Poetický podvečer v Čítárně

Podvečer úterý 21. března jste si spolu s námi mohli užít již šestý Den poezie. Svou tvorbu předneslo třináct účinkujících z Česka i Slovenska a prostor dostali také odvážlivci z publika.

22. 3. 2023

Čítárna byla naplněná k prasknutí.

Při příležitosti Světového dne poezie dáváme prostor mladým básnířkám a básníkům a pořádáme Den poezie. Děkujeme všem, kteří se rozhodli vystoupit a také těm, kteří přišli podpořit své oblíbené tvůrce a poznat nové talenty.

V prvním podlaží si můžete až do konce března prohlédnout výstavu básnických sbírek mladých tvůrkyň a tvůrců a rovnou si vybraná díla zapůjčit.

Výběr z poezie mladých českých básnířek a básníků, několik sbírek jsme zakoupili u příležitosti výstavy.

Představujeme třináct účinkujících

Více informací o vystupujících najdete ve Facebookové události.

• Večer zahájila Simona Hendrychová, básnířka z Berouna a studentka psychologie a religionistiky, kterou můžete potkat u Informačního pultu. Vyšly jí básně na webu revue Prostor a v revue Protimluv.
  • Markéta Kašparová, studentka magisterského programu Literatura a mezikulturní komunikace, krom psaní básní také vystupuje ve Filosofickém divadle. Ráda si hraje nejen se slovy, ale také s interpunkcí.
  • Vít Polák, student politologie a žurnalistiky, svou tvorbu charakterizoval takto: báseň, to je pro mne obraz, zachycení představy o pomíjivém okamžiku a především projev nekončící touhy se s každou nově napsanou krůček po krůčku posouvat blíž k pochopení tajů poezie.
  • Eliška Jelenová, studentka druhého semestru českého jazyka a literatury, měla velkou podporu z publika a každou báseň uvedla příběhem o jejím vzniku.
  • Tomáš Starý, designér a graffiti výtvarník na volné noze, v současné době pracuje na vydání svého debutu.
  • Kateřina Lin, absolventka FF, píše pod pseudonymem a věnuje se také slam poetry. Jedna z básní byla inspirována loňským Dnem poezie, kterého se účastnila jako divačka.
  • Lenka Želonková, studentka speciální pedagogiky a logopedie na PedF, laureátka soutěží Mladá slovenská poviedka, Literárny Zvolen a Poetická Ľubovňa. Vyšla jí sbírka Zvliekanie.
  • Martin Helcman, absolvent farmakologie, vystupuje na Dni poezie v knihovně už od roku 2017 a také letos recitoval bez přípravy.
  • Jiří Šváb, rodák z Prahy, který v Brně žije již 10 let, vystudoval analytickou chemii a zabývá se trestním právem. Inspiruje se především světem kolem sebe, a to buď dynamikou měst nebo statikou krajiny, největší múzou pro něj nicméně jsou lidé, jež měl možnost blíže poznat, ale také bolest a umění ve všech svých rozličných formách.
  • Monika Fischerová knihovně věnovala svou sbírku Růžová daň, ze které recitovala. Představila čerstvou tvorbu. Na sociálních sítích vystupuje jako @holkaspribehem.
  • Kateřina Nývltová, studentka bohemistiky, básnířka a autorka kratších prozaických textů. Nechytám motýly do sítěk, ale třepotavé myšlenky. Nelepím je za sklo vitríny, ale do stránek papíru. Chci malovat slovy.
  • Miloš Kubica, rodák ze Slovenska, bývalý student aplikované informatiky na FI, pracuje jako IT asistent v CIKTe na FSS a šlo o jeho první veřejné vystoupení: O piesne a básne som sa delil len s pár priateľmi z blízkeho okolia. Preto by som sa rád podelil o pár lepších básní so širším okolím. Hoci nie som profesionálny skladateľ ani rétor, dúfam, že sa moja tvorba dotkne pár duší, ktorú ju budú počúvať.
  • NꝊA, multimediální umělkyně, historička umění a kurátorka, studentka Ateliéru performance na FaVU VUT a doktorandka na FF MU. Autorsky a režijně se podílela například na inscenacích Čtyři zdi (KOMA, 2021), nebo CO SE VÁM HONÍ HLAVOU? (BuranTeatr/Co.labs, 2020).

Prostor pro kolemjdoucí, ve kterém mohou vystoupit zájemkyně a zájemci z publika, využili dva autoři a představili básně ze svých sbírek. Poslední odvážnou byla slečna, přednesla dvě básně inspirované přírodou.

Těšíme se na další poetická setkání a na ty z vás, kteří svou tvorbou obohatí naše životy a knihovní fond.