3D tisk, virtuální realita i šicí stroj: půlrok Makerspace v Ústřední knihovně

Ve třetím patře knihovny najdete 3D tiskárnu, headset na virtuální realitu, šicí stroj, řezací plotr a plackovač. Po zaškolení s těmito nástroji může pracovat kdokoliv z celé univerzity.

20. 7. 2022

Více o Makerspace

Ptáte se, k čemu mohou tyto technologie sloužit? S pomocí 3D tiskárny vznikly například součástky pro bioreaktor, modely divadel nebo stojánky na štětce.

Knihovní garant Makerspace Roman Brück podotýká, že jej překvapil velký zájem. Za poměrně krátkou dobu se pro používání některé z technologií proškolilo přes 150 osob. „Už jen to je pro mě velkou motivací náš Makerspace dál posouvat. Baví mě práce se studenty i se zaměstnanci, že jim můžu pomoci objevovat tyto technologie, sdílet s nimi jejich nápady a pomoci je zrealizovat.“

Od zahájení provozu proběhlo více než třicet workshopů a také několik setkání zaměřených na konkrétní technologie. Nedávnou akcí byl Summit 3D tisku, kterého se zúčastnilo osobně i online téměř dvacet zájemců z různých univerzitních pracovišť. Setkání poskytlo prostor pro sdílení zkušeností s projekty v různých vědních oborech, které bude do budoucna pokračovat na platformě MS Teams.

Vítáme pokročilé uživatele i úplné začátečníky. „Na workshopy Obsluha šicího stroje se hlásí většinou ti, kteří se strojem nikdy nepracovali. Chtějí zkusit něco nového a stroj v knihovně, která je otevřená i o víkendech, je ideální příležitost.“ říká lektorka.

Pokud jste prošli školením, můžete se do práce s technologiemi pustit kdykoliv v otevírací době knihovny. Po období semestru a zkouškového nabízíme nezbytná úvodní zaškolení a také podporu při řešení problémů.