Mgr. Pavla Martinková
Informační podpora studia a vědy
e‑mail: |
---|
Následující zdroje nezapomeňte používat v síti univerzity nebo s aktivovaným vzdáleným přístupem. Zdroje označené ikonkou jsou prohledávány také společným vyhledávačem Discovery.
Bibliografické záznamy z řady prestižních uměleckých časopisů zaznamenávající více než půl století umělecké literatury. Zahrnuje publikace, recenze knih, rozhovory, antologie a další.
Plné texty článků z uměleckých časopisů a knih. Pokrývá oblasti užitého a vizuálního umění, architektury, designu, dějin, filozofie, hudby, literatury, divadla a kulturálních studií. Zahrnuté plné texty doplňují bibliografické databáze, které lze pro přesnější výsledky prohledávat také samostatně:
Plnotextová databáze pro oblast umění a architektury. Nabízí odborné články, e-knihy, umělecké reprodukce a videa.
Kolekce online encyklopedií pro hudbu a hudební vědu. MU má povolen přístup pouze pro šest uživatelů současně.
Plné texty, kritiky a biografie autorů anglické a americké literatury.
Zdroje z oblasti filmu a filmové vědy. Více doporučených zdrojů pro Film a audiovizuální studia.
Nabízí obvykle volně dostupné digitalizované materiály, které lze jednoduše prohledávat a prohlížet.
Společné vyhledávání ve více digitálních knihovnách, ne vždy jsou přístupné plné texty, ale lze je prohledávat.
Projekt DNNT (Databáze děl nedostupných na trhu) umožňuje zpřístupnit digitalizované dokumenty vydané na našem území, které aktuálně není možné zakoupit. Vzdáleně jsou v plných textech dostupné knihy vydané do roku 2000, periodika do roku 2010 — pouze po přihlášení. Vyberte možnost „Přihlásit knihovním účtem/eduID “ a zvolte přihlášení přes Masarykovu univerzitu. Aktuální informace o podmínkách služby je možné najít na webu Národní knihovny.
Digitalizované noviny a časopisy od prvního čísla do roku 1989. Je možné vyhledávat podle bibliografických údajů.
Plné texty vybraných časopisů, sborníků a knižních edicí vydávaných na FF.
Digitalizované rukopisy, inkunábule, raně novověké tisky, mapy, listiny a další druhy dokumentů.
Digitální knihovna evropského kulturního dědictví – umělecká díla, artefakty, knihy a audio i video nahrávky. Obsahuje také tematické kolekce a online výstavy.
Vyhledá knihy dostupné v MG.
Metavyhledávač bibliografických záznamů, periodických článků, výstavních katalogů či konferenčních dokumentů. Zastoupené instituce a zdroje zahrnují výzkumné a vzdělávací instituce, muzea a online bibliografie a databáze z celé Evropy. Dozvíte se podrobné informace o knihách, jejich umístění a případné možnosti online přístupu.
Bibliografická databáze, zahrnující knihy, články, sborníky a textové materiály k dějinám českého poválečného výtvarného umění.
Databáze českých architektů, která umožňuje vytvoření osobního medailonku a představení své práce.
Informace o současném umění a umělcích.
Databáze českého a slovenského výtvarného umění. Systematicky zpracovává dokumenty uložené v Archivu výtvarného umění a hledá mezi nimi propojení.
Následující zdroje se mohou hodit, pokud vás zajímají třeba ohlasy na umělecká díla v dobovém tisku.
Výběrová bibliografická databáze článků v českých novinách a časopisech, občas s plnými texty. Je součástí portálu Knihovny.cz – ve vyhledávání zaškrtnete filtr Články – nebo ji můžete prohledat samostatně ve starším rozhraní.
Plný obsah deníku a literární přílohy z uvedených období, včetně grafické podoby. Umožňuje vyhledávání v plném textu.
Přečtěte si aktuální noviny a časopisy z celého světa, archiv obvykle zahrnuje poslední 3 měsíce. K dispozici je v prohlížeči a také jako mobilní aplikace s funkcí předčítání textů.
Přehled vznikl ve spolupráci s oborem Sdružená uměnovědná studia. Podklady zpracovala Veronika Kubíková v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková.
Informační podpora studia a vědy
e‑mail: |
---|