Doporučené zdroje pro archeologii
Časopisy z oboru archeologie
Archeologické listy
Digitalizovaný první český archeologický časopis Archeologické listy v češtině. Dostupná je také verze v němčině.
Archeologické rozhledy
Archeologické rozhledy je recenzovaný časopis vycházející od roku 1949.
Archeology
Archeology je americkým čtvrtletníkem pro širokou veřejnost, který je již publikován více jak 70 let. Spravuje ho Archeological Insitute of America.
EXARC Journal
EXARC Journal je čtvrtletníkem zaměřeným na experimentální archeologii a vychází od roku 2004.
Památky archeologické
Časopis Památky archeologické byl založen již v roce 1854.
Rosetta Journal
Rosetta Journal je časopis spravovaný University of Birmingham, vychází od roku 2006.
Slovenská archeológia
Slovenská archeológia je časopis vycházející pod záštitou Archeologického ústavu SAV dvakrát ročně. Zveřejňuje vědecké práce zabývající se tématy od pravěku až do novověku na Slovensku a ve střední Evropě.
Praehistorische Zeitschrift
Praehistorische Zeitschrift je považován za jeden z nejuznávanějších německých časopisů v oblasti pravěku a starověku.
Časopis je součástí licencované databáze De Gruyter a je dostupný v síti MU.
Databáze, sbírky a archivy
Digitální archiv Archeologické mapy České republiky
Digitální archiv Archeologické mapy České republiky umožňuje prohlížet informace o výzkumech, lokalitách a nálezech na území ČR od roku 1919 do současnosti. Obsahuje texty, terénní fotografie, letecké snímky, mapy, plány, digitální data, terénní akce a 3D modely.
Monasterium.net
Digitální archiv historických dokumentů obsahující přes 500 000 dokumentů z více jak 60 institucí z 10 evropských zemí. Mapuje politický, ekonomický a kulturní vývoj Evropy od středověku.
MENAdoc
MENAdoc je digitální sbírkou specializující se na Blízký východ, severní Afriku a islamistiku. Je provozována Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg.
Perseus Digital Library
Perseus Digital Library slouží jako vyhledávač artefaktů a je provozován Tufts university.
Projectiles
Databáze představující projektily z pozdního eneolitu a starší doby bronzové z vybraných českých a slovenských lokalit.
Zaniklé obce
Databáze Zaniklé obce zveřejňuje středověké až novověké obce, obsahuje místa, články, dobové obrázky a pohlednice, novodobé obrázky a další obrázky.
Zničené kostely
Stránky Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice slouží jako databáze informací o sakrálních stavbách ve špatném technickém stavu nebo o stavbách tohoto druhy, které byly v období po roce 1945 zničeny, aniž by byly obnoveny.
Archeologický informační systém
Archeologický informační systém České republiky (AIS CR) je platformou, na níž dochází k integraci digitálních zdrojů české archeologie.
Slovníky
Art & Architecture Thesaurus
Art & Architecture Thesaurus je řízený slovník pokrývající obory jako architektura, umění a kulturní dědictví, včetně příbuzných oborů jako je archeologie.
TEATER
Tezaurus archeologické terminologie (TEATER) je slovníkem archeologické oborové terminologie. Lze v něm vyhledávat full-textově či hierarchicky ve 12 základních kategoriích. Hesla jsou doplněna o referenční informace z příruček a encyklopedií a jsou doprovázena anglickými a českými ekvivalenty.
Informační portály
Archeologie online
Archeologie online je portálem, jehož hlavní úlohou je prezentace a zpřístupnění informačních zdrojů z jednoho místa. Vznikl v rámci programu Akademie věd ČR Strategie AV21 – Paměť v digitálním věku. Obsahuje tři základní sekce: mapa, zdroje, praxe.
Praha archeologická
Portál Praha archeologická slouží odborníkům i široké veřejnosti, zpřístupňuje archeologické prameny i pro památkáře či podnikatele.
Zdroje s obrazovými a interaktivními materiály
Arachne
Arachne je obrazová databáze spravována dvěma institucemi: German Archeological Institute a Archaeological Institute of the University of Cologne. Obsahuje několik stovek tisíc obrazových dokumentů včetně jejich atributů.
Archeologický atlas
Archeologický atlas ČR zobrazuje vybrané nemovité archeologické památky v krajině, od pravěku po 20. století a aktuálně je na webových stránkách zpracováno přes 200 takových památek. Je zde popis lokalit, jejich geografické souřadnice, fotografie, mapy, plány, články.
Beazley Archive Pottery Database
Beazley Archive Pottery Database obsahuje největší sbírku fotografií souvisejících se starořeckou keramikou zdobenou lidskými figurami. Je provozován University of Oxford.
CrossMORAVIA
CrossMORAVIA je webová mapová aplikace ukazující pravěká centra nejen na křižovatkách na Moravě a ve střední Evropě. Celkem je zde k nalezení 45 mapových vrstev obsahujících 4528 objektů, od neolitu po dobu římskou.
Digital Atlas of the Roman Empire
Digitální atlas Římské říše obsahuje lokace a stavby (amfiteátry, chrámy…), ty ale na základní mapě nejsou vykresleny, jsou však k dispozici formou tematických překryvů. Obsahuje 9111 takových míst a staveb.
Museums and Sites of Roman artifact
Interaktivní mapa zobrazující evropská archeologická muzea mající veřejně dostupné exponáty. Zaměřena je především na na římskou armádu.
Středověk.com
Středověk.com obsahuje více jak 28 000 fotografií a 1300 objektů – hradiště, hrady a tvrze, městská opevnění, obléhací opevnění, rozhledny a další.
Archeologické instituce
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Archeologický ústav AV ČR, Praha spravuje největší oborovou knihovnu v České republice. Spravuje archivy, fotografie, mapy a pořádá různé akce pro širokou veřejnost. V záložce „Publikace“ je možné najít odborné články zdarma ke stažení. Na webu jsou zveřejňovány aktuality z oboru.
Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Brno spravuje informace k terénním výzkumům orientovaným především na výzkum paleolitu a paleontologie, výzkum doby římské, stěhování národů a na slovanskou a středověkou archeologii. Na webu je dále k nalezení odkaz na katalog knihovny, která shromažďuje 50 000 svazků.
Národní památkový ústav
Národní památkový ústav se zaobírá státní památkovou péčí na základě památkového zákona a spadá pod Ministerstvo kultury ČR. Podílí se na vědě a výzkumu, popularizuje obor archeologie a pořádá akce pro širokou veřejnost.
Přehled vznikl ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie. Zpracovala jej Zuzana Pospíchalová v rámci odborné praxe; aktualizuje a spravuje jej Mgr. Eva Jandová.
Agenda
- poskytování referenčních a konzultačních služeb
- koordinace a realizace lekcí a workshopů
- správa sociálních sítí Facebook a Instagram
- tvorba rešerší