2014

Kurz informačního vzdělávání: jaropodzim

Semináře pro doktorandy: jaropodzim

 

Kurz informačního vzdělávání, jarní semestr 2014

 


Průvodce databázemi MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium

Út 18. 2. 12:30-14:05
St 19. 2. 14:10-15:45

Myslíte si, že při studiu na MU vystačíte pouze s informacemi vyhledanými přes Google? Jste na omylu! Při psaní svých odborných prací byste měli samozřejmě pracovat s kvalitními zdroji. Nevíte ale, kde je hledat? Máme pro vás řešení – elektronické informační zdroje MU – profesionální databáze plné kvalitních odborných časopisů a e-knih. Jako studenti MU je můžete využívat zcela zdarma, ve škole i doma! Přijďte na lekci informačního vzdělávání věnovanou právě EIZ MU a získejte obecný přehled o těchto zdrojích a osvojte si základy práce s nimi. Také vás seznámíme s nadstavbovým nástrojem EBSCO Discovery Service a databáze pro vás přestanou být bludištěm. Lekcí vás bude provázet knihovnice Mgr. Hana Holoubková.

Průvodce databázemi MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Průvodce databázemi JSTOR a ScienceDirect

Út 25. 2. 12:30-14:05
St 26. 2. 14:10-15:45

Připravili jsme pro vás dávku informací a praktických ukázek práce v odborných časopiseckých databázích. Na programu jsou multioborové databáze JSTOR (letos jsme přikoupili dvě nové kolekce) a Science Direct. Přijďte si poslechnout, co tyto databáze nabízí a umí, určitě se pak stanou užitečnými pomocníky při vašem studiu a psaní prací. Kdo by určitě neměl školení vynechat? Studenti následujících oborů: filologie, lingvistika a literatura, hudební věda, filozofie, psychologie, religionistika, historie, dějiny umění, sociální vědy, politologie, archeologie, pedagogika aj. Lekcí vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Průvodce databázemi JSTOR a ScienceDirect from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Průvodce databázemi Oxford Journals a Cambridge Journals

Út 4. 3. 12:30-14:05
St 5. 3. 14:10-15:45

Další várka odborných elektronických informačních zdrojů – tentokrát si můžete přijít vyzkoušet práci s databázemi Oxford Journals a Cambridge Journals. A kdo by určitě neměl školení vynechat? Studenti následujích oborů: filologie, hudební věda, filozofie, religionistika, historie, dějiny umění, sociální vědy, politologie, antropologie aj. Lekcí vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Průvodce databázemi Oxford Journals a Cambridge Journals from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Elektronické informační zdroje nejen pro filology – se zaměřením na zdroje pro anglistiku a germanistiku

Út 11. 3. 12:30-14:05
St 12. 3. 14:10-15:45

Lekce je určena všem studentům filologických programů, především však studentům anglistiky a germanistiky. Seznámíte se se základními licencovanými databázemi i volně dostupnými zdroji zaměřenými na tyto jazyky a filologii obecně.
Lekcí vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Elektronické informační zdroje nejen pro filology – se zaměřením na zdroje pro anglistiku a germanistiku from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Myšlenkové mapy

Út 18. 3. 12:30-14:05
St 19. 3. 14:10-15:45

Seminář v úvodní části představí nástroj myšlenkové mapy, ukáže možnosti jejich využití a princip tvorby. Zaměříme se především na využití map pro účely studia, tedy pro jeho organizaci a plánování (např. při učení či přípravě seminární či diplomové práce). V druhé části si vytvoříte vlastní myšlenkovou mapu. Lekcí vás provede odborná lektorka CEINVE Mgr. Dagmar Chytková.

Myšlenkové mapy from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

MS Word “diplomka”

Út 25. 3. 12:30-14:05
St 26. 3. 14:10-15:45

Znáte to – Word sice běžně používáte, ale když přijde na malinko složitější operace (formátovat text pomocí stylů, vytvořit automatický obsah, očíslovat stránky v oddílech), už to jde hůř. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce. Lekcí vás provede Mgr. Petr Křivánek z Knihovny univerzitního kampusu a ochotně vám poradí se záludnostmi Wordu. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010.

MS Word “diplomka” from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Bibliografické citace a metody citování

Út 1. 4. 12:30-14:05
St 2. 4. 14:10-15:45

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Jak na zdroje odkazovat a jak citaci vytvořit se dozvíte právě na této lekci.
Zamyslíme se také nad významem citační etiky a vysvětlíme si význam slov “citace”, “převzetí”, “parafráze” či “běžná/všeobecná znalost”. Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tištěné i elektronické dokumenty. Rovněž porovnáme tuto citační normu s normou APA, kterou na FF využívají především psychologové a nově též pedagogové. Těšit se na vás budou knihovnice Mgr. Hana Holoubková a Mgr. Tereza Matýsová.

Aktuální materiály o citování hledejte na Slideshare knihovny.


Cesta tvorbou dotazníku

Út 8. 4. 12:30-14:05
St 9. 4. 14:10-15:45

Rádi byste ve své diplomové práci realizovali výzkum formou dotazníkového šetření? Pokud ano, jste si jistí, zda ovládáte všechny fáze výzkumného šetření, které předcházejí návrhu samotného dotazníku? Znáte dobře pravidla pro tvorbu jednotlivých otázek v dotazníku? A víte, který nástroj pro distribuci online dotazníku využít? Na semináři si prakticky projedete celým procesem tvorby a distribuce dotazníku, ukážeme si také chyby, které se v dotaznících často objevují. Lekcí vás provede odborná lektorka CEINVE Mgr. Gabriela Šimková.

Cesta tvorbou dotazníku from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

MS Excel pro začátečníky

Út 15. 4. 12:30-14:05
St 16. 4. 14:10-15:45

Na základě vašeho zájmu opět zařazujeme průvodce Excelem pro začátečníky. Vyzkoušíte si např. formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Získáte základní přehled funkcí a znalost principu jejich využívání. Ukážeme si využití nápovědy a online zdrojů při řešení
různých situací v Excelu. Dozvíte se jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování,
automatické filtry. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010. Poprat se s Excelem vám pomůže
Mgr. Petr Křivánek.

Domovský web lektora s dalšími informacemi: http://www.ukb.muni.cz/kuk/ff/.


Vizualizace informací

Út 22. 4. 12:30-14:05
St 23. 4. 14:10-15:45

Praktický seminář je zaměřen na práci s online nástroji, které umí být velmi užitečnými a často nezbytnými pomocníky při vašem studiu i v osobním životě. Chystáte se vytvořit oslňující prezentaci? Potřebujete přehledně zpracovat data? Váš studentský projekt si žije „svým vlastním životem“ a vy potřebujete nástroj, který by vám jej pomohl řídit? Máte povinností nad hlavu a hledáte jednoduchý nástroj pro správu vašeho osobního času, informací i úkolů? Přijďte na „nástrojovou lekci“, představíme vám pomocníky, kteří pro vás mohou být užiteční.
Průvodkyněmi vám budou odbornice z portálu nastroje.knihovna.cz.

Vizualizace informací from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Prezi

Út 29. 4. 12:30-14:05
St 30. 4. 14:10-15:45

Vytáhněte se s prezentací, kterou jen tak někdo nemá! Praktický workshop vám ukáže práci s nástrojem Prezi jako alternativou k PowerPointu. Naučíte se tvořit kvalitní a zajímavé prezentace pomocí jednoduchých efektů, obrázků a šablon. Lekcí vás provede odborná lektorka CEINVE Mgr. Dagmar Chytková.

Dobré příklady: http://blog.prezi.com/latest/2013/12/27/the-6-best-prezis-of-2013.html

Nápověda:
https://prezi.com/support/article/


Prezentujeme kvalitně a efektivně

Út 6. 5. 12:30-14:05
St 7. 5. 14:10-15:45

Zjistěte, že prezentování je vlastně zábava. Ukážeme si nejzákladnější pravidla prezentování, nejčastější chyby a v neposlední řadě i tipy pro lepší a pohodovější prezentování. Teoretickým úvodem vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Prezentujeme kvalitně a efektivně from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

 Kurz informačního vzdělávání, podzimní semestr 2014

 


Možnosti a služby Informačního systému MU (IS MU)

Po 22. 9. 9:10-10:45

IS-technička vás seznámí se základními agendami IS MU, včetně nové verze aplikace Student. Absolventi této lekce nebudou mít při práci s ISem už nikdy hlavu v dlaních, zaručujeme vymizení pocitů dezorientace a zoufalství. 😉

V první části lekce bude mít hlavní slovo IS-technička. Závěrečných 20 minut rezervujeme pro vás a vaše dotazy.

Nebojte se přijít kdykoli v průběhu akce!

Rovněž neváhejte předběhnout fronty na studijním až do učebny C15!

Základní informace o práci s IS MU najdete např. na webu FF.


Průvodce EIZ MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium

Út 23. 9. 14:10-15:45
St 24. 9. 14:10-15:45

Myslíte si, že při studiu na MU vystačíte pouze s informacemi vyhledanými v Googlu? Jste na omylu! Při psaní svých odborných prací byste měli samozřejmě pracovat s kvalitními zdroji. Nevíte ale, kde je hledat? Máme pro vás řešení – elektronické informační zdroje MU – profesionální databáze plné kvalitních odborných časopisů a e-knih. Jako studenti MU je můžete využívat zcela zdarma, ve škole i doma! Nevíte jak s nimi pracovat? Přijďte na lekci informačního vzdělávání věnovanou právě EIZ MU a efektivní práci s nimi. Lekcí “Průvodce EIZ MU” vás bude provázet knihovnice Mgr. Hana Holoubková.

Průvodce databázemi MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Největší databáze článků na MU: které to jsou a jak v nich hledat

Út 30. 9. 14:10-14:55
St 1. 10. 14:10-14:55

Tápete při vyhledávání odborných článků vhodných pro vaši seminární nebo diplomovou práci? Přijďte se prakticky seznámit s největšími plnotextovými databázemi článků, které máte na MU k dispozici. Naučte se efektivně vyhledávat to, co opravdu potřebujete. Přijďte vybaveni dotazy a problémy z vlastní praxe. Pokusíme se na ně společně najít odpověď. Elektronickou džunglí odborných dokumentů vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová.

Největší databáze článků na MU: které to jsou a jak v nich hledat from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Největší databáze eknih na MU: které to jsou a jak v nich hledat

Út 30. 9. 15:00-15:45
St 1. 10. 15:00-15:45

Tápete při vyhledávání odborných elektronických knih vhodných pro vaši seminární nebo diplomovou práci? Přijďte se prakticky seznámit s největšími databázemi e-knih, které máte na MU k dispozici. Naučte se efektivně vyhledávat to, co opravdu potřebujete. Přijďte vybaveni dotazy a problémy z vlastní praxe. Pokusíme se na ně společně najít odpověď. Elektronickou džunglí odborných dokumentů vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová.

Největší databáze e-knih na MU: které to jsou a jak v nich hledat from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Využití online nástrojů při studiu

Út 7. 10. 14:10-15:45
St 8. 10. 14:10-15:45

Internet nabízí nepřeberné množství online nástrojů – vyznat se v nich tedy může být obtížné. Ovšem pouze v případě, že neabsolvujete seminář, který vám užitečné online pomocníky představí. Dozvíte se, jak lehce vytvářet diagramy, dotazníky, seznamy, videa či online nástěnky. Každý seminář je jedinečný, protože jsou vybírány vždy nové zajímavé online nástroje a služby. Lektorka: Mgr. Gabriela Šimková.


