Jarní semestr 2020 online

Upozornění: Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru do odvolání rušíme veškeré kontaktní lekce a workshopy. Připravili jsme pro vás výuku online.
Stále jsme vám k dispozici na e-mailu reference@phil.muni.cz

Projít si můžete prezentace proběhlých lekcí z minulých semestrů nebo sdílený dokument se základními tipy.

Po absolvování alespoň tří lekcí (i online) z naší nabídky (v jednom semestru) můžete získat Certifikát absolventa. Zájem dáte najevo vyplněním formuláře po absolvování všech vybraných lekcí.


Jak se přihlásit?

  1. Vyberte si v seznamu Online výuka téma. Po kliknutí na název zjistíte, čemu se přednáška nebo webinář věnuje, popř. kdy se koná. Přihlašování je pouze na webináře, přednášky si můžete projít (shlédnout) kdykoliv.
  2. Pokud vás nějaké téma zaujme, přihlaste se pomocí políčka u příslušného webináře (obrázkový návod), dáme vám vědět, až se webinář bude blížit. Případně se připojte i bez přihlášení.
  3. Zapomněli jste, na jaký webinář jste přihlášení, nebo se chcete odhlásit? Nechte si zaslat přehled, který obsahuje odkazy pro odhlášení:

Lekce a workshopy

Online výuka

Webináře

Přednášky/prezentace


Myšlenkové mapy pro studium
st 19. 2. 10:00-12:00

Znáte myšlenkové mapy? Ano? A opravdu je aktivně používáte? Ne? Přijďte to změnit! Učení, práce s textem, hledání nápadů nebo time management. To vše jsou oblasti, kde můžete tento univerzální nástroj využít a zlepšit tak svou práci. Podíváme se i na tvorbu myšlenkových map v elektronické podobě. Úplných základů se dotkneme jen letmo, bude lepší, když už s myšlenkovými mapami nějakou zkušenost máte. Samozřejmostí je workshopová část, prožíváním se učíme nejvíc.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy k lekci: https://prezi.com/nrpm0ua94bad/myslenkove-mapy-pro-studium/


Odborné informace online
út 25. 2. 18:00-19:40

Co na Googlu nenajdete a proč byste měli hledat jinde? Na lekci zjistíte, kde najít vhodné zdroje odobrných informací pro váš obor. Společně si vyzkoušíme, jak s nimi pracovat. Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující prvních ročníků.
Přednáška bude obohacena o aktuálně dostupné elektronické zdroje (BookPort, Kramerius, e-prezenčka a další).

Lektorka: Mgr. Eva Jandová (informační specialista, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z  lekce: https://muni.cz/go/52f221


Kritické myšlení: hodnotíme informační zdroje
26. 2. 14:00-15:40

Umíte kriticky myslet? Ano? Ne? Možná? Přijďte si to ověřit. Odnesete si základní principy kritického myšlení, které si ukážeme na praktických příkladech. Máte problém s rozhodováním, jestli je zdroj k vaší práci důvěryhodný? Část přednášky bude věnovaná kritickému hodnocení odborných zdrojů, které si také budete moct vyzkoušet.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/5b79b8


Jak si vybrat téma práce a najít k němu vhodné zdroje
3. 3. 14:00-15:40

Zvolit správné téma seminární nebo diplomové práce je pro konečný úspěch klíčové. V semináři budeme pracovat s definováním tématu a tvorbou klíčových slov tak, aby následná práce s odbornými zdroji byla co nejvíce úspěšná. Navážeme praktickými ukázkami vyhledávání v konkrétních elektronických informačních zdrojích.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce 3. 3.: https://muni.cz/go/fcf2ea


3D tisk
4. 3. 9:00-10:40

Na workshopu se seznámíte se základy 3D tisku, vyzkoušíte si nastavení, ovládání a údržbu 3D tiskárny. Dozvíte se něco málo o nejznámějších materiálech pro 3D tisk a v neposlední řadě si také vytisknete a s sebou odnesete jednoduchý model z 3D tisku

Lektor: Mgr. Roman Brück (knihovník, Ústřední knihovna FF )


Tvorba odborného textu
4. 3. 14:00-15:40

Čeká vás psaní seminární, ale především bakalářské práce? Máme pro vás několik osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na seminář, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou seminární, ale hlavně bakalářské práce napadají.
Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující bakalářského stupně.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (vyučující, Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/b265b6


Vybrané funkce MS WORD pro efektivní formátování diplomek
út 14. 4. 15:30-16:30

Obsah webináře:
Použitá literatura pomocí číslovaného seznamu a křížových odkazů.
Rozdělení dokumentu na oddíly – různé číslování stran a formát stránek v různých částech dokumentu.
Styly formátování textu – využití např. pro nadpisy.
Titulky objektů, seznam obrázků.
Formátování tabulek. Tabulátory.
Vaše dotazy.
Předpokládané trvání 60 minut. Doporučujeme se přihlašovat chvíli dopředu, aby vám vše fungovalo. Connect využívá Adobe Flash, na odkazu níže se dozvíte, jak ho v prohlížeči povolit (už ho musíte mít nainstalovaný). https://www.umass.edu/it/support/support-center/howenableflashyourwebbrowser
Pro přihlášení do Connectu použijete možnost „Přihlásit se / Login“, kliknete na EduId.cz, vyberete Masarykova univerzita, zadáte UČO + sek. heslo povolíte flash a jste v přednáškové místnosti.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (analytik, Knihovna univerzitního kampusu)

Adresa webináře: https://connect.cesnet.cz/mu-ukb-kuk/


Jak na citace podle APA Style
st 15. 4. 15:00-16:00

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle citační normy APA, kterou na FF využívají především psychologové a pedagogové. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíme se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří. Vyzkoušíme si i citace méně obvyklých zdrojů.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Adresa webináře: https://muni.cz/go/753a52
Prezentace: https://muni.cz/go/84fd3c


Jak na obhajobu diplomové práce
st 22. 4. 15:00-16:00
čt 30. 4. 15:00-16:00

Jak na obhajobě vystupovat? Co napsat do prezentace? Co v žádném případě nedělat? A co vám zachrání známku, když půjde do tuhého? Částečně workshopový seminář bude povídavý, praktický a interaktivní. Vlastní tipy a zkušenosti vítány!

Lektor: Mgr. Roman Brück (knihovník, Ústřední knihovna FF), Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Adresa webináře: https://muni.cz/go/c0df3e
Prezentace: https://muni.cz/go/5d0634
https://muni.cz/go/9ec76a


MS Excel pro začátečníky
út 28. 4. 15:30-16:30

Osnova webináře: zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk; přehled funkcí, princip jejich využívání, práce s nápovědou a online zdroji při řešení různých situací v Excelu; princip tvorby výpočtů a vzorců v Excelu; jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry; tvorba grafů.
Pracujeme s verzí MS Office 2010.
Předpokládané trvání 60 minut. Doporučujeme se přihlašovat chvíli dopředu, aby vám vše fungovalo. Connect využívá Adobe Flash, na odkazu níže se dozvíte, jak ho v prohlížeči povolit (už ho musíte mít nainstalovaný). https://www.umass.edu/it/support/support-center/howenableflashyourwebbrowser
Pro přihlášení do Connectu použijete možnost „Přihlásit se / Login“, kliknete na EduId.cz, vyberete Masarykova univerzita, zadáte UČO + sek. heslo povolíte flash a jste v přednáškové místnosti.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (analytik, Knihovna univerzitního kampusu)

Adresa webináře: https://connect.cesnet.cz/mu-ukb-kuk/


Mediální gramotnost
út 5. 5. 15:00-16:00

Svět, ve kterém žijeme, je stále více závislý na mediálních technologiích, jež nás propojují se zbytkem světa. Vytvářejí síť, ze které je čím dál obtížnější vystoupit. Na mediální podněty máme často pouze reflexivní reakci, bez snahy o hlubší porozumění. V současnosti na ovlivňování lidí nemusíte vlastnit celostátní média. Mnohdy postačí dobře vedený profil na Facebooku. Jsme v situaci, kdy je potřeba kultivace kritické mediální gramotnosti aktuálnější než kdy dřív. Musíme se naučit bránit jak digitální demenci, tak zvýšit odolnost celé populace vůči různým formám mediálních manipulací.

Lektor: PhDr. Bedřich Musil

Adresa webináře: https://muni.cz/go/f87eb5


Digitální portfolio pro sebeprezentaci i sebepoznání – online konzultace
st 6. 5. 14:00-15:00

Digitální vzdělávací portfolio je nástroj, pomocí kterého můžete budovat svou (profesní) identitu, mapovat svůj pokrok, prezentovat se. Digitální portfolio si můžete jednoduše vytvořit na platformě jako je např. WordPress. Pomocí portfolia, které je kolekcí studijních a pracovních výstupů a jejich reflexí, vytváříte bázi pro sledování sebe sama v procesu – kým jsem teď? Odkud kam jdu? Příklady protfolií: VojtěchAnkaJáňaDalibor.
Lekce proběhne formou převrácené třídy – po přihlášení dostanete e-mailem informace a materiály. Studovat a tvořit své portfolio budete samostatně. Na online setkání přijdete pro zpětnou vazbu a konzultaci toho, co budete potřebovat.

Pro přístup do Google Classroom je potřeba mít v ISu zapnutou službu G Suite, aby vám univerzitní mail fungoval jako gmail (a pustil vás do kurzu).

