Doporučené zdroje pro TIM
Knihy
Veškeré uvedené publikace jsou dostupné v knihovnách MU, kliknutí na obálku vás přesměruje do katalogu.
Člověk, média a elektronická kultura: výbor z díla
Marshall McLuhan
CLUHAN, Marshall. Člověk, média a elektronická kultura: výbor z díla. Brno: Jota, 2000. 415 s. Nové obzory. ISBN 80-7217-128-3.
Reprezentativní výbor z díla teoretika médií a sociologa, jehož přínos bývá srovnáván s přínosem Darwinovým a Freudovým. McLuhan na svou dobu převratně definoval povahu i funkci médi, sledoval i vliv elektronických technologií na psychosociální podmínky života a způsob lidského myšlení.
New media: a critical introduction
Martin Lister a další
LISTER, Martin; DOVEY, Jon; GIDDINGS, Seth; GRANT, Iain a KELLY, Kieran. New media: a critical introduction. 2nd ed. Oxon: Routledge, 2009. ISBN 978-0-415-43160-6.
Kritický úvod do nových médií je koncipován jako učebnice, která studentům představuje kulturu, historii, technologie a teorie nových médií. Jde pravděpodobně o nejobsáhlejší učebnici představující obor nových médií. 2. vydání je aktualizováno o nové poznatky.
Handbook of New Media: Social Shaping and Social Consequences of ICTs
Leah A. Lievrouw a Sonia Livingstone
LIEVROUW, Leah A. (ed.) a LIVINGSTONE, Sonia (ed.). Handbook of New Media: Social Shaping and Social Consequences of ICTs. Updated Student Edition. SAGE Publications, 2006. ISBN 9781412918732.
Druhá z učebnic pro studenty oboru, která vymezuje obor a popisuje jeho současný stav. Druhé vydání je revidované a aktualizované.
Remediation: understanding new media
Jay David Bolter a Richard A. Grusin
BOLTER, Jay David a GRUSIN, Richard A. Remediation: understanding new media. Cambridge, Mass.: MIT Press, 2000. s. 295. ISBN 0262522799.
Autoři vystavěli publikaci na vyvrácení předpokladu, že nová média se musí proti bývalým vymezit. Ukazují, jak nová média dosahují svého významu právě tím, že přetváří a vzdávají hold médim původním. J. D. Bolter je profesorem počítačových věd a mediálních technologií a univerzitě v Malmö.
Nová média a sociální sítě
Antonín Pavlíček
PAVLÍČEK, Antonín. Nová média a sociální sítě. Praha: Oeconomica, 2010. ISBN 978-80-245-1742-1.
Pavlíček je českým odborníkem na informační společnost a nová média, jeho kniha pak rozebírá teoretické koncepty nových médií. Jde o skripta VŠE v Praze, kde Pavlíček působí.
Convergence Culture: Where Old and New Media Collide
Henry Jenkins
JENKINS, Henry. Convergence Culture: Where Old and New Media Collide. NYU Press, 2006.
Henry Jenkins, jeden z předních mediálních analytiků, sepsal knihu v níž ukazuje, v čem se nová stará média setkávají, a jak na sebe vzájemně působí síla producentů a konzumntů médií. Vysvětluje tak změnu. která se ve společnosti odehrává, změnu ve způsobu, jak přistupujeme k zažitým pořádkům.
Kapitoly z dějin a teorie médií
Tomáš Dvořák
DVOŘÁK, Tomáš (ed.). Kapitoly z dějin a teorie médií. Edice VVP AVU. Praha: Akademie výtvarných umění v Praze, Vědecko-výzkumné pracoviště, 2010. ISBN 978-80-87108-16-1.
Způsoby vymezování nových médií vůči médiím tradičním, ať už na rovině obecně pojatého posunu od industriální, masové společnosti ke společnosti informační či na rovině analýzy základních kategorií, principů a praktik.
The language of new media
Lev Manovich
MANOVICH, Lev. The language of new media. Cambridge, Mass.: MIT Press, 2000. ISBN 0-262-63255-1.
Kniha představuje první pečlivou a systematickou teorii nových médií. Manovich zařazuje nová média do historie vizuální a mediální kultury několika málo posleních století. K tomu využívá konstrukty ustanovené ve filmové teorii, historii umění, literární teorii a počítačové vědě; kromě toho vytváří i nové teoretické konstrukty. Manovich, profesor počítačových věd na univerzitě v New York City, je označován jako nejšířeji pojímající historik médií od dob Marshalla McLuhana.
Navigátor: úvod do umění nových médií
Jana Francová
FRANCOVÁ, Jana. Navigátor: úvod do umění nových médií. Brno: Masarykova univerzita, 2021. ISBN 978-80-210-9887-9.
Navigátor si klade za cíl být průvodcem v neustále se měnícím prostoru technologicky podmíněného umění. Mimo jiné kniha nabízí propojení s dalšími internetovými zdroji prostřednictvím QR kódů.
The new media reader
Noah Fruin-Wardip a Nick Montfort
WARDRIP-FRUIN, Noah a MONTFORT, Nick (ed.). The new media reader. Cambridge, Mass.: MIT Press, c2003. ISBN 0-262-23227-8.
Antologie historických textů, videí a počítačových programů s doplňujícími úvody. Nabízí pohled na klíčové myšlenky, které formovaly teorii a praxi nových médií.
Virtual art: from illusion to immersion
Oliver Grau
GRAU, Oliver. Virtual art: from illusion to immersion. Cambridge, Mass.: MIT Press, c2003. ISBN 0-262-07241-6..
Kniha zkoumá, jak digitální technologie proměnily uměleckou tvorbu, zejména prostřednictvím virtuální reality. Zaměřuje se na vývoj iluze v umění od klasických forem po současné digitální instalace a nabízí teoretický rámec pro pochopení těchto inovací.
An introduction to game studies: games in culture
Frans Mäyrä
MÄYRÄ, Frans. An introduction to game studies: games in culture. Los Angeles: SAGE, 2008. ISBN 978-1-4129-3445-9.
Kniha poskytuje komplexní úvod do studia her a jejich role v kultuře. Popisuje, jak videohry ovlivňují společnost, kulturu a lidské chování a nabízí nástroje pro jejich kritickou analýzu.
Jak obehrát železnou oponu: počítačové hry a participativní kultura v normalizačním Československu
Jaroslav Švelch
ŠVELCH, Jaroslav. Jak obehrát železnou oponu: počítačové hry a participativní kultura v normalizačním Československu. Praha: Akropolis, 2021. ISBN 978-80-7470-317-1.
Kniha zkoumá, jak počítačové hry ovlivňovaly participativní kulturu v Československu během normalizace. Zaměřuje se na to, jak hráči i tvůrci her v této době tvořili vlastní herní scénu a kulturu navzdory politickým omezením.
Časopisy
Journal of Interactive Media (JOINME)
Recenzovaný veřejně přístupný online časopis, který se zaměřuje na soustavné rozvíjení interdisciplinární debaty o roli digitálních médií v současné kultuře, přiblížení nových trendů jejich analýzy a prezentaci komplexních výzkumů digitálních objektů, procesů i praxí.
TIM ezin
Recenzovaný odborný časopis zaměřený na interdisciplinární výzkum a teoretickou reflexi diskurzu, praxe a procesů spjatých s novými médii. Časopis vydával v letech 2011-2014 obor Teorie interaktivních médií při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Časopis vycházel online.
International Journal of Performance Art and Digital Media
Mezinárodní časopis, který byl postaven na recenzovaných příspěvcích akademiků a výzkumníků z oborů technologie nových médií a umění.
Leonardo
Leonardo, založený roku 1968 Frankem Malinou, je hlavním mezinárodním časopisem, který se věnuje spojení vědy, technologie a umění, hudby a vlivu umění a humanitních věd na vědu a technologie.
New Media & Society
Mezinárodní časopis, který se věnuje zkoumání společenským vlivům médií a informační revoluce.
Online zdroje
Variantology
Od roku 2018 je Variantology nezávislým výzkumným projektem mediálního archeologa Siegfrieda Zielinského.
MediaKunstNetz
MediaArtNet usiluje o to být zdrojem, který překročí limity běžné knihy, která nemůže reflektovat rychlý vývoj oboru, a stále nabízející odborný obsah zdarma.
Monoskop
Monoskop je podobným, nezávislým, internetovým výukovým a vzdělávacím nástrojem, který nabízí pohled do umění, kultury a humanitních věd. Založen byl roku 2004 a nabízí širokou škálu zdrojů, z nichž jsou některé na stránkách římo dostupné a/ nebo na ně stránky vedou.
New Media Caucus
Mezinárodní nezisková organizace vytvořená s cílem rozvíjet a propagovat nová média.
Cinema Studies and Media
Oxford Bibliographies nabízí průvodce vytvořeného s odborníky a knihovníky, který kombinuje anotovaný seznam zdrojů a encyklopedii.
Oborové konference
Ars Electronica
Konference, která se koná pravidelně na začátku jara v Olomouci je čistě knihovnickou konferencí, přičemž pojednává o velkém množství oblastí tohoto oboru. Každoročně se koná pod jiným podtitulem a reflektuje aktuální oborová témata.
HUMAIN
HUMAIN je projekt, konference a platforma otevírající, sdružující, propojující témata a odborníky z oblastí umělé inteligence, umění, designu a humanitních věd.
Přehled vznikl ve spolupráci s Ústavem hudební vědy. Zpracovala jej Ing. Kateřina Mynarz v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková.
Agenda a portfolio
- správa webových stránek ÚK
- poskytování referenčních a konzultačních služeb
- realizace lekcí a workshopů
- Open Science metodička