Podzimní semestr 2019

Jak se přihlásit?

  1. Vyberte si v seznamu níže téma. Po kliknutí na název zjistíte, čemu se lekce nebo workshop věnuje a kdy a kde se koná.
  2. Pokud vás zaujme, přihlaste se pomocí políčka u příslušné lekce (obrázkový návod) a zajistěte si tak místo. Nebo přijďte případně bez přihlášení.
  3. Pokud jsou všechna místa obsazená, můžete se přihlásit jako náhradník. Pokud se místo uvolní, automaticky vás přihlásíme a upozorníme e-mailem.
  4. Zapomněli jste, na jaké lekce jste přihlášení, nebo se chcete z některé odhlásit? Nechte si zaslat přehled, který obsahuje odkazy pro odhlášení:

Lekce

Workshopy

Anotace

Odborné informace online
st 25. 9. | 12.00–13.40 | L11
út 8. 10. | 18.00–19.40 | B2.34

Co na Googlu nenajdete a proč byste měli hledat jinde? Na lekci zjistíte, kde najít vhodné odborné zdroje pro váš obor. Společně si vyzkoušíme, jak s nimi pracovat. Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující prvních ročníků.

Lektorka: Mgr. Eva Jandová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/f5d26c

Tvorba odborného textu
st 25. 9. | 14.00–15.40 | D21
út 5. 11. | 18.00–19.40 | B2.34

Čeká vás psaní seminární, ale především bakalářské práce? Máme pro vás několik osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na seminář, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou seminární, ale hlavně bakalářské práce napadají.
Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující bakalářského stupně.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

3D tisk
st 2. 10. | 9.00–10.40 | Budova F, sraz u informačního pultu
st 6. 11. | 9.00–10.40 | Budova F, sraz u informačního pultu

Na workshopu se seznámíte se základy 3D tisku, vyzkoušíte si nastavení, ovládání a údržbu 3D tiskárny. Dozvíte se něco málo o nejznámějších materiálech pro 3D tisk a v neposlední řadě si také vytisknete a s sebou odnesete jednoduchý model.

Lektor: Mgr. Roman Brück (Ústřední knihovna FF)

Jak si vybrat téma práce
st 9. 10. | 12.00–13.40 | L11

Zvolit správné téma seminární nebo diplomové práce je pro konečný úspěch klíčové. V semináři budeme pracovat s definováním tématu a tvorbou klíčových slov tak, aby následná práce s odbornými zdroji byla co nejvíce úspěšná. Navážeme praktickými ukázkami vyhledávání v konkrétních elektronických informačních zdrojích.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/ffc3c8

Hodnocení zdrojů
st 9. 10. | 14.00–15.40 | D21

Umíte kriticky myslet? Ano? Ne? Možná? Přijďte si to ověřit. Odnesete si základní principy kritického myšlení, které si ukážeme na praktických příkladech. Máte problém s rozhodováním, jestli je zdroj k vaší práci důvěryhodný? Část přednášky bude věnovaná kritickému hodnocení odborných zdrojů, které si také budete moct vyzkoušet. .

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/9a4d06

Jak na citace podle ISO 690
ZMĚNA z důvodu nemoci: út 29. 10. | 18.00–19.40 | B2.34
st 23. 10. | 14.00–15.40 | D21

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíte se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/ae1596

Vyhledávání v odborných zdrojích
po 21. 10. | 14.00–15.40 | B2.33

Máte pocit, že vám nechybí informace, ale zkušenosti? Pojďte si prakticky vyzkoušet vyhledávání v databázích a společných vyhledávačích. Ukážeme vám tipy a triky a poskytneme prostor pro vaše dotazy. Učebna je vybavená počítači, ale můžete si donést vlastní zařízení. Teoretické základy získáte na lekci Odborné informace online (její absolvování ale není podmínkou).

Lektorky: Mgr. Pavla Martinková a Mgr. Zuzana Kunová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z workshopu: bit.ly/vyhledavejme 

Myšlenkové mapy
út 22. 10. | 18.00–19.40 | B2.34

Znáte myšlenkové mapy? Ano? A opravdu je aktivně používáte? Ne? Přijďte to změnit! Učení, práce s textem, hledání nápadů nebo time management. To vše jsou oblasti, kde můžete tento univerzální nástroj využít a zlepšit tak svou práci. Podíváme se i na tvorbu myšlenkových map v elektronické podobě. Úplných základů se dotkneme jen letmo, bude lepší, když už s myšlenkovými mapami nějakou zkušenost máte. Samozřejmostí je workshopová část, prožíváním se učíme nejvíc.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://prezi.com/nrpm0ua94bad/myslenkove-mapy-pro-studium/

Jak na citace podle APA Style
st 23. 10. | 12.00–13.40 | L11

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle citační normy APA, kterou na FF využívají především psychologové a pedagogové. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíme se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří. Vyzkoušíme si i citace méně obvyklých zdrojů.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/264ac7 

Myslete kriticky
po 4. 11. | 14.00–15.40 | B2.33

Zkouškové se blíží a vy máte pocit, že se tu hromadu informací nemůžete nikdy naučit? Zkuste to jinak! Přijďte si vyzkoušet vybrané metody, které vám pomůžou při učení a podpoří kritické myšlení. Díky nim bude vaše studium efektivnější a výsledky lepší.


