Mgr. Pavla Martinková
Informační podpora studia a vědy
telefon: | 549 49 4399 |
---|---|
e‑mail: | martinkova@phil.muni.cz |
Téměř všechny uvedené publikace jsou dostupné v knihovnách MU, kliknutí na obálku vás přesměruje do katalogu.
Zdeněk Hořínek
HOŘÍNEK, Zdeněk. Cesty moderního dramatu. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Studia Ypsilon, 1995. 163 s. ISBN 80-900066-8-X.
Výběr črt teatrologa Zdeňka Hořínka, zabývajících se českým a světovým dramatem. Soubor třinácti teatrologických studií z let 1965–1994.
Patrice Pavis
PAVIS, Patrice. Divadelní slovník. Vyd. 1. Praha: Divadelní ústav, 2003. 493 s. ISBN 80-7008-157-0.
Slovník základních pojmů estetiky a sémiologie divadelního oboru. Obsahuje novodobé teoretické pojmy teatrologie.
Andreas Kotte
KOTTE, Andreas. Divadelní věda: úvod. 1. vyd. Praha: Kant, 2010. 216 s. ISBN 9788074370199.
Zkušenosti z divadelní praxe konfrontuje švýcarský teatrolog profesor Andreas Kotte s impulzy ze seminářů, které vede na bernské univerzitě. Jde o jeden z možných (jak sám autor zůdrazňuje) úvodů do problémů historie a teorie divadla.
Otakar Zich
ZICH, Otakar. Estetika dramatického umění: teoretická dramaturgie. Praha: Melantrich, 1931. 408 stran. Výhledy: knihy zkušeností a úvah, sv. 11–12.
Základní myšlenkou knihy žáka Hostinského a učitele Mukařovského je ustavení dramatického umění jako samostatného a soběstačného umění s činohrou, zpěvohrou a příbuznými žánry jako speciálními druhy a formulace jeho obecných zákonů.
Erika Fischer-Lichte
FISCHER-LICHTE, Erika. Estetika performativity. Vyd. 1. Mníšek pod Brdy: Na konári, 2011. 334 s. Teorie. ISBN 978-80-904487-2-8.
Kniha nahlíží na problematiku performance, respektive představení z pohledu jeho specifické mediálnosti, materiálnosti, sémiotičnosti a estetičnosti, přičemž autorka vychází především z proměny paradigmatu 60. let.
Christopher B. Balme
BALME, Christopher B. Úvod do divadelnej vedy. 5. nanovo preprac. a rozšír. vyd. Bratislava: Divadelný ústav, 2018. 350 s. Svetové divadlo. ISBN 978-80-8190-040-2.
Přehledný výklad, který umožňuje rychlou orientaci a poskytuje informace z oblasti divadelní vědy. Vysvětluje dějiny a teorii divadla díky analýze dramatu, inscenace až po jevištní realizaci a herecké umění.
Martin Bernátek, David Drozd a Šárka Havlíčková Kysová
BERNÁTEK, Martin, David DROZD a Šárka HAVLÍČKOVÁ KYSOVÁ. Úvod do teorie divadla: vybrané kapitoly. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 61 s. ISBN 9788021067660.
Publikace přehledně pojednává některé otázky teorie divadla s ambicí uvést do problematiky zejména začínající badatele a zorientovat je v základní literatuře.
Divadelní revue je odborné recenzované teatrologické periodikum, které třikrát ročně vydává Institut umění – Divadelní ústav. Redakčně jej připravuje a jeho odbornou úroveň garantuje Kabinet pro studium českého divadla. Cílem časopisu je přinášet odborné studie, analýzy, dokumenty, recenze, zprávy o divadelní kultuře s důrazem na teorii a historii českého i světového divadla.
Časopis je určen především odborné divadelní veřejnosti v Čechách a na Slovensku. Pravidelně a zasvěceně informuje v širších evropských i světových souvislostech.
Časopis obsahuje vědecké články a recenze oboru divadelních studií. Čerpá příspěvky od významných odborníků a vědců a obsahuje sociální a historické studie, recenze produkce a teoretické dotazy, které analyzují dramatické texty a produkci. Theatre Journal je oficiální publikace Asociace pro divadlo ve vysokém školství (ATHE).
Časopis, který vydává Masarykova univerzita (Katedra divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity) od r. 2009. Věnuje se dosud neprobádaným oblastem divadelního umění, zejména českému divadlu. Zároveň časopis sleduje progresivní tendence divadla, počínaje divadelní teorií, přes jednotlivé složky až k interdisciplinárním přesahům.
Portál encyklopedického charakteru zpracovává historii a současnost českého amatérského divadla ve formě slovníkových hesel souborů, osobností a míst v nichž se hrálo divadlo.
Projekt Kabinetu pro studium českého divadla (IDU). Encyklopedie obsahuje hesla převedená z tištěných lexikonů i nová hesla, která vznikají v jednotlivých tematicky a chronologicky vymezených výzkumných projektech.
Obsahuje rozcestník 15 databází Institutu umění Divadelního ústavu. Obsahuje adresář divadel, audiotéku, články, akce a další informace pro zájemce divadelního oboru.
Informační portál obsahuje kompletní informace a českém a zahraničním divadelním světě. Jsou zde aktuality o inscenacích, festivalech, výstavách a divadelních publikacích. Portál provozuje Institut umění – Divadelní ústav.
Informační portál Institutu umění a divadla nabízející referáty a informace o současném českém divadle, tanci a cirkusu, profily významných divadelních osobností, adresář divadel, festivalů a divadelních institucí v České republice, katalog divadelních inscenací k dispozici pro mezinárodní turné a další užitečné informace o českém divadelním umění.
Teatrologická společnost je otevřené občanské sdružení teatrologů, divadelníků a všech zájemců o divadlo a jeho výzkum. Byla založena 1. února 1997 v Praze. Jejím posláním je udržovat a zlepšovat komunikaci mezi vědeckými pracovišti i jednotlivými odborníky, přispívat k informovanosti teatrologické veřejnosti, pořádat přednáškové cykly a konference, podílet se na řešení problémů spjatých s vědeckou a pedagogickou činností, s divadelně-historickými památkami, se současným divadelním životem.
Web, který je určen pro studenty, divadelní techniky, designéry a odborníky z praxe. Týká se divadelní techniky.
Přehled vznikl ve spolupráci s Katedrou divadleních studií. Zpracovala jej Miroslava Barotová v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Pavla Martinková.
Informační podpora studia a vědy
telefon: | 549 49 4399 |
---|---|
e‑mail: | martinkova@phil.muni.cz |