Lektorka: Hana Tulinská (odborná pracovnice, EdTechKatedra informačních studií a knihovnictví)


Masterclass vyhledávání
st 6. 5. 15:00-16:00

Máte pocit, že vám nechybí informace, ale zkušenosti? Pojďte si prakticky vyzkoušet vyhledávání v databázích a společných vyhledávačích. Ukážeme vám tipy a triky a poskytneme prostor pro vaše dotazy.
Teoretické základy získáte na lekci Odborné informace online (její absolvování ale není podmínkou).

Lektorky: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Pavla Martinková (informační specialistky, Ústřední knihovna FF)

Prezentace z webináře: https://muni.cz/go/b13a32


Jak dostat z učení maximum
út 12. 5. 15:00-16:00

Zkouškové se blíží a vy máte pocit, že se tu hromadu informací nemůžete nikdy naučit? Zkuste to jinak! Přijďte si vyzkoušet vybrané metody, které vám pomůžou při učení a podpoří kritické myšlení. Díky nim bude vaše studium efektivnější a výsledky lepší.

Lektorka: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Pavla Martinková (informační specialistky, Ústřední knihovna FF)

Prezentace z webináře: https://muni.cz/go/62b622


Jak se na pohovoru neprodat pod cenou
st 13. 5. 15:00-16:00

Jaké jsou vaše silné stránky? Na kolik byste se ohodnotili? Klasické otázky personalistů, které mnoho studentů a čerstvých absolventů lehce rozhodí. Proč? Je těžké se chválit před zraky hodnotitelů a ještě těžší své znalosti, schopnosti a dovednosti ocenit penězi, ještě když máte pocit, že nemáte dostatečně „hodnotné“ pracovní zkušenosti. Přijďte na kurz Jak se neprodat pod cenou a objevte, které kompetence jsou na pracovním trhu ceněné, kde a jak je případně získat nebo zdokonalit. Společně s lektorem se zaměříte na nalezení vašich tajných zbraní, které vaši hodnotu v očích zaměstnavatelů zvednou, i na to, jak si svou cenu v očích ostatních obhájit a přesvědčit je, že jste pro ně dostatečně cenní. Navíc se dozvíte, na čem absolventi a studenti na pohovorech nejčastěji pohoří a jak se takovému momentu vyhnout.

Lektorka: Mgr. Michaela Odehnalová (manažerka kariérového poradenství, Kariérní centrum MU)


Efektivní čtení odborného textu

Vyhledali jste k tématu příliš mnoho textů a nevíte, kde začít? Tušíte, že by vaše čtení šlo zefektivnit a tím z dokumentu vytěžit více? Pokud jste si odpověděli na otázky kladně, je lekce určena právě pro vás. Nejprve se budeme zabývat strukturou odborného textu a jak k němu přistupovat, abyste zjistili, zda obsahuje užitečné informace. Hlavní náplní lekce bude seznámení s různými metodami efektivního čtení a v jakých situacích je použít. Na závěr se zaměříme na kritické čtení a způsoby posouzení, zda je text důvěryhodný či nikoliv.

Lektorka: Mgr. Silvie Kořínková Presová, DiS. (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Prezentace: https://muni.cz/go/75ca86


Jak na citace podle ISO 690

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíte se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Prezentace: https://muni.cz/go/4298fe


Obrázek za tisíce slov

Ačkoliv do našich diplomek musíme generovat stránky textu, obrazová informace mnohdy dokáže desítky stran přehledně a pochopitelně shrnout na velmi malém prostoru. Aby fungovala, musí se ovšem vyrobit správně. Jak na to? Tak například je nutné pochopit, jak funguje lidský mozek, když vizuální informaci zpracovává, pro jaký účel takový graf či diagram vlastně původně vznikl nebo jak se správně popasovat s estetikou a barvami. Všechna tato témata otevřeme a prakticky si ukážeme, jak na efektivní vizuální komunikaci. A cestou možná dokonce zjistíme, jak jednoduché je skrze vizuální informace někým manipulovat.

Lektor: Mgr. Tomáš Marek (odborný pracovník, Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Nahraná přednáška: https://medial.phil.muni.cz/Play/3309
Lektor také doporučuje: Kurz vizualizace dat


Jak napsat životopis a motivační dopis

Napsat životopis není těžké. Napsat dobrý životopis, to už je skoro věda. Personalistu musí nadchnout nejen po obsahové, ale i formální stránce. Na kurzu si prozradíme, jaké chyby se v CV většinou vyskytují, čeho byste se měli vyvarovat a čemu naopak věnovat pozornost. Zaměříme se na vytvoření zajímavého, originálního a hlavně relevantního životopisu.
A co bude třešničkou na dortu? Motivační dopis! Zjistíte, jak ho správně strukturovat a jak vytvořit silnou punchline.

Lektorka: Bc. Vojtěch Očenášek (kariérní poradce, Kariérní centrum MU)

Nahraná prezentace: https://muni.cz/go/f72bf2

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz