Doporučené zdroje pro filozofii
Knihy
Většina uvedených publikací je dostupná v knihovnách MU, kliknutí na obálku vás přesměruje do katalogu.
Doporučená a povinná literatura
Čítanka antických a středověkých filosofických textů
Josef Petrželka
PETRŽELKA, Josef. Čítanka antických a středověkých filosofických textů. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita. 172 s. ISBN 978-80-210-6902-2. 2014.
Texty uvedené v publikaci usnadňují studium antických a středověkých dějin filozofie, cílí také na rozvíjení schopnosti rozboru a výkladu textů. V neposlední řadě čítanka uvádí důležité termíny v původním latinském nebo řeckém tvaru.
Filozofie pro normální lidi
Jaroslav Peregrin
PEREGRIN, Jaroslav. Filozofie pro normální lidi. Praha: Dokořán. 142 stran. ISBN 9788073631925.
Trochu jiný úvod do studia filozofie, který čtivě a názorně ukazuje, v čem spočívá význam filozofie a odpovídá například na tyto otázky: O co se dnes filozofové přou? Mohou být filozofické spory zajímavé i pro normálního člověka?
Nástin dějin evropského myšlení
Ivo Tretera
TRETERA, Ivo. Nástin dějin evropského myšlení: od Thaléta k Rousseauovi. 4. vyd. Praha: Paseka. 374 s. ISBN 807185171X. 2002.
Historický průvodce nabízí množství důležitých informací pro základní přehled o vzniku a vývoji filozofie. Je psán zejména pro studenty, zohledňuje jejich potřeby.
Filosofie
Ivan Blecha
BLECHA, Ivan. Filosofie. 4. opr. a rozš. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc. 279 s. ISBN 80-7182-147-0. 2002.
Ověřená studijní příručka představuje tři oblasti – filozofii bytí, poznání a člověka – a zpracovává je jak tematicky, tak i historicky. Nabádá také k rozvoji vlastního filozofického uvažování uvedením problémů a jejich řešení z pohledu různých filozofů.
Cesta k filozofickému myšlení
Jozef Maria Bocheński
BOCHEŃSKI, Józef Maria. Cesta k filozofickému myšlení. Vyd. 3., v Academii 1. Praha: Academia. 93 s. ISBN 8020008535. 2001.
Deset přednášek uznávaného filozofa a politologa. Józef Maria Bocheński srozumitelnou formou vysvětluje podstatu filozofie a filozofického myšlení.
Filozofie pro každého
Étienne Souriau
POPKIN, Richard H. a Avrum STROLL. Filozofie pro každého. Praha: Ivo Železný. 407 s. ISBN 8024002574. 2000.
Filozofie pro každého představuje opravdu to, co název hlásá, tedy srozumitelný a snadno uchopitelný úvod do filozofie, který nevyžaduje žádnou její předchozí znalost.
Ontologie
Co po metafyzice? (Hilary Putnam a Richard Rorty o realismu a relativismu)
Hilary Putnam a Richard Rorty
PUTNAM, Hilary a Richard RORTY. Co po metafyzice?: (Hilary Putnam a Richard Rorty o realismu a relativismu). Bratislava: Archa, 1997, 94 s. Filosofie do kapsy, sv. 37. ISBN 80-7115-139-4.
Polemika nad díly osobností post-analytické filozofie o metafyzickém realismu a problémům vzniklých z nepřipsání patřičné hodnoty lidskému faktoru. Autoři realismus nepopírají, odmítají jen jeho určitou podobu. Pro studium je pak stěžejní kapitola Realismus s lidskou tváří.
Z dějin ontologie
Josef Krob
KROB, Josef. Z dějin ontologie. Brno: Masarykova univerzita. 56 s. Torzo. ISBN 80-210-2603-0. 2001.
Vybrané příklady z dějin filozofie poukazují na klíčové momenty formování ontologie a jejího chápání.
Epistemologie
Od stimulu k vědě
W. V. Quine
QUINE, W. V. Od stimulu k vědě. Praha: Filosofia. 151 s. ISBN 80-7007-157-5. 2002.
Autor si pokládá jedinou otázku: jak z vlivu stimulů vnějšího světa na naše smysly vzniká naše teorie o světě vnějším? Na jejím základě pak nastiňuje a reflektuje pojetí své filozofie.
Knowledge: A Very Short Introduction
Jennifer Nagel
NAGEL, Jennifer. Knowledge: A Very Short Introduction. Oxford University Press: 2014. ISBN 978-0-19-966126-8.
Kniha nabízí úvod do filozofie poznání a představuje klíčové myšlenky a debaty v oblasti epistemologie. Autorka zkoumá základní otázky týkající se toho, co znamená „vědět“ a jaké jsou hranice lidského poznání. Věnuje se tématům jako teorie poznání, skepticismus, role vnímání a paměti v procesu poznávání a také výzvám, které přináší současné technologie a vědecké poznatky.
Etika
Metaethics, normative ethics, and applied ethics: historical and contemporary readings
Editor James Fieser
FIESER, James (ed). Metaethics, normative ethics, and applied ethics: historical and contemporary readings.Australia: Wadsworth/Thomson Learning. xi, 532. ISBN 0534573843. 2000.
Teorie, morální problémy a aplikovaná etika představují tři významné oblasti etiky, ty zaujímají své místo i v této sbírce esejů o etice v historii i v novodobí. Obsaženy jsou eseje nové i revidované.
A companion to ethics
Editor Peter Singer
SINGER, Peter. A companion to ethics. Malden: Blackwell Pub. xxii, 565. ISBN 0-631-18785-5. 1993.
Mnoho významných filozofů přispělo do této komplexní publikace texty zabývající se jejím zrodem, tradičními tématy, naukami, ale i samotnou povahou etiky. Svým uspořádáním a doporučeními na další četbu je vhodná nejen pro začínající studenty.
Ethicum
Radim Brázda
BRÁZDA, Radim. Ethicum. Zlín: VeRBuM. 188 s. ISBN 978-80-904273-9-6. 2010.
Ethicum představuje úvod do studia etiky vysokoškolské úrovně. Otázky a témata deskriptivní etiky, deontické logiky, metaetiky, normativní etiky, aplikovaná etiky jsou předkládány pomocí příkladů a explikací.
The Blackwell guide to ethical theory
Hugh LaFollette
LAFOLELETTE, Hugh. The Blackwell guide to ethical theory. 2nd ed. Oxford: Blackwell Publishers. x, 446 s. ISBN 978-1-4443-3009-0. 2013.
Jednadvacet článků tvoří ucelený náhled stavu etické teorie, od morálního realismu až po etiku ctnosti, na počátku nového tisíciletí. Rozvádí významné principy, argumenty, témata a problémy hlavních normativních a metaetických filozofických směrů.
Časopisy
Zahraniční
Philosophical Review
Časopis s dlouholetou tradicí se soustředí na především na oblast analytické filozofie. Část obsahu je věnována recenzím knih.
MIND
Na kvalitu obsahu zaměřený MIND publikuje články všech oblastí, škol i stylů filozofie po dobu delší než jedno století. Recenze nově vycházeních knih jsou součástí každého čísla.
Noûs
Další z předních filozofických časopisu, vydává články věnující se současné filozofické debatě i dlouhé kritické studie významných knih.
Philosophical Perspectives
Filosofické perspektivy jsou speciální eseji tvořenou přílohou časopisu Noûs, která vychází jedenkrát do roka. Soustředí se vždy na jednu oblast filozofického výzkumu.
Philosophical Issues
Druhá z každoročních příloh časopisu Noûs, podobně jako Philosophical Perspectives je vždy směřována k určité oblasti filozofie. Obsahuje ty nejkvalitnější texty významných osobností v dané oblasti.
Journal of Philosophy
Časopis si klade za cíl publikovat články reflektující aktuální dění a rozvíjející současnou filozofickou debatu. Jeho hlavní zaměření spočívá v prozkoumávání hranic mezi filozofií a jinými obory.
Philosophy and Phenomenological Research
Periodikum vychází vstříc různým metodologiím, tradicím a filozofickým orientacím. Nemá preference ani ve specifické oblasti filozofického výzkumu, zůstává tak otevřen celému spektru témat.
Philosophers' Imprint
Philosophers' Imprint nabízí recenzované původních Open Access články a neomezuje se na žádný konkrétní obor nebo filozofickou školu. Obsah cílí na akademické filozofy a studenty filozofie, ale snaží se zaujmout i laiky.
Philosophical Studies
Hlavní ideou časopisu je informovat o hlavních otázkách a problémech současné analytické filozofie. Redaktoři vyhledávají články, které si dokáží udržet přehlednost, jasnost a přesnost při řešení různých problémů a otázek.
Ethics
Ohniskem zájmu tohoto periodika jsou témata týkající se morální, politické a právní filozofie z různých intelektuálních perspektiv, včetně sociální a politické teorie, práva a ekonomie. Časopis se soustředí na současnost a aktuálnost námětů nebo na díla a teorie dřívější, ovšem aplikovatelná či výrazně ovlivňující současnou teorii.
Philosophy Compass
Online časopis Philosophy Compass publikuje přehledové články o nejdůležitějších aktuálních výzkumech napříč oborem. Snaží se být rozcestníkem, ukazatelem dostupných směrů a výzkumů. Zabývá se např. estetikou, epistemologií, etikou, dějinami filozofie, logikou a jazykem, metafyzikou, myslí a kognitivní vědou, naturalistickou filozofií, filozofií vědy, filozofií náboženství, právní a politickou filozofií.
The British Journal for the Philosophy of Science
British Journal for the Philosophy of Science přináší výzkumy z oblasti filozofie vědy. Tematicky se zaměřuje např. na povahu modelů a simulací, matematická vysvětlení a základní otázky ve fyzikálních, přírodních a společenských vědách.
Philosophy and Technology
Technologie formují naši současnost i budoucnost. Philosophy and Technology usiluje o zlepšení kritického chápání koncepční povahy a praktických důsledků technologií, a tím položil základy pro udržitelný rozvoj. Časopis přijímá příspěvky průniku oblastí filozofie a technologie.
Minds and Machines
Časopis Minds and Machines se jasně vymezuje na oblast filozofie a informatiky, počítačové vědy, umělé inteligence. Poskytuje tak platformu pro výměnu názorů a diskuzí, kritickému hodnocení problému a otázek obecného zájmu této oblasti.
Australasian Journal of Philosophy
Journal of the Australasian Association of Philosophy si zakládá na publikování článků analytické tradice.
České a slovenské
Filosofický časopis
Hlavními požadavky Filosofického časopisu jsou odborná kvalita, pluralita a služba filozofické obci. Pravidelně přináší recenzovaný open access obsah, který dává prostor všem filozofickým směrům, s tou podmínkou, aby se zabýval otázkami, které si člověk klade ve vztahu ke světu i k druhým lidem.
Organon F
Organon F je mezinárodní časopis pro analytickou filozofii a jako takový od svých příspěvků očekává pojmovou jasnost, přesnost a solidnost argumentace. Věnuje se oblastem filozofie jazyka, filozofie mysli, filozofie vědy, epistemologie, metafyziky a filozofické logiky. Mezi uváděná a diskutovaná témata patří i etika, estetika, sociální filozofie, politická filozofie a dějiny filozofie.
Pro-Fil
Internetový recenzovaný časopis filozofie se zaměřuje na širokou škálu filozofických témat i témat přírodních věd s filozofií určitým způsobem spjatých. Publikuje původní výzkumné práce, přehledové eseje, recenze knih a polemiky.
Filosofie dnes
Filosofie dnes je otevřený recenzovaný vědecký časopis věnovaný bez rozdílu všem oblastem filozofie a filozofickým otázkám společenských věd. Časopis se snaží vybízet k diskuzím mezi jednotlivými přístupy k filozofii a interdisciplinárních postojů k problémům filozofie s vědami jako je lingvistika, sociologie nebo kognitivní věda.
Teorie vědy / Theory of Science
Recenzovaný vědecký časopis nabízí témata filozofických a metodologických principů vědeckého poznání, vzájemných vztahů vědy, techniky a společnosti, problematiku historického vývoje vědy a poznání. Dále publikuje problematiku mezioborových vztahů napříč humanitními, společenskými a přírodními vědami i v jejich rámci, dále pak problematiku významu vědy pro veřejnost.
Kontradikce. Časopis pro kritické myšlení / Contradictions: A Journal for Critical Thoughts
Kontradikce jsou časopis, který vznikl za účelem rozvoje středoevropské tradice radikálního a kritického myšlení. Prezentuje aktuální okruh otázek přednášený touto tradicí a dává jej do kontextu mezinárodních teoretických diskuzí.
Filozofia
Akademický recenzovaný časopis Filozofia se orientuje na témata z oblasti filozofie – metafyziky, ontologie, epistemologie, filozofie mysli, dějin filozofie, sociální a politické filozofie přidružených oborů logiky, metodologie, etiky. Neupřednostňuje autory ani na základě metodologie výzkumu či myšlenkového zaměření.
Reflexe
Filozofie a teologie jsou hlavním předmětem zájmu odborného recenzovaného periodika Reflexe. Vydává původní studie, překlady a recenze knih.
Studia philosophica
Studia philosophica je recenzovaný vědecký časopis pro oblasti filozofie a jejích příbuzných disciplín – metafyziky, etiky, noetiky, dějin filozofie, sociální a politické filozofie, filozofie náboženství, filozofie přírody ad. Vydává původní studie i překlady, rozhovory s významnými současnými filozofy i kvalifikované recenze, mimo jiné poskytuje vhled do života filozofické obce.
Studia neoaristotelica
Studia Neoaristotelica publikuje témata volně definované aristotelské filozofie, která je založena na odkazu scholastické tradice (nejlépe renesanční a barokní) a současné analytické metafyziky. Zároveň se články snaží přispívat ke křesťanské filozofii i širšímu sekulárnímu myšlení pomocí filozofické syntézy analytických a scholastických metod a myšlenek.
Aither
Řecké a latinské filozofické tradici se zasvětil odborný filozofický časopis Aither. Vydává dvě čísla na jeden ročník, pozdější z nich je mezinárodní.
E-LOGOS
E-LOGOS je vědecká recenzovaný časopis, který prezentuje články na náměty z epistemologie, etiky, sociální a politické filozofie, dějin filozofie, logiky, filozofie jazyka, filozofie mysli, filozofie vědy a další. Pokud možno, všechny vybrané články po recenzním řízení jsou, okamžitě publikovány online.
Online zdroje
PhilPapers , PhilArchive
PhilPapers je rejstřík a bibliografie z oblasti filozofie spravován komunitou filozofů. Jejich snahou je sledovat a obsáhnout všechny výzkumně filozoficky relevantní zdroje, včetně těch s otevřeným přístupem. Součástí je neziskový projekt nadace PhilPapers Foundation PhilArchive, e-printový archiv s otevřeným přístupem. Pro přístup není nutná registrace ani předplatné, obsah je tvořen články uživatelů.
Stanford Encyclopedia of Philosophy
Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) má přibližně 1800 online záznamů, vychází i v tištěné verzi. Encyklopedie představuje spolehlivý zdroj, jelikož jednotlivá hesla spravují odborníci daných oborů a zásadní změny procházejí recenzním řízením.
Internet Encyclopedia of Philosophy
Internetová encyklopedie filozofie (IEP) byla založena s úmyslem poskytovat otevřený přístup k úplným, vědecky podloženým a recenzovaným informacím všech oblastí filozofie. IEP stojí na práci dobrovolníků. Hesla jsou koncipována tak, aby jim porozuměli studenti vysoké školy či odborníci/vědci nefilozofického zaměření.
Routledge Encyclopedia of Philosophy
Routledge Encyclopedia of Philosophy Online (REP Online) pokračuje v odkazu tištěných vydání a díky práci mnoha odborníků v oboru a pravidelným aktualizacím a revizím ji stále lze považovat za kvalitní zdroj informací. Nicméně většina obsahu se nachází za platební branou.
Slovník českých filozofů
Slovník pojednává o filozofech narozených, žijících či působících v českých zemích a zahrnuje i některé slovenské filozofy. Poslední osobnosti byly přidány v době vydání slovníku, v roce 1998.
Philosophers
Na stránkách tohoto mini-slovníku se nachází medailonky 21 známých světových filozofů.
PhilPeople
Sociální síť a online adresář PhilPeople si klade za cíl propojovat filozofy z různých koutů světa. Prozatím existuje jen v beta verzi.
PhilEvents
Kalendář nabízí přehled události a výzev k publikování akademického světa filozofie. Události lze filtrovat podle lokace, témat a dalších kritérií.
PhilJobs
PhilJobs představuje seznam nabídek prací pro filozofy. Nabídky umisťují převážně univerzity z USA a Asie.
Philosophy Bites
Podcast uvádí známé filozofy současnosti v krátkých rozhovorech na různá témata. Autory podcastu jsou David Edmonds a Nigel Warburton..
Přehled vznikl ve spolupráci s Katedrou filozofie. Zpracovala jej Barbora Ponížilová v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková.
Agenda a portfolio
- správa webových stránek ÚK
- poskytování referenčních a konzultačních služeb
- realizace lekcí a workshopů
- Open Science metodička