Jaký byl začátek semestru a Noc vědců v knihovně

5. 10. 2022

Pro nováčky jsme připravili Rande s knihovnou, na kterém jste se mohli dozvědět, jak to u nás funguje a vypadá. Téměř 300 studujících se přišlo ve čtyřech dnech podívat osobně a dalších 80 se zúčastnilo online.

Ve středu jsme piknikovali u Čítárny, protože venku pršelo. Pochutnali jsme si na dobrotách připravených knihovníky a knihovnicemi a zabavili se s plackovačem a 3D tiskárnou.

Spolu s orientačním týdnem probíhal také Týden pro klima, proto jsme uspořádali Knižní swap a odpoledne jsme pravidelný Herden věnovali hře Terra Futura, kterou knihovně věnovala organizace Na mysli. Pokud jste nestihli Knižní swap, můžete své již nechtěné knihy kdykoliv nechat na Knihotoči ve vstupní hale, nebo si odtamtud naopak odnést nové.

Ve čtvrtek jste pak mohli přijít na promítání filmu Severní proud o experimentu německého režiséra Steffana Kronese. Pomocí GPS lokátoru autor filmu sleduje trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až k útesům norského souostroví Lofoty. Film jsme promítali v rámci akce Promítej i ty!

Po celý týden jste si také mohli prohlédnout a rovnou půjčit vybranou literaturu s ekologickou tematikou z výstavky u Výpůjčního pultu. Ekologicky jsme pojali také SemestrStart, kde jste si mohli vytisknout píšťalku z kukuřičného škrobu.

Jako knihovna se dlouhodobě snažíme nepřispívat k likvidaci planety. Třídíme odpad, kompostujeme, netiskneme zbytečné letáky, nepodporujeme jednorázové kelímky, preferujeme skenování před kopírováním a staráme se o přísavník, který pomáhá udržovat snesitelné klima bez klimatizace.

Poslední zářijový den se knihovna zapojila do každoroční akce Noc vědců. Přes 400 účastníků od dětí po seniory si pod shrnujícím tématem Všemi smysly očichalo staré tisky a bylinkovou zahrádku, vyzkoušelo recepty ze starých kuchařek, hmatové pexeso a mnoho dalšího, včetně tradiční a populární exkurze do temných podzemních skladů. Celý program až do půlnoci jsme si moc užili. Fotky najdete na našem Facebooku.

Děkujeme všem za účast a těšíme se na další společné akce!