Lektorky: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z workshopu: https://muni.cz/go/67e260

MS Word „diplomka“
st 6. 11. | 12.00–13.40 | L11

Znáte to – Word sice běžně používáte, ale když přijde na malinko složitější operace (formátovat text pomocí stylů, vytvořit automatický obsah, očíslovat stránky v oddílech), už to jde hůř. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce.
Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: odrážky a seznamy; seznam použité literatury pomocí křížových odkazů; pokročilé formátování dokumentu: oddíly, okraje stránek, čísla stran; řádkování (typografie, postup psaní); použití stylů pro efektivní formátování dokumentu a pro tvorbu automatického obsahu; vkládání obrázků, popisky objektů; tvorba automatických seznamů; tvorba tabulek a jejich formátování.
V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (Knihovna univerzitního kampusu)

Odkaz na materiály k lekci: https://kuk.muni.cz/ff

Obrázek za tisíce slov: efektivní vizuální komunikace (nejen) pomocí grafů
st 6. 11. | 14.00–15.40 | D21

Ačkoliv do našich diplomek musíme generovat stránky textu, obrazová informace mnohdy dokáže desítky stran přehledně a pochopitelně shrnout na velmi malém prostoru. Aby fungovala, musí se ovšem vyrobit správně. Jak na to? Tak například je nutné pochopit, jak funguje lidský mozek, když vizuální informaci zpracovává, pro jaký účel takový graf či diagram vlastně původně vznikl nebo jak se správně popasovat s estetikou a barvami. Všechna tato témata otevřeme a prakticky si ukážeme, jak na efektivní vizuální komunikaci. A cestou možná dokonce zjistíme, jak jednoduché je skrze vizuální informace někým manipulovat.

Lektor: Mgr. Tomáš Marek (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/c99bda

Sketchnoting: aktivní způsob tvorby poznámek
út 12. 11. | 18.00–19.40 | B2.34

Máte milion poznámek, které se vám nechce ani číst? Během přednášek koukáte na telefon? Čtete knihu a zapomínáte důležité body? Kreslete si! Sketchnoting je zábavný způsob kreslení poznámek. Při jejich tvorbě nemusíte vůbec umět kreslit. Jde o vyjádření myšlenky pomocí vlastních jednoduchých obrázků. Stačí jen papír, tužka a chuť.
Na workshopu si vysvětlíme vizuální myšlení, představíme si tuto metodu a její výhody a hlavně si vytvoříme první vlastní sketchnote. Přijďte rozvíjet svoji kreativitu a bavit se!

Lektorka: Bc. Pavlína Špringerová (Ústav výpočetní techniky)

Usnadněte si práci: Citace PRO a Zotero
po 18. 11. | 14.00–15.40 | B2.33

Citace PRO a Zotero jsou citační manažery – nástroje, které můžete využít při ukládání nalezených zdrojů a tvorbě citací. Na workshopu si ukážeme a vyzkoušíme, co všechno umí a jak fungují v kombinaci se společným vyhledávačem Discovery a knihovními katalogy. K dispozici budou počítače a doporučujeme donést si vlastní notebooky, abyste si mohli nástroje a doplňky rovnou nainstalovat. Pokud už některý z nástrojů používáte, bude prostor i pro sdílení zkušeností, doporučení a případné dotazy.

Lektorka: Mgr. Pavla Martinková (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z workshopu: https://muni.cz/go/9f5682

MS Excel pro úspěšné studium
st 20. 11. | 12.00–13.40 | L11

Na další z oblíbených a užitečných lekcí si vyzkoušíte např. zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Projdeme přehled funkcí, princip jejich využívání, nápovědu a online zdroje při řešení různých situací v Excelu. Lekce je vhodná pro úplné začátečníky.
Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk; přehled funkcí, princip jejich využívání, práce s nápovědou a online zdroji při řešení různých situací v Excelu; princip tvorby výpočtů a vzorců v Excelu; jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry; tvorba grafů.
V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (Knihovna univerzitního kampusu)

Odkaz na materiály k lekci: https://kuk.muni.cz/ff

Jak na obhajobu diplomové práce
st 20. 11. | 14.00–15.40 | D21

Jak na obhajobě vystupovat? Co napsat do prezentace? Co v žádném případě nedělat? A co vám zachrání známku, když půjde do tuhého? Částečně workshopový seminář bude povídavý, praktický a interaktivní. Vlastní tipy a zkušenosti vítány!

Lektoři: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová, Mgr. Roman Brück (Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/1d5f1b

Informační bezpečnost pro uživatele Masarykovy univerzity
4. 12. | 12.00–13.40 | L11

Přednáška vypracovaná odborníky na kybernetickou a informační bezpečnost z bezpečnostního týmu Masarykovy univerzity CSIRT-MU pojednává o základních principech informační bezpečnosti. Jedním z majoritních prvků jsou ukázky kybernetických útoků, kterým Masarykova univerzita nejčastěji čelí, a jejich včasné a bezpečné rozpoznávání. Součástí přednášky jsou také krátké interaktivní úkoly, které slouží k osvojení základních bezpečnostních návyků.

Lektorka: Bc. Petra Mikulová (Ústav výpočetní techniky)

Kurz Kyberkompas: https://muni.cz/go/a40ddd

Digitální portfolio pro sebeprezentaci i sebepoznání
4. 12. | 14.00–15.40 | D21

Na platformách jako jsou WordPress či Wix můžete snadno vytvářet libovolné stránky. Cílem setkání je vytvořit stránky pro vlastní digitální vzdělávací portfolio, pomocí kterého budujete svou (profesní) identitu, mapujete svůj pokrok, prezentujete se. Pomocí portfolia také vytváříte bázi pro to, abyste mohli sledovat sebe sama v procesu – kým jsem teď? Odkud kam jdu? Lektorka: Hana Tulinská zkoumá digitální kompetence a vyučuje předměty v rámci profilace Vzdělávací technologie na Kabinetu informačních studií a knihovnictví. Vede online Kurz práce s informacemi.

Lektorka: Mgr. Hana Tulinská (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slajdy z workshopu: https://muni.cz/go/3ec689

 

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz