Jarní semestr 2020

Upozornění: Vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru do odvolání rušíme veškeré kontaktní lekce a workshopy. Připravujeme pro vás výuku online. Děkujeme za pochopení; stále jsme vám k dispozici na e-mailu reference@phil.muni.cz

Projít si můžete prezentace proběhlých lekcí z minulých semestrů nebo sdílený dokument se základními tipy.


Jak se přihlásit?

  1. Vyberte si v seznamu níže téma. Po kliknutí na název zjistíte, čemu se lekce nebo workshop věnuje a kdy a kde se koná.
  2. Pokud vás zaujme, přihlaste se pomocí políčka u příslušné lekce (obrázkový návod) a zajistěte si tak místo. Nebo přijďte případně bez přihlášení. Prozatím je možné přihlásit se pouze na lekce a workshopy v únoru a březnu. Na duben a květen spustíme přihlašování koncem března. Nechcete-li, aby vám spuštění přihlašování uteklo, vyplňte tento formulář https://muni.cz/go/c274d7, dáme vám vědět.
  3. Pokud jsou všechna místa obsazená, můžete se přihlásit jako náhradník. Pokud se místo uvolní, automaticky vás přihlásíme a upozorníme e-mailem.
  4. Zapomněli jste, na jaké lekce jste přihlášení, nebo se chcete z některé odhlásit? Nechte si zaslat přehled, který obsahuje odkazy pro odhlášení:

Lekce

Workshopy


Myšlenkové mapy pro studium
st 19. 2. 10.00–12.00, učebna N31

Znáte myšlenkové mapy? Ano? A opravdu je aktivně používáte? Ne? Přijďte to změnit! Učení, práce s textem, hledání nápadů nebo time management. To vše jsou oblasti, kde můžete tento univerzální nástroj využít a zlepšit tak svou práci. Podíváme se i na tvorbu myšlenkových map v elektronické podobě. Úplných základů se dotkneme jen letmo, bude lepší, když už s myšlenkovými mapami nějakou zkušenost máte. Samozřejmostí je workshopová část, prožíváním se učíme nejvíc.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy k lekci: https://prezi.com/nrpm0ua94bad/myslenkove-mapy-pro-studium/


Odborné informace online
út 25. 2. 18.00–19.40, učebna L11

Co na Googlu nenajdete a proč byste měli hledat jinde? Na lekci zjistíte, kde najít vhodné zdroje odobrných informací pro váš obor. Společně si vyzkoušíme, jak s nimi pracovat. Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující prvních ročníků.

Lektorka: Mgr. Eva Jandová (informační specialista, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z  lekce: https://muni.cz/go/52f221


Kritické myšlení: hodnotíme informační zdroje
st 26. 2. 14.00–15.40, učebna B2.33

Umíte kriticky myslet? Ano? Ne? Možná? Přijďte si to ověřit. Odnesete si základní principy kritického myšlení, které si ukážeme na praktických příkladech. Máte problém s rozhodováním, jestli je zdroj k vaší práci důvěryhodný? Část přednášky bude věnovaná kritickému hodnocení odborných zdrojů, které si také budete moct vyzkoušet.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/5b79b8


Jak si vybrat téma práce a najít k němu vhodné zdroje
út 3. 3. 14.00–15.40, učebna B2.33
út 10. 3. 18.00–19.40, učebna L11

Zvolit správné téma seminární nebo diplomové práce je pro konečný úspěch klíčové. V semináři budeme pracovat s definováním tématu a tvorbou klíčových slov tak, aby následná práce s odbornými zdroji byla co nejvíce úspěšná. Navážeme praktickými ukázkami vyhledávání v konkrétních elektronických informačních zdrojích.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (knihovnice, Ústřední knihovna FF), Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)

Slajdy z lekce 3. 3.: https://muni.cz/go/fcf2ea


3D tisk
st 4. 3. 9.00–10.40, Ústřední knihovna FF MU (informační pult)
st 29. 4. 9.00–10.40, Ústřední knihovna FF MU (informační pult)

Na workshopu se seznámíte se základy 3D tisku, vyzkoušíte si nastavení, ovládání a údržbu 3D tiskárny. Dozvíte se něco málo o nejznámějších materiálech pro 3D tisk a v neposlední řadě si také vytisknete a s sebou odnesete jednoduchý model z 3D tisku

Lektor: Mgr. Roman Brück (knihovník, Ústřední knihovna FF )


