Jak a kde najít vhodné zdroje

Základy vyhledávání

Kde začít

Ujasněte si, co chcete zjistit. Pokud hledám, kdy byl namalovaný obraz, budu postupovat jinak, než když chci zjistit, jaké jsou jeho možné interpretace. Datum můžu klidně najít na Wikipedii, interpretaci budu hledat v odborných zdrojích, tištěných nebo elektronických.

Kde hledat tištěné zdroje

Ve které knihovně se nachází tištěná kniha, časopis, noviny případně další zdroje zjistíte nejlépe prostřednictvím online katalogů knihoven.

Více o vyhledávání knih

Kde hledat elektronické zdroje

Odborné články, knihy, výzkumné zprávy, disertace z různých oborů najdete v odborných online databázích na Portálu elektronických informačních zdrojů ezdroje.muni.cz

  • Většinu z nich můžete souběžně prohledávat pomocí služby discovery.muni.cz
  • Zdroje jsou sice licencované, ale jako studenti či zaměstnanci Masarykovy univerzity se k nim dostanete odkudkoliv pomocí tzv. vzdáleného přístupu. Doporučujeme aplikaci OpenVPN – jednou ji nainstalujete a nemusíte nic řešit.
  • Řada databází pracuje se službou Full Text Finder – kliknete na ikonku a dozvíte se, jestli je článek dostupný ve zdroji předplaceném MU.
Full Text Finder ve vyhledávači discovery.muni

Pokud jste ve vybrané databázi nenašli plný text článku nebo knihy, zkuste ověřit jejich dostupnost ve společných vyhledávačích volně dostupných zdrojů:

  • Google Scholar prohledává plné texty a metadata z odborné literatury,
  • Google Books zpřístupňuje části knih chráněných autorským zákonem, nedostanete se tak k celé knize, ale občas pár stránek stačí.
  • Můžete také prohledávat rejstříky Open Access (co to je Open Access?) časopisů doaj.org nebo knih doabooks.org

Dalšími zajímavými zdroji (nejen textových materiálů) mohou být digitální knihovny, digitalizované archivy a repozitáře:

Jak hledat

Co napsat do vyhledávacího pole? Zvolte klíčová slova, která odpovídají vašemu tématu. Můžete využít synonyma, nadřazené a podřazené pojmy a určit si vztahy mezi nimi. Podle výsledků vyhledávání je budete upravovat a různě kombinovat.


Pokud najdete co potřebujete poté, co napíšete první dvě slova, která vás napadnou, je to v pořádku. Nemusíte se snažit vymýšlet sofistikované vyhledávací dotazy. 


Pokud je po zobrazení výsledků vyhledávání množství nalezených zdrojů (článků, knih) příliš velké, dotaz doporučujeme více zpřesnit. Přidat další klíčová slova, pomocí filtrů upřesnit třeba časové období, kdy měly být články vydané, nebo jejich jazyk. Při nedostatku nalezených zdrojů můžete dotaz naopak zobecnit. Zde využijete synonyma nebo nadřazené pojmy. Pomohou vám také Tipy pro pokročilé – booleovské operátory nebo využití frází a zástupných znaků.

Co si vybrat

Bude se mi tento zdroj hodit? Je pro mě relevantní a má smysl ho číst? V seznamu výsledků se dívejte na názvy, projděte si abstrakt článku nebo přiřazená tematická hesla. Pokud si stále nejste jistí, projděte také úvod a závěr, které většinou shrnují hlavní myšlenky článku.

Čemu věřit

Odborné články by měly projít recenzním řízením, které ověřuje jejich kvalitu. Co když si ale nejste jistí nebo vás zaujal třeba článek na něčím blogu? Ptejte se:

  • Kdo článek napsal? Jde o odborníka na danou oblast? (Můžete si o něm něco najít na Googlu.)
  • Kdo článek publikoval? Jde o důvěryhodný časopis nebo stránku?
  • Zastarávají uvedené informace?
  • Komu je zdroj určen? Je text odborný a autor/ka objektivní?

Více o hodnocení kvality informací na webu KISK FF MU.

Tipy pro pokročilé

Booleovské (logické) operátory 

Definují vazby mezi vyhledávanými termíny, pomáhají při zúžení nebo rozšíření dotazu

  • AND (+ nebo &) – současný výskyt obou vyhledávacích termínů, zužuje dotaz; např. education AND children 
  • OR – vyhledá články, kde se vyskytuje alespoň jeden z vyhledávacích termínů, rozšiřuje dotaz; např. education OR learning 
  • NOT – vylučuje dokumenty obsahující zadaný termín; např. education AND children NOT adult 
Booleovské operátory znázorněné pomocí množin

Fráze a zástupné znaky

  • Fráze " " – do uvozovek patří slova, které se musí vyskytovat v přesném tvaru a pořadí vedle sebe, např. "karolínská renesance" nebo "Nesnesitelná lehkost bytí"
  • Truncation * – krácení na slovní kořen, psycholog* = psychologie, psychologický, psychologové, ...
  • Wild cards ? – zástupné znaky, filo?ofie = filosofie AND filozofie

Zástupné znaky se v jednotlivých vyhledávačích mohou lišit. Pokud jste je použili a výsledky neodpovídají, podívejte se do nápovědy.


Personalizované funkce vyhledávačů

Většinou jsou k dispozici po přihlášení a nabízejí možnost ukládání výsledků, odesílání e-mailem, nastavení alertů či avíz (upozornění na přidání nového článku na základě námi určených kritérií), sdílení atp. 


Návod zpracovala a spravuje Mgr. Eva Jandová. Zpřístupněn je pod licencí CC BY 4.0.

Mgr. Eva Jandová

Informační podpora studia a vědy

telefon: 549 49 5289
e‑mail:
Agenda
  • poskytování referenčních a konzultačních služeb
  • koordinace a realizace lekcí a workshopů
  • správa sociálních sítí Facebook a Instagram
  • tvorba rešerší

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info