Oslava poezie v Čítárně

28. 3. 2024

Posedmé a po páté jsme díky tvůrkyním a tvůrcům blízkým fakultě a univerzitě mohli společně oslavit světový Den poezie, který připadá na 21. března.

Děkujeme všem účinkujícím i poslouchajícím příznivcům poezie.

Představujeme devět účinkujících

Michal Beredzas přečetl krátkou ukázku ze sbírky doplněnou videoartem inspirovaným brněnskými domy. Podepsaná sbírka „Smutek strážného anděla“ je dostupná v knihovně. Autor je dle svých slov také „lovcem zavržené literatury“ a své úlovky zveřejňuje na Instagramu @knihobudkar.

Simona Hendrychová, kolegyně z Informačního pultu, vystupovala i loni. Letos představila nově vzniklé básně, pro které jí byla inspirací současnost a dehumanizace společnosti.

Honza Trtílek ve své tvorbě „prozkoumává vztah dechu, slova a Ducha“ a na přítomné zapůsobil svých expresivním projevem.

Annabeth El Shadow, vlastním jménem Anna Machálková, je studentkou farmacie a ostravskou básnířkou ponurých a romantických témat. Sledovat ji můžete na Instagramu @annabeth_el_shadow.

C. H. Ohr, vlastním jménem Jan Hroch, v loňském roce vystoupil jako náhodný kolemjdoucí a letos již jako součást programu. Jeho podepsanou sbírku „Blázni kvetou“ máme ve fondu. Svou tvorbu zveřejňuje na Instagramu @c.h.ohr.

Zdenka Obrová je absolventkou FF a pracuje jako překladatelka a tlumočnice. Knihovně věnovala svou sbírku „V kamnech zatop“ (k dispozici bude po zpracování) a o akci napsala na svůj blog V jiném rytmu.

Jáchym Šmída vyjadřuje svými básněmi pocity současné mladé generace – alespoň se to domníváme my z generace již ne tak mladé. Podle svých slov „hledá lidskost v banálnu a každodennosti“.

Soňa Kubíčková skládá především haiku, věnuje se také Guerilla Poetry(ingu), poezii ve veřejném prostoru a vede kurzy psaní deníku. Při svém vystoupení nechala kolovat krabičku básní pro každého. Více o ní a její tvorbě najdete na stránkách basnirka.sk.

Hostem večera byl Radek Malý, držitel dvou cen Magnesia Litera. Přednesl dvě básnické skladby ze sbírky „Legendy a Litanie“ (ve fondu knihovny), jednu inspirovanou pandemickou zkušeností a druhou zahradou a zahradničením.

Kompletní medailonky všech vystupujících najdete ve Facebookové události.

V Prostoru pro kolemjdoucí se sedm vystupujících střídalo v rychlém tempu, většinou přednesli tři ukázky ze své tvorby.

Akce se objevila také v reportáži České televize o Světovém dnu poezie v pořadu Událostí v kultuře z regionu Brno (čas 5:55).

Děkujeme všem za odvahu a chuť vystoupit a těšíme se opět za rok!