Tvorba odborného textu
st 4. 3. 14.00–15.40, učebna B2.34

Čeká vás psaní seminární, ale především bakalářské práce? Máme pro vás několik osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na seminář, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou seminární, ale hlavně bakalářské práce napadají.
Lekce se věnuje základům, je proto určená především pro studující bakalářského stupně.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (vyučující, Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slajdy z lekce: https://muni.cz/go/b265b6


Efektivní čtení odborného textu
st 11. 3. 14.00–15.40, učebna B2.33

Vyhledali jste k tématu příliš mnoho textů a nevíte, kde začít? Tušíte, že by vaše čtení šlo zefektivnit a tím z dokumentu vytěžit více? Pokud jste si odpověděli na otázky kladně, je lekce určena právě pro vás. Nejprve se budeme zabývat strukturou odborného textu a jak k němu přistupovat, abyste zjistili, zda obsahuje užitečné informace. Hlavní náplní lekce bude seznámení s různými metodami efektivního čtení a v jakých situacích je použít. Na závěr se zaměříme na kritické čtení a způsoby posouzení, zda je text důvěryhodný či nikoliv.

Lektorka: Mgr. Silvie Kořínková Presová, DiS. (knihovnice, Ústřední knihovna FF)


Jak na citace podle ISO 690
st 18. 3. 14.00–15.40, učebna B2.34
út 24. 3. 18.00–19.40 učebna L11

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíte se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (knihovnice, Ústřední knihovna FF)


Jak na citace podle APA
st 25. 3. 14.00–15.40, učebna B2.33

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle citační normy APA, kterou na FF využívají především psychologové a pedagogové. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíme se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří. Vyzkoušíme si i citace méně obvyklých zdrojů.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)


Obrázek za tisíce slov
út 31. 3. 14.00–15.40, učebna B2.33

Ačkoliv do našich diplomek musíme generovat stránky textu, obrazová informace mnohdy dokáže desítky stran přehledně a pochopitelně shrnout na velmi malém prostoru. Aby fungovala, musí se ovšem vyrobit správně. Jak na to? Tak například je nutné pochopit, jak funguje lidský mozek, když vizuální informaci zpracovává, pro jaký účel takový graf či diagram vlastně původně vznikl nebo jak se správně popasovat s estetikou a barvami. Všechna tato témata otevřeme a prakticky si ukážeme, jak na efektivní vizuální komunikaci. A cestou možná dokonce zjistíme, jak jednoduché je skrze vizuální informace někým manipulovat.

Lektor: Mgr. Tomáš Marek (odborný pracovník, Kabinet informačních studií a knihovnictví)


Masterclass vyhledávání
čt 7. 4. 18.00–19.40, učebna L11

Máte pocit, že vám nechybí informace, ale zkušenosti? Pojďte si prakticky vyzkoušet vyhledávání v databázích a společných vyhledávačích. Ukážeme vám tipy a triky a poskytneme prostor pro vaše dotazy. Učebna je vybavená počítači, ale můžete si donést vlastní zařízení.
Teoretické základy získáte na lekci Odborné informace online (její absolvování ale není podmínkou).

Lektorky: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Pavla Martinková (informační specialistky, Ústřední knihovna FF)


Usnadněte si práci: Citace PRO a Zotero
st 8. 4. 14.00–15.40, učebna B2.33

CitacePRO a Zotero jsou citační manažery – nástroje, které můžete využít při ukládání nalezených zdrojů a tvorbě citací. Na workshopu si ukážeme a vyzkoušíme, co všechno umí a jak fungují v kombinaci se společným vyhledávačem Discovery a knihovními katalogy. K dispozici budou počítače a doporučujeme donést si vlastní notebooky, abyste si mohli nástroje a doplňky rovnou nainstalovat. Pokud už některý z nástrojů používáte, bude prostor i pro sdílení zkušeností, doporučení a případné dotazy.

Lektorka: Mgr. Pavla Martinková (informační specialista, Ústřední knihovna FF)


MS Word „diplomka“
út 14. 4. 14.00–15.40, učebna B2.33

Znáte to – Word sice běžně používáte, ale když přijde na malinko složitější operace (formátovat text pomocí stylů, vytvořit automatický obsah, očíslovat stránky v oddílech), už to jde hůř. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce. Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: Odrážky a seznamy. Seznam použité literatury pomocí křížových odkazů. Pokročilé formátování dokumentu: oddíly, okraje stránek, čísla stran. Řádkování (typografie, postup psaní). Použití stylů pro efektivní formátování dokumentu a pro tvorbu automatického obsahu. Vkládání obrázků. Popisky objektů. Tvorba automatických seznamů. Tvorba tabulek a jejich formátování. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (analytik, Knihovna univerzitního kampusu)


Jak na obhajobu diplomové práce
st 15. 4. 14.00–15.40, učebna B2.34

Jak na obhajobě vystupovat? Co napsat do prezentace? Co v žádném případě nedělat? A co vám zachrání známku, když půjde do tuhého? Částečně workshopový seminář bude povídavý, praktický a interaktivní. Vlastní tipy a zkušenosti vítány!

Lektor: Mgr. Roman Brück (knihovník, Ústřední knihovna FF), Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (knihovnice, Ústřední knihovna FF)


Jak dostat z učení maximum
st 22. 4. 14.00–15.40, učebna B2.33

Zkouškové se blíží a vy máte pocit, že se tu hromadu informací nemůžete nikdy naučit? Zkuste to jinak! Přijďte si vyzkoušet vybrané metody, které vám pomůžou při učení a podpoří kritické myšlení. Díky nim bude vaše studium efektivnější a výsledky lepší.

Lektorka: Mgr. Zuzana Kunová (informační specialista, Ústřední knihovna FF)


MS Excel pro úspěšné studium
út 28. 4. 14.00–15.40, učebna B2.33

Na další z oblíbených a užitečných lekcí si vyzkoušíte např. zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Projdeme přehled funkcí, princip jejich využívání, nápovědu a online zdroje při řešení různých situací v Excelu. Lekce je vhodná pro úplné začátečníky.
Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk; přehled funkcí, princip jejich využívání, práce s nápovědou a online zdroji při řešení různých situací v Excelu; princip tvorby výpočtů a vzorců v Excelu; jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry; tvorba grafů.
V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (analytik, Knihovna univerzitního kampusu)


Jak napsat životopis a motivační dopis
st 29. 4. 14.00–15.40, učebna B2.34

Napsat životopis není těžké. Napsat dobrý životopis, to už je skoro věda. Personalistu musí nadchnout nejen po obsahové, ale i formální stránce. Na kurzu si prozradíme, jaké chyby se v CV většinou vyskytují, čeho byste se měli vyvarovat a čemu naopak věnovat pozornost. Zaměříme se na vytvoření zajímavého, originálního a hlavně relevantního životopisu.
A co bude třešničkou na dortu? Motivační dopis! Zjistíte, jak ho správně strukturovat a jak vytvořit silnou punchline.

Lektorka: Mgr. Michaela Odehnalová (manažerka kariérového poradenství, Kariérní centrum MU)


Digitální portfolio pro sebeprezentaci i sebepoznání – konzultace
st 6. 5. 14.00–15.40, učebna B2.34

Digitální vzdělávací portfolio je nástroj, pomocí kterého můžete budovat svou (profesní) identitu, mapovat svůj pokrok, prezentovat se. Digitální portfolio si můžete jednoduše vytvořit na platformě jako je např. WordPress. Pomocí portfolia, které je kolekcí studijních a pracovních výstupů a jejich reflexí, vytváříte bázi pro sledování sebe sama v procesu – kým jsem teď? Odkud kam jdu? Příklady protfolií: VojtěchAnkaJáňaDalibor.
Lekce proběhne formou převrácené třídy – před setkáním dostanete e-mailem zadání úkolu a materiály. Na setkání přijdete pro zpětnou vazbu a konzultaci toho, co budete potřebovat.

Hana Tulinská (odborná pracovnice, EdTechKatedra informačních studií a knihovnictví)


Jak se na pohovoru neprodat pod cenou
st 13. 5. 14.00–15.40, učebna B2.34

Jaké jsou vaše silné stránky? Na kolik byste se ohodnotili? Klasické otázky personalistů, které mnoho studentů a čerstvých absolventů lehce rozhodí. Proč? Je těžké se chválit před zraky hodnotitelů a ještě těžší své znalosti, schopnosti a dovednosti ocenit penězi, ještě když máte pocit, že nemáte dostatečně „hodnotné“ pracovní zkušenosti. Přijďte na kurz Jak se neprodat pod cenou a objevte, které kompetence jsou na pracovním trhu ceněné, kde a jak je případně získat nebo zdokonalit. Společně s lektorem se zaměříte na nalezení vašich tajných zbraní, které vaši hodnotu v očích zaměstnavatelů zvednou, i na to, jak si svou cenu v očích ostatních obhájit a přesvědčit je, že jste pro ně dostatečně cenní. Navíc se dozvíte, na čem absolventi a studenti na pohovorech nejčastěji pohoří a jak se takovému momentu vyhnout.

Lektorka: Mgr. Michaela Odehnalová (manažerka kariérového poradenství, Kariérní centrum MU)

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz