Jarní semestr 2019

  1. Vyberte si libovolné téma – lekce na sebe přímo nenavazují.
  2. Po kliknutí na téma zjistíte, kdy se lekce koná a čemu se věnuje.
  3. Pokud vás zaujme, přihlaste se vepsáním UČO do políčka u příslušné lekce (obrázkový návod) a zajistěte si tak místo, nebo přijďte bez přihlášení.
  4. Pokud je lekce obsazená, můžete se přihlásit jako náhradník. Pokud se místo uvolní, automaticky vás přihlásíme a upozorníme vás e-mailem.
  5. Pokud máte s přihlášením problém, napište na reference@phil.muni.cz. Pokud se přihlašujete mimo síť MU a nevidíte přihlašovací pole, měla by pomoci VPN aplikace pro vzdálený přístup.
  6. Odhlásit se můžete pomocí odkazu z e-mailu:

Témata


Odborné informace online
Co na Googlu nenajdete a proč byste měli hledat jinde? Jsou pro vás databáze, Discovery a Scholar cizí pojmy? Na lekci zjistíte, kde najít vhodné odborné zdroje pro váš obor a jak s nimi pracovat. Lekce se věnuje základům, je proto doporučena především pro studující, kteří nemají se zdroji větší zkušenost.

Lektorka: Mgr. Pavla Minaříková (Ústřední knihovna FF)

Slidy: bit.ly/oio-slidy
Handout: bit.ly/oio-handout


Jak si vybrat téma práce a najít k němu vhodné zdroje
Zvolit správné téma seminární nebo diplomové práce je pro konečný úspěch klíčové. Na lekci budeme pracovat s definováním tématu a tvorbou klíčových slov tak, aby následná práce s odbornými zdroji byla co nejvíce úspěšná. Navážeme praktickými ukázkami vyhledávání v konkrétních elektronických informačních zdrojích.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slidy: muni.cz/go/87a340


Efektivní čtení odborného textu
st 6. 3. 14.00–15.40, učebna L11

Vyhledali jste k tématu příliš mnoho textů a nevíte, kde začít? Tušíte, že by vaše čtení šlo zefektivnit a tím z dokumentu vytěžit více? Pokud jste si odpověděli na otázky kladně, je lekce určena právě pro vás. Nejprve se budeme zabývat strukturou odborného textu a jak k němu přistupovat, abyste zjistili, zda obsahuje užitečné informace. Hlavní náplní lekce bude seznámení s různými metodami efektivního čtení a v jakých situacích je použít. Na závěr se zaměříme na kritické čtení a způsoby posouzení, zda je text důvěryhodný či nikoliv.

Lektorka: Mgr. Silvie Kořínková Presová, DiS. (Ústřední knihovna FF)

Slidy: muni.cz/go/594b4b


Vyhledávací workshop
čt 7. 3. 8.00–9.40, učebna L11

Workshop, cvičení, zkrátka společné vyhledávání. Můžete přijít s vlastním tématem, ke kterému hledáte zdroje a u něčeho jste se zasekli, nebo vám zadání vymyslíme. Lekce je určena všem, kteří si nejsou při práci se zdroji zcela jistí. Při společném vyhledávání se budete učit i od sebe navzájem.

Lektorky: Mgr. Zuzana Kunová a Mgr. Pavla Minaříková (Ústřední knihovna FF)

Slidy: goo.gl/Czpzys


Kritické myšlení a hodnocení zdrojů
út 12. 3. 18.00–19.40, učebna B2.33

Umíte kriticky myslet? Ano? Ne? Možná? Přijďte si to ověřit. Odnesete si základní principy kritického myšlení, které si ukážeme na praktických příkladech. Máte problém s rozhodováním, jestli je zdroj k vaší práci důvěryhodný? Část přednášky bude věnovaná kritickému hodnocení odborných zdrojů, které si také budete moct vyzkoušet.

Lektorka: Mgr. Zuzana Kunová (Ústřední knihovna FF)

Slidy: tinyurl.com/krimys2019


Tvorba odborného textu
st 13. 3. 14.00–15.40, učebna L11

Čeká vás psaní seminární, ale především bakalářské práce? Máme pro vás několik osvědčených rad: základem je vybrat si správné téma, poté si důkladně rozvrhnout a strukturovat průběh tvorby odborného textu, dodržovat jednotný styl vyjadřování, nepodcenit strukturu textu a nezanedbat formální úpravy. Stále je to málo informací k tomu, abyste odborné psaní zvládli? Tak přijďte na lekci, kde se vše potřebné dozvíte a kde získáte odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s tvorbou seminární, ale hlavně bakalářské práce napadají. Lekce je doporučena především těm, kteří nemají se psaním odborných textů příliš zkušeností nebo si chtějí poznatky osvěžit.

Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slidy: bit.ly/2O4UXwX


Myšlenkové mapy pro studium
čt 14. 3. 8.00–9.40, učebna L11

Znáte myšlenkové mapy? Ano? A opravdu je aktivně používáte? Ne? Přijďte to změnit! Učení, práce s textem, hledání nápadů, time management nebo projektová činnost. To vše jsou oblasti, kde můžete tento univerzální nástroj využít a zlepšit tak svou práci. Úplných základů se dotkneme jen letmo, bude lepší, když už s myšlenkovými mapami nějakou zkušenost máte. Samozřejmostí je workshopová část, prožíváním se učíme nejvíc.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slidy: bit.ly/2UIFK72A


Jak na citace podle ISO 690
st 20. 3. 14.00–15.40, učebna L11

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvádět všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíte se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří.

Lektorka: Mgr. Hana Holoubková (Ústřední knihovna FF)

Slidy: muni.cz/go/f4236d


Vizuální komunikace
út 26. 3. 18.00–19.40, učebna B2.33

Výsledkem naší studijní práce je především text. Smutnou skutečností zůstává, že školitel a oponenti jsou mnohdy posledními lidmi, kteří ho budou číst ve své celistvosti. Plody své těžké práce proto musíme umět prodat i jinými cestami. Mluvit budeme především obecně o možnostech vizuální prezentace našich výsledků: o grafech, infografikách, vizualizacích. Desítky praktických rad vám pomohou komunikovat svá vědecká zjištěná graficky efektivně a bezbolestně.

Lektor: Mgr. Tomáš Marek (Kabinet informačních studií a knihovnictví)

Slidy: muni.cz/go/ea279f


Jak na citace podle APA
st 27. 3. 14.00–15.40, učebna L11

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat a jak citaci vytvořit podle citační normy APA, kterou na FF využívají především psychologové a pedagogové. Podle hesla „škola hrou“ si citování vyzkoušíme i prakticky. Naučíme se o citovaných dokumentech přemýšlet a analyzovat, které informace do citace patří. Vyzkoušíme si i citace méně obvyklých zdrojů.

Lektorka: Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová (Ústřední knihovna FF)

Slidy: bit.ly/2WI8g9F


MS Word „diplomka“
st 3. 4. 14.00–15.40, učebna L11

Znáte to – Word sice běžně používáte, ale když přijde na malinko složitější operace (formátovat text pomocí stylů, vytvořit automatický obsah, očíslovat stránky v oddílech), už to jde hůř. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce. Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: Odrážky a seznamy. Seznam použité literatury pomocí křížových odkazů. Pokročilé formátování dokumentu: oddíly, okraje stránek, čísla stran. Řádkování (typografie, postup psaní). Použití stylů pro efektivní formátování dokumentu a pro tvorbu automatického obsahu. Vkládání obrázků. Popisky objektů. Tvorba automatických seznamů. Tvorba tabulek a jejich formátování. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (Knihovna univerzitního kampusu)


Jak napsat životopis a motivační dopis
st 10. 4. 14.00–15.40, učebna L11

Napsat životopis není těžké. Napsat dobrý životopis, to už je skoro věda. Personalistu musí nadchnout nejen po obsahové, ale i formální stránce. Na kurzu si prozradíme, jaké chyby se v CV většinou vyskytují, čeho byste se měli vyvarovat a čemu naopak věnovat pozornost. Zaměříme se na vytvoření zajímavého, originálního a hlavně relevantního životopisu.
A co bude třešničkou na dortu? Motivační dopis! Zjistíte, jak ho správně strukturovat a jak vytvořit silnou punchline.

Lektorka: Mgr. Michaela Odehnalová (Kariérní centrum MU)

Slidy: https://bit.ly/2DgEhhE


Jak na obhajobu diplomové práce
čt 11. 4. 8.00–9.40, učebna B2.33

Jak na obhajobě vystupovat? Co napsat do prezentace? Co v žádném případě nedělat? A co vám zachrání známku, když půjde do tuhého? Částečně workshopová lekce bude povídavá, praktická a interaktivní. Vlastní tipy a zkušenosti vítány!

Lektor: Mgr. Roman Brück (Ústřední knihovna FF)

Slidy: https://bit.ly/2PbYEl0


MS Excel pro úspěšné studium
st 17. 4. 14.00–15.40, učebna L11

Na další z oblíbených a užitečných lekcí si vyzkoušíte např. zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Projdeme přehled funkcí, princip jejich využívání, nápovědu a online zdroje při řešení různých situací v Excelu. Lekce je vhodná pro úplné začátečníky. Pro úplnou představu, s čím se bude pracovat, připojujeme osnovu lekce: Zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk. Přehled funkcí, princip jejich využívání, práce s nápovědou a online zdroji při řešení různých situací v Excelu. Princip tvorby výpočtů a vzorců v Excelu. Jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry. Tvorba grafů. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

Lektor: Mgr. Petr Křivánek (Knihovna univerzitního kampusu)


Jak se na pohovoru neprodat pod cenou
st 24. 4. 14.00–15.40, učebna L11

Na kolik byste se ohodnotili? Klasická otázka personalistů, která mnoho studentů a čerstvých absolventů lehce rozhodí. Proč? Často neví, na jakou částku své znalosti ocenit a navíc někteří mají pocit, že vlastně nemají moc co nabídnout, protože ještě za sebou nemají „hodnotné“ praktické zkušenosti. To však nemusí být vůbec pravda!
Zjistěte, jaká je vaše skutečná cena! Ve výběrovém řízení se dříve či později setkáte s momentem, kdy budete muset vyjednávat o své ceně. Ať už půjde o hledání prvního zaměstnání, placené stáže nebo jakéhokoli jiného úvazku. Nemyslete si, že jako studenti nebo absolventi nemůžete nabídnout zaměstnavatelů dovednosti a znalosti, za které se na trhu práce platí!
Přijďte na kurz Jak se neprodat pod cenou a objevte, které kompetence jsou na pracovním trhu hodnotné, kde a jak je případně získat nebo zdokonalit. Společně s lektorem se zaměříte na nalezení vašich tajných zbraních, které vaši hodnotu v očích zaměstnavatelů zvednou, i na to, jak si svou cenu v očích ostatních obhájit a přesvědčit je, že jste pro ně dostatečně cenní. Navíc se dozvíte, na čem absolventi a studenti na pohovorech nejčastěji pohoří a jak se takovému momentu vyhnout.

Lektor: Mgr. Libor Komárek (Kariérní centrum MU)

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz