Večerní škola – jarní semestr 2018

Út 27. 2.
Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím

Út 13. 3.
Jak na citace podle ISO 690

Út 27. 3.
Tvorba odborného textu

Út 10. 4.
Gramatiku známe všichni, tak proč neznáme typografii?

Út 24. 4.
Digital student


Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Út 27. 2. 18:00—19:30 (změna času)

Co na Googlu nenajdete a proč byste měli hledat jinde? Při psaní odborných prací se očekává, že budete pracovat s kvalitními zdroji. Nevíte, o jaké zdroje se jedná a jak s nimi pracovat? Přijďte na lekci informačního vzdělávání věnovanou elektronickým informačním zdrojům na MU a vyhledávání v nich.

Z důvodu nemoci změna lektora. Lekcí vás provede Mgr. Hana Holoubková.
Lekce se koná v Ústřední knihovně FF MU, hlaste se u informačního pultu ve vestibulu knihovny.

Jak na citace podle ISO 690
Út 13. 3. 18:00—19:30

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Jak na zdroje odkazovat a jak citaci vytvořit se dozvíte právě na této lekci. Zamyslíme se také nad významem citační etiky a vysvětlíme si význam slov „citace“, „převzetí“, „parafráze“ či „běžná/všeobecná znalost“. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tištěné i elektronické dokumenty. Nebudou chybět ani praktické ukázky.

Těšit se na vás bude knihovnice Mgr. Hana Holoubková.

Tvorba odborného textu
Út 27. 3. 18:30—20:00

Čeká vás psaní diplomové práce nebo jiného odborného textu? Máme pro vás pár osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na seminář, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou diplomové práce nebo jiného odborného textu napadají.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (Kabinet informačních studií a knihovnictví FF MU).
Lekce se koná v učebně B2.52, v areálu FF na Arne Nováka 1.

Gramatiku známe všichni, tak proč neznáme typografii?
Út 10. 4. 18:00—20:00 (změna času)

Lekce je určena pro všechny, kteří se při své profesi či studiu setkávají s tvorbou různých obsahových výstupů a chtějí se dozvědět o nejčastějších chybách sazby textu a grafiky. Hlavním tématem bude typografie z praktického hlediska – budou zde uvedeny nejzákladnější typografická pravidla a nejčastější příklady chybné sazby textu a obrázků. Také bude zmíněno to, že správný cit a rozmístění textu a grafických prvků hrají při tvorbě obsahu důležitou roli. A aby to nebylo pouze o textu a obrázcích, poslední část přednášky bude ve stručnosti věnována pojmu zlatého řezu a jeho aplikaci v různých publikačních odvětvích.

Lekcí bude provázet Ing. Petr Michal.

Digital student
Út 24. 4. 18:30—20:00

Na workshopu se podíváme na to, jak si pomoci ve studiu či osobním rozvoji technologiemi. Společně začneme řídit osobní vzdělávací prostředí, založíme ePortfolio, zkusíme sestavit vlastní studijní plán. Naťukneme digitální kompetence a ukážeme si také pár triků, jak si třeba s mobilem v kapse pomoci k dobrým návykům, udržování čisté hlavy, nebo rozvoji myšlení.
Máte-li zájem, napište na email hanatulinska@mail.muni.cz, co by na setkání dále mělo zaznít.

Workshop povede Mgr. Hana Tulinská, lektorka vzdělávacích technologií KISK FF MU, doktorandka ÚPV

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz