Semináře pro doktorandy – jarní semestr 2018

Vizuální prezentace vědy

Citační databáze
Út 6. 3. 14:10—15:45

Lekce nabízí praktické seznámení s citačními databázemi Web of Science a Scopus za účelem sledování vědecké činnosti. Ukážeme si základní bibliometrické indikátory h-index, impact factor a SJR, jejich výpočet a jak se k nim dostat. Podíváme se jak sledovat bibliometrický vývoj časopisů a jejich srovnávání.

Lektor: Mgr. Igor Hlaváč.
Lekce se koná v Ústřední knihovně FF MU, bližší informace u informačního pultu ve vestibulu knihovny.

Projektové příležitosti pro doktorandy FF MU
Út 20. 3. 14:10—15:45

Seminář Vám představí nejběžnější projektové možnosti nejen pro doktorské studenty: Specifický výzkum a Fond rozvoje MU. Dozvíte se, jaké jsou Vaše možnosti zapojení do projektových rámců univerzity, případně jaké jsou možnosti využití stipendijního fondu. Jaké jsou podmínky těchto programů a jaké jsou náležitosti jejich řešení. Co můžete z těchto projektů financovat, jakým způsobem a kdy je možné o projekty žádat. Na koho se obracet, když budete potřebovat s projektem pomoci.

Lektorka: Mgr. Marie Skřivanová (Oddělení výzkumu a vývoje FF MU).

Predátorské časopisy
Út 3. 4. 14:10—15:45

Výběr časopisu pro publikaci článku může být složitější než se zdá. Obzvláště v posledních letech, kdy sledujeme nárůst tzv. predátorských vydavatelů, kteří zneužívají model Open Access. V lekci se podíváme na společné znaky, které predátorské časopisy vykazují a na jaké praktiky si dát pozor. Také se lehce dotkneme predátorských konferencí a autorských mlýnů, které parazitují na vědecké komunitě.

Lektor: Mgr. Igor Hlaváč

Vizuální prezentace vědy
Út 14. 4. 15:50—17:25

Výsledkem naší odborné práce je především text. Smutnou skutečností zůstává, že školitel a oponenti jsou mnohdy posledními lidmi, kteří ho budou číst ve své celistvosti. Plody své těžké práce proto musíme umět prodat i jinými cestami. Během této lekce se zaměříme nejen na vědecký poster se všemi jeho možnostmi a limity, ale mluvit budeme především obecně o možnostech vizuální prezentace našich výsledků: o grafech, infografikách, vizualizacích. Desítky praktických rad vám pomohou vytvářet vizualizace efektivně a bezbolestně.

Lektor: Mgr. Tomáš Marek

Přihlášení: http://knihomol.phil.muni.cz/akce