Nástroje pro psaní poznámek

Jak na psaní poznámek

Jak na psaní poznámek

Psaní poznámek je dovednost, která může velmi usnadnit proces učení a následného vybavování. Kvalitně vytvořené poznámky pomáhají také při ukládání informací do dlouhodobé paměti. Vizuálně zpracované poznámky napomáhají vizuální paměti. Psaní poznámek by mělo splňovat několik aspektů.

  • Poznámky jsou psané stručně a jasně – mělo by se jednat o krátké věty nebo psaní v bodech tak, aby bylo po delší době jasně pochopitelné, o jakou informaci se jedná.
  • Poznámky by měly být přehledně uspořádané – struktura vedení poznámek je základem pro budoucí práci s nimi.
  • Poznámky by neměly mít jen formu textu – je vhodné zapojit různé vizualizace, tedy různé diagramy, mapy, grafy.

Efektivní psaní poznámek tedy pomůže:

  • Snadněji a rychleji se učit.
  • Více si vybavovat z paměti.
  • Dlouhodoběji si učivo pamatovat.

Poznámky by měly obsahovat několik základních prvků, například:

  • Klíčová slova – slova, která charakterizují text
  • Klíčové myšlenky – různé názory autora, návrhy, domněnky
  • Závěr – shrnutí celé problematiky do několika srozumitelných vět
Přehled nástrojů

Přehled vybraných nástrojů

Od nástroje pro psaní poznámek může každý očekávat něco jiného. Při výběru toho nejvhodnějšího nástroje pro vás můžete využít přehledovou tabulku nebo si o jednotlivých nástrojích přečíst podrobnosti.

Google Keep

Google Keep

Google Keep vizuálně funguje ve formě „sticky-notes“ papírků, proto se může stát, že při velkém množství poznámek se stane nepřehledným i za použití kvalitního vyhledávače a organizace poznámek za pomocí tagů. Kromě textu se dají do poznámek přidávat také obrázky. Na rozdíl od některých alternativ však Google Keep nepojme jiné typy souborů. Keep umožňuje připínání důležitých položek do horní části obrazovky, podporuje upozornění a načte text z obrázku, pokud je dostatečně čitelný. Jeho silnou stránkou je integrace s dalšími službami Google a jeho jednoduché uživatelské prostředí.

Evernote

Evernote

Jedna z nejvýkonnějších možností, která dokáže zpracovat poznámky téměř v jakémkoli formátu. Poznámky v Evernote jsou organizovány do tříúrovňové hierarchie – poznámka, poznámkový blok a štos poznámkových bloků. Má možnosti přidávat textové poznámky, zvukové klipy, obrázky, dokumenty PDF, naskenované ručně psané stránky, konverzace Slack, e-maily, webové stránky a cokoliv dalšího. Práci člověku ulehčuje řadou pomocných funkcí pro kopírování či slučování poznámek, poznámky se vzájemně mohou propojovat interními odkazy. Tyto poznámky se dají plně formátovat.

Apple Notes

Apple Notes 

Jakmile je vytvořena nová poznámku, může se přidat text, připojit obrázky, skenovat dokumenty, kreslit nebo psát ručně, přidávat kontrolní seznamy, formátovat věci do tabulek a další. ​

Microsoft OneNote

Microsoft OneNote 

Microsoft OneNote je plně vybavená aplikace pro psaní poznámek. Každá stránka je v podstatě plátno, kam lze přidat libovolný druh poznámky na libovolné místo. Kromě textu pojme OneNote obrázky, lze do něj ukládat hlasové poznámky, online videa, jiné soubory a dokumenty. Microsoft ve svém nástroji podporuje spolupráci více lidí, je možnost sdílet pomocí odkazů části poznámkových bloků.

Notion

Notion 

Jsou to v podstatě tři nástroje v jednom: výkonná aplikace pro poznámky, správce úkolů a projektů a referenční wiki. Notion je sice dostupný v základní verzi zdarma, ale jeho největší přednost, spolupráce v týmu, je dostupná až v placených verzích.10$ měsíčně se sice může zdát hodně peněz, ale když se tento náklad rozloží třeba v pětičlenném týmu studentů, je tento nástroj finančně dostupný.

Obsidian

Obsidian 

Poznámky lze třídit do složek a podsložek pomocí postranního panelu, ale co je zajímavější, je možnost je propojovat pomocí interních hypertextových odkazů. V nástroji je možnost mít otevřených tolik poznámek, kolik je potřeba.

Joplin

Joplin 

Open-source aplikace postavená na principu vytváření poznámkových bloků a pak jednotlivých stránek s poznámkami. Poznámky se vytváří ve značkovacím jazyce Markdown. Psát se může přímo v tomto jazyce, ale je i možnost přepnout se do prostředí vizuálního, kde je k ruce nástrojová lišta. Do poznámek kromě textu se dají vložit např. i obrázky, případně připojovat i jiné typy souborů. Nástroj je vhodný rovněž pro tvorbu odškrtávacích seznamů, takovou možnost nabízí přímo jako alternativu k vytvoření poznámky. Interface tohoto programu je jednoduše nastavitelný podle preferencí uživatele.

Milanote

Milanote 

Je nástroj pro kreativní práci s poznámkami. Nabízí virtuální prostor, kde se jednotlivé objekty ručně rozmisťují. Mohou se proto různě překrývat. Objekty lze na nástěnce slučovat do vnořených nástěnek nebo skupin. Základní verze je sice zdarma ale je bohužel velmi omezená v množství dat které je možno zpracovat. Placené verze jsou neomezené.

Notejoy

Notejoy 

Jedná se o jednu z komerčních služeb zaměřenou na spolupráci týmů, jež zadarmo poskytuje pouze omezené sužby. S bezplatnou variantou nelze získat historii poznámek, ani možnost vyhledávat v obsahu nahraných dokumentů a obrázků.

Simplenote

Simplenote 

Editor zaměřený na jednoduchost primárně nenabízí možnost formátovat text, ale nabízí aktivaci formátování pomocí jazyka Markdown. Nadchne všechny, kdo chtějí především psát delší texty. Nepodporuje zvukové nahrávky ani videa.

Turtl

Turtl 

Data synchronizuje v rámci vlastního cloudu. Díky tomu nabízí i spolupráci ve více lidech. Turtl podporuje možnost si nainstalovat i vlastní server s vlastním zabezpečením. Ukládá hesla, obrázky a záložky webových stránek. Poznámky lze třídit pomocí štítků, samotné textové zápisy jsou velice strohé. Aplikace je open source.

Zoho Notebook

Zoho Notebook 

Poznámky na sebe berou podobu lístků, které ale vůbec nemusí být malé – lze snadno psát kvantum textu, ale také přidávat obrázky nebo jiné typy souborů. Výhodou pro někoho může být, že se jedná o primárně webový nástroj. Zoho Notebook vsází na vizuální zpracování poznámek, při větším množství může být stejně jako Google Keep nepřehledný.

Laverna

Laverna 

Jedná se o jeden z nejjednodušších nástrojů pro psaní poznámek. Pracuje s jazykem Markdown a mnohé nepotěší, že se poznámky píší pouze přímo v něm. Synchronizovat své poznámky lze skrze třetí stranu. Program je open source. Má možnost instalovat vlastní instanci na server.

Přehledová tabulka

 

Podporované platformy

Cena

Synchronizace na více zařízeních

Sdílení poznámek

Google Keep

Android, iOS, Web, Chrome

Základní verze zdarma (15 GB)

Ano

Ano

Evernote

Android, iOS, macOS, Windows, Web

Základní verze zdarma

Ano

Ano

Apple Notes

iOS, iPadOS, macOS

Zdarma za 5 GB v iCloud

Ano

Ano

Microsoft OneNote

iOS, Android, macOS, Windows, Web

Zdarma 5 GB

Ano

Ano

Notion

Web, Windows, macOS, Android, iOS

Základní verze zdarma

Ano

Ano

Obsidian

iOS, Android, Windows, macOS, Linux

Zdarma

Ne

Ne

Joplin

Windows, macOS, Linux, Android a iOS

Základní verze zdarma

Ne v základní verzi
Placené verze ano

Ne v základní verzi
Placené verze ano

Milanote

Web, macOS, Windows, iOS, Android, iPad

Základní verze zdarma

Ano

Ano

Notejoy

Windows, macOS, iOS, Android, Web

Zdarma omezené služby v 100 MB cloudu

Ano

Ano

Simplenote

Windows, macOS, Linux, iOS, Android a web

Zdarma

Ano

Ano

Turtl

Windows, macOS, Linux a Android

Základní verze zdarma

Ano

Ano

Zoho Notebook

Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Web

Zdarma

Ano

Ano

Laverna

Windows, macOS, Linux, Web

Zdarma

Ne

Ne

 


Návod zpracovala Jana Novotná v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.

Mgr. Pavla Martinková

Informační podpora studia a vědy

telefon: 549 49 4399
e‑mail:

Agenda a portfolio

  • správa webových stránek ÚK
  • poskytování referenčních a konzultačních služeb
  • realizace lekcí a workshopů
  • Open Science metodička

Zobrazit portfolio

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info