Ústřední knihovna otevřela Makerspace – prostor pro kreativní tvorbu a vzdělání

3. 11. 2021

V pondělí 1. listopadu proběhlo slavnostní otevření nového prostoru Ústřední knihovny FF MU. Za přítomnosti zástupců vedení fakulty byly přestřižením pásky završeny mnohaměsíční přípravy provozu Makerspace. Symbolické přestřižení pásky připadlo panu proděkanovi Petru Škyříkovi, bez jehož záštity by se projekt nemohl uskutečnit.

Od začátku listopadu je tedy Makerspace zpřístupněný všem studentům a zaměstnancům Masarykovy univerzity. Ti mohou po zaškolení využívat dostupné technologie k rozvoji svých pedagogických a studijních dovedností. V knihovně tak vzniklo místo jak pro kreativní tvorbu, vzdělání a individuální rozvoj jednotlivce, tak pro kolaborativní práci a inspiraci k inovativnímu řešení různých výzev a problémů. Jeden inspirativní projekt již vznikl ve spolupráci s Katedrou divadelních studií, v článku Modely pomáhají ukotvit divadlo v čase a prostoru se dočtete více. 

Bez popisku

V Makerspace Ústřední knihovny FF MU je dostupná 3D tiskárna, šicí stroj, set na virtuální realitu, plotr a plackovač. Zájemci se mohou ponořit do virtuální reality, vytvořit placku s originálním designem nebo si ušít nejrůznější výtvory. Materiály pro práci s některými technologiemi (filament do 3D tiskárny, prázdné placky, fólie na plotr) je možné zakoupit u Informačního pultu v přízemí knihovny. 

Více informací Ceník materiálů

Nově vzniklý prostor i technologie v něm si může kdokoliv přijít prohlédnout každé sudé úterý v čase 13:00–15:00. Tou dobou bude na místě knihovník, který předvede práci s technologiemi a zodpoví případné dotazy.

Studenti a zaměstnanci, kteří chtějí v místnosti pracovat samostatně, musí nejdříve absolvovat zaučení na technologii, se kterou budou zacházet. Po zaškolení dostanou do místnosti přístup, a po vytvoření rezervace v Outlook kalendáři mohou přístroj volně využívat. Školení probíhají v předem vypsaných termínech a je nutné se na ně přihlásit. Prostřednictvím formuláře je možné domluvit i individuální zaškolení pro jednotlivce nebo v rámci výuky. 

Nabídka školení Kontaktujte nás

Fotoreport z události


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info