Práce s tématem odborného textu s ohledem na vyhledávání informací

Út 14. 10. 14:10-15:45
St 15. 10. 14:10-15:45

Zvolit správné téma seminární nebo diplomové práce je pro konečný úspěch klíčové. V semináři budeme pracovat s definováním problému (tématu) a tvorbou klíčových slov tak, aby následná práce s odbornými zdroji byla co nejvíce úspěšná. Navážeme praktickými ukázkami vyhledávání v databázích elektronických informačních zdrojů. Seminář si pro vás připravily Mgr. Hana Holoubková? a Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová.

Práce s tématem odborného textu s ohledem na vyhledávání informací from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Praxe a stáže: jaké možnosti existují

Út 21. 10. 14:10-15:45
St 22. 10. 14:10-15:45

Seminář studentům přiblíží, kde a jak tyto možnosti efektivně hledat, které aspekty při výběru zahraničního pobytu především zvážit a na co si dát pozor. Zmíněny budou nejrozšířenější programy (Erasmus+, CEEPUS, mezivládní dohody, DAAD, Aktion, Erasmus Mundus, Visegradská stipendia ad.).
Cílem semináře není zahltit studenty podrobnými informacemi o všech výměnných programech, ale spíše poskytnout základní vodítko, jak se v pestré nabídce co nejlépe zorientovat, jak zvolit nejvhodnější program a jak zvládnout administrativu s pobytem spojenou. Na závěr semináře bude prostor pro dotazy studentů.

Lektorkou bude Mgr. Jana Sobolová z Oddělení vnějších vztahů děkanátu FF.

Praxe a stáže: jaké možnosti existují from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Citování v odborném textu

Út 4. 11. 14:10-15:45
St 5. 11. 14:10-15:45

Ať už píšete práci seminární, bakalářskou nebo magisterskou, je nutné důsledně uvést všechny zdroje, které jste použili. Nechcete se přeci stát plagiátory, nebo ano? Jak na zdroje správně odkazovat a jak citaci vytvořit se dozvíte právě na této lekci.
Podíváme se, jaké prvky by citace měla obsahovat podle u nás nejpoužívanější citační normy ČSN ISO 690, a to pro tradiční i méně obvyklé zdroje informací. Rovněž porovnáme tuto citační normu s normou APA, kterou na FF využívají především psychologové a pedagogové. Těšit se na vás budou knihovnice Mgr. Hana Holoubková a Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová.

Aktuální materiály o citování hledejte na Slideshare knihovny.


MS Word “diplomka”

Út 11. 11. 14:10-15:45
St 12. 11. 14:10-15:45

Opět jsou zde lekce, kde si oprášíte své znalosti programu Word a jistě se dozvíte i něco nového. Čekají vás základní funkce vybraných nástrojů, ale dojde i na pokročilejší formátování textu, vytváření seznamů použité literatury, práci s obrázky nebo tabulkami. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce. Těšit se na vás bude Mgr. Petr Křivánek z Knihovny univerzitního kampusu. V učebně budeme pracovat s verzí MS Office 2010.

Článeček o formátování ve Wordu najdete v ezinu Inflow.

MS Word “diplomka” from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Dotazník jako součást diplomové práce: na co si dát pozor?

Út 18. 11. 14:10-15:45
St 19. 11. 14:10-15:45

Rádi byste ve své diplomové práci realizovali výzkum formou dotazníkového šetření? Pokud ano, jste si jistí, zda ovládáte všechny fáze výzkumného šetření, které předcházejí návrhu samotného dotazníku? Znáte dobře pravidla pro tvorbu jednotlivých otázek v dotazníku? A víte, který nástroj pro distribuci online dotazníku využít? Na semináři si prakticky projedete celým procesem tvorby a distribuce dotazníku, ukážeme si také chyby, které se v dotaznících často objevují. Lektorka: Mgr. Gabriela Šimková.

Cesta tvorbou dotazníku from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

MS Excel pro začátečníky

Út 25. 11. 14:10-15:45
St 26. 11. 14:10-15:45

Na základě vašeho zájmu opět zařazujeme průvodce Excelem pro začátečníky.
Vyzkoušíte si např. zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Projdeme přehled funkcí, princip jejich využívání, nápovědu a online zdroje při řešení různých situací v Excelu. Dozvíte se jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry. V učebně pracujeme s verzí MS Office 2010. Poprat se s Excelem vám pomůže Mgr. Petr Křivánek.

MS Excel pro začátečníky from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Kreativní přístupy k zpracování odborného textu

Út 2. 12. 14:10-15:45
Kreativita má své místo i při zpracování odborných textů – seminář představí metody a techniky, které vám usnadní proces jejich tvorby.
Lektorka: Mgr. Dagmar Chytková.

Doporučená literatura:
PAZDERNÍKOVÁ, Pavla. Tvůrčí psaní a vědecká práce. Využití tvůrčích technik při přípravě, psaní a prezentaci odborného textu. Brno: Masarykova univerzita. Filozofická fakulta. Ústav české literatury a knihovnictví, 2009. Vedoucí dizertační práce PhDr. Zbyněk Fišer, Ph.D. Dostupné také z: http://is.muni.cz/th/14908/ff_d/.

ŽÁK, Petr. Kreativita a její rozvoj. Brno: Computer Press, 2004.


Informační bezpečnost

St 3. 12. 14:10-15:45

Seminář se zaměří na tři dílčí témata, která by pro vás mohla být zajímavá ve studiu i dalším životě a současně se o nich (stále) aktuálně živě mluví.

Nejdříve se zaměříme na postupy ověřování totožnosti v elektronickém prostředí, bez kterých byste se nedostali ani ke své studijní agendě v IS, řeč bude hlavně o bezpečné práci s hesly, ale stručně se dotkneme i
šifrování nebo elektornického podpisu.

Na to naváže bezpečnost mobilních technologií, protože u nich se často využívají jiné typy hesel (grafické),
dotkneme se ale také bezpečnostních rozdílů Androidu a iOS a potřeby bezpečnostních aplikací jako je antivir. Protože dnes se často využívá také tzv. smartbankingu, tj. ovládání bankovního účtu pomocí mobilního zařízení, přejdeme srkz to ještě stručně k pravidlům bezpečného nakupování a
prodávání přes internet.

Přehledový seminář nepůjde nikde zcela do hloubky, bude sloužit spíše k získání orientace ve jmenovaných směrech a osvojení základních bezpečných postupů při používání informačních
technologií.

Informační bezpečnost from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Komunikační dovednosti

Út 9. 12. 14:10-14:55
St 10. 12. 14:10-14:55

Zjistěte, že prezentování je vlastně zábava. Ukážeme si nejzákladnější pravidla prezentování, nejčastější chyby a v neposlední řadě i tipy pro lepší a pohodovější prezentování. Praktickým seminářem o rétorice a vystupování vás provede Mgr. Roman Brück.

Komunikační dovednosti from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Prezi: Online nástroj pro zpracování prezentací

Út 9. 12. 15:00-15:45
St 10. 12. 15:00-15:45

Vytáhněte se s prezentací, kterou jen tak někdo nemá! Praktický workshop vám ukáže práci s nástrojem Prezi jako alternativou k PowerPointu. Naučíte se tvořit kvalitní a zajímavé prezentace pomocí jednoduchých efektů, obrázků a šablon.

Lektorka: Mgr. Dagmar Chytková

Jak na to.


Využití technologií ve vzdělávání

Út 16. 12. 14:45-16:15

Seminář ukáže vybrané nové technologie s potenciálem jejich využití ve vzdělávání. Praktická část bude zaměřená na témata jako osobní wiki, tablety, čtečky či vybrané online nástroje, které mohou pomoci v (sebe) vzdělávání. Nebude chybět ukázka možností webinářů či automatizovaných MOOC kurzů. V teoretické části pak bude věnován prostor technologiím „zítřka“, jako je rozšířená realita, počítačové zpracování emocí a přirozeného jazyka nebo big data. Lektor: Mgr. Michal Černý.

Nové technologie ve vzdělávání from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

 

Semináře pro doktorandy, jarní semestr 2014

 


Jak psát a publikovat odborný text?
Čt 13. 3. 14:10-15:45

Začínající vědec nebo student, který pracuje na zajímavém odborném tématu, by měl výsledky své práce průběžně publikovat. Ale jak začít? Do kterého časopisu psát? Jak strukturovat odborný text? Jak vůbec vypadá publikační proces? Seminář provede studenty všemi fázemi vzniku odborného článku včetně jeho publikování. Obsahem semináře budou především témata: výběr tématu, volba časopisu, struktura článku a fáze jeho vzniku, publikační proces, hodnocení a zpětná vazba. Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Jak psát a publikovat odborný text? from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Prezentační dovednosti na konferenci

Čt 20. 3. 14:10-15:45

Doktorandi a mladí akademici by měli umět nejen vědecké výstupy vytvářet a publikovat, ale také je kvalitně prezentovat před odborným publikem. Na semináři si společně projdeme rady a tipy pro to, aby Vaše vystoupení na konferenci zaujalo a přineslo kýžené výsledky. Ukážeme si zásady správného prezentování a řekneme si, na co je dobré před prezentací a během ní myslet. Na praktických příkladech si ukážeme, čeho je lépe se vyvarovat, a také to, s jakými typy netradičních příspěvků se můžete na konferencích setkat (PechaKucha, poster…).
Lektorka: Mgr. Gabriela Šimková

Prezentační dovednosti na konferenci from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Jak napsat (oponentský) posudek kvalifikační práce

Čt 27. 3. 14:10-15:45

Seminář je určen pro doktorandy a začínající akademické pracovníky, kteří v rámci své pedagogické činnosti píší posudky na kvalifikační práce. Cílem semináře je naučit se korektně a objektivně posuzovat odbornou práci podle daných kritérií (kritériím porozumět) a posouzení zpracovat do požadovaného výstupu ve formě posudku. Zaměříme se také na správné „posudkové“ pojmosloví. Účastníci semináře budou mj. prostřednictvím metody práce s chybou využívat pro simulované hodnocení konkrétní ukázky odevzdaných studentských odborných prací.
Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Jak napsat (oponentský) posudek kvalifikační práce from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Jak připravit grantovou žádost

Čt 3. 4. 14:10-15:45

Doktorandi i mladí akademici hledají možnosti, jak získat finanční prostředky na svoji vědeckou práci, na účast na konferencích, na výjezdy do odborných zahraničních pracovišť. V teoretické části semináře bude krátce představena aktuální nabídka grantových programů a pozornost bude věnována především náležitostem grantových žádostí a nejčastějším nedostatkům. Obsahem praktické části semináře bude simulovaný procesu psaní žádosti o grant a následná evaluace. Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Jak napsat grantovou žádost from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Horizont 2020 from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Finanční rámce projektových žádostí

Čt 10. 4. 14:10-15:45

Připravovat žádost o grant nebo projekt vyžaduje nejen znalost oborového kontextu, ale také orientaci v administrativních a finančních záležitostech. Jak propočítat náklady, s kým je možné sepsat DPP, s kým DPČ, co všechno je třeba sledovat při sestavování rozpočtu? Prakticky zaměřený seminář je určen především pro doktorandy, kteří podobné otázky řeší. Lektorka provede účastníky jednotlivými položkami modelového rozpočtu projektu, pozornost bude věnována systémům pro administraci projektů (ISEP, Benefit), případně budou vysvětleny nejasnosti v projektové terminologii. Lektorka: Mgr. Tereza Stodolová.