existuje hodně, obsáhlý přehled a srovnání najdete například na Wikipedii. Podrobněji se podíváme na rošířené Citace PRO a Zotero.
Webová aplikace dostupná v plné verzi zdarma pro studenty a zaměstnance MU (přístup pomocí jednotného přihlášení).
Vybrané funkce
Více informací
Webové rozhraní i desktopová aplikace ke stažení zdarma (Mac, Windows, Linux).
Vybrané funkce
Více informací
Návod pro citační nástroje zpracovala a spravuje Mgr. Eva Jandová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.
Informační podpora studia a vědy; Deposit a Informační pult
telefon: | 549 49 4674 |
---|---|
e‑mail: |