Večerní škola — podzimní semestr 2018

23. 10. Tvorba odborného textu

6. 11. Jak na citace podle ISO 690

27. 11. Kritické myšlení a hodnocení zdrojů

Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Út 9. 10. 18.00–19.40, učebna L11

Myslíte si, že při studiu na MU vystačíte pouze s informacemi vyhledanými v Googlu a Wikipedii? Mýlíte se! Při psaní svých odborných prací byste měli samozřejmě pracovat s kvalitními zdroji. Nevíte o jaké zdroje se jedná a už vůbec ne jak s nimi pracovat? Přijďte na lekci informačního vzdělávání věnovanou elektronickým informačním zdrojům MU a efektivní práci s nimi.

[změna] Lektorka: Mgr. Pavla Minaříková (Ústřední knihovna)

Tvorba odborného textu
Út 23. 10. 18.00–19.40, učebna L11

Čeká vás psaní seminární, ale především bakalářské práce? Máme pro vás několik osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na seminář, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou seminární, ale hlavně bakalářské práce napadají.

Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující bakalářského stupně.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Út 6. 11. 18:00–19:40, učebna L11

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíte se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (Ústřední knihovna FF)

Přihlášení: knihomol.phil.muni.cz/akce

Kritické myšlení a hodnocení zdrojů
Út 27. 11. 18:00–19:40, učebna L11

Umíte kriticky myslet? Ano? Ne? Možná? Přijďte si to ověřit. Odnesete si základní principy kritického myšlení, které si ukážeme na praktických příkladech. Máte problém s rozhodováním, jestli je zdroj k vaší práci důvěryhodný? Část přednášky bude věnovaná kritickému hodnocení odborných zdrojů, které si také budete moct vyzkoušet.

Lektoři: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Roman Brück (Ústřední knihovna FF)