Knihovnice vzpomínají: 20 let budovy Ústřední knihovny
Hlavní budova knihovny oslavila 20 let od svého otevření. Při této příležitosti jsme se zeptali zaměstnankyň, co se za ta léta v knihovně změnilo, na co rády vzpomínají a co knihovně přejí do budoucna.
Odpovídaly Eliška Mrázková (EM), která pro vás zajišťuje meziknihovní výpůjčky, Renata Adamovská (RA), která má na starost nákup tištěných i elektronických knih a Lucie Janoušková (LJ), vedoucí akvizičního oddělení.
Oslavili jsme 20 let s 20 výzvami
Nová budova knihovny stojí už 20 let. Na co z uplynulých let nejraději vzpomínáte?
EM: Asi na to, jak jsme to všechno ještě ve staré knihovně vymýšleli, jak jsme se jezdili do tuzemských i zahraničních knihoven dívat, jak se to kde dělá, sbírali jsme rady a zkušenosti. Pak na obrovské úsilí kolem příprav volného výběru. A jak jsme se všichni na novou knihovnu těšili.
RA: Ráda vzpomínám na nadšení z nových technologií: zabezpečení – brány, selfcheck, čárové kódy, nové kopírky, čtečky čárových kódů, scannery, ... vše se zdálo být až neskutečné. Dále radost z nové budovy i pozitivní ohlasy z řad studentů a vyučujících.
LJ: Na samotné přípravy a realizaci konceptu nové moderní Ústřední knihovny FF. A to nejen ve smyslu nových prostor, ale také především na oblasti zavádění nových služeb a moderních technologií, které byly v mnoha ohledech zcela inovativní a bez pochyby znamenaly přínos pro celou akademickou obec. Bylo to období náročné, ale zároveň velice motivující. S kolegy jsme měli možnost navštívit moderní akademické knihovny v Evropě, které pro nás byly velice inspirativní.
Co vás za dobu práce v knihovně nejvíc překvapilo?
EM: Jak se knihovna a lidé v ní za těch 20 let změnili, zaměstnanci i uživatelé.
RA: Překvapilo mě, že se vůbec může stát, že knihovna zůstane pro čtenáře a uživatele uzavřena, kvůli pandemii.
LJ: Vlastně nic. Náš obor je velice dynamický a troufnu si říct, že i progresivní. Knihovníci dokáží velice rychle reagovat na změny a nové požadavky uživatelů a doby. Myslím, že koncept LLL (LifeLong Learning) zcela vystihuje nadšení a povahu naší práce.
Co se podle vás v knihovně nejvíc změnilo, samozřejmě krom budovy?
EM: Podmínky pro uživatele.
RA: Opět přístup k novým technologiím. Knihovna jde zkrátka s dobou a pořizování a možnost práce s 3D tiskárnou, plotrem nebo virtuální realitou je obrovským benefitem.
LJ: Změnilo se toho hodně v mnoha ohledech – uživatelům je nabízena mimo oblast „klasických služeb“ řada služeb nových, které doplňují a podporují jejich aktivity v rámci působení na fakultě. Zde bych uvedla kreativní dílnu Makerspace. V oblasti zajišťování licencovaných EIZ stojí za zmínku služba DDA (Demand Driven Acquisition), kdy uživateli můžeme zajistit požadovanou knihu do několika minut.
Co knihovně přejete k výročí a jakou si ji představujete za dalších 20 let?
EM: Aby knihovnu měli všichni stále rádi. Jak bude vypadat za dalších 20 let si vůbec, ale vůbec představit neumím.
RA: Knihovně přeji k výročí nejen další nové prostory a technologie, ale samozřejmě nové i stávající spokojené zaměstnance a uživatele. Doufám, že za dalších 20 let bude knihovna znovu a stále duchem mladá, plná nadšených lidí, krásných knih a zajímavých informačních zdrojů.
LJ: Spokojené nejen uživatele, ale také knihovníky, kolegy. Aby knihovna byla místem, které pomáhá při studiu, výuce i vědecko-výzkumné činnosti, a tak přispívala k rozvoji naší fakulty. Místo pro setkávání a nové příležitosti.
Agenda
- zprostředkování meziknihovní výpůjční služby
Agenda
- akvizice tištěných monografií
- akvizice a správa e-knih
- agenda darů
Agenda
- akvizice tištěných a elektronických periodik
- zajišťování a koordinace EIZ
- správa rozpočtu institucionální podpory
- koordinace projektu CzechElib za FF MU
- správa Portálu EIZ za FF MU