Knihovna nabízí publikujícím autorům asistenci se zřízením povinného identifikátoru ORCID

12. 5. 2021

Nový Pokyn Masarykovy univerzity s účinností od 10. 5. 2021 uděluje všem publikujícím autorům povinnost zřídit, a následně aktivně spravovat, autorský digitální identifikátor ORCID. Mění se tak dosavadní nastavení, kdy byl autorský identifikátor požadován pouze po autorech odvádějících své výsledky do RIV a zřízení ORCID bylo pouze doporučováno.

Ústřední knihovna nabízí publikujícím autorům FF MU asistenci se založením identifikátoru, přiřazováním výsledků a správou autorského profilu. Současně poskytujeme podporu i u Scopus Author ID a Publons Researcher ID (WoS), které je možné zřídit v daných databázích a tím mít kontrolu nad vlastními výsledky. Oba tyto identifikátory je možné propojit s ORCID.

ORCID je trvalý jedinečný autorský identifikátor, který automaticky propojí autora s výsledky jeho práce a pomáhá sjednotit informace o autorovi a jeho dílech skrze mnoho databází. ORCID je propojen s různými nástroji jako citační manažery a sociální sítě, čímž usnadňuje prezentaci autorových výstupů. Identifikátor též umožňuje snadné dohledání autorů v databázích, opravy chybných záznamů, a tím i snazší analýzy publikační činnosti. Z používání identifikátoru ORCID benefitují jak autoři, tak i instituce v různých evaluačních systémech. Návod k založení a používání identifikátoru ORCID je dostupný v Informačním systému Masarykovy univerzity.

S dotazy ohledně ORCID a dalších autorských identifikátorů se na nás můžete obrátit pomocí formuláře.

Instrukce ke zřízení ORCID Zaslat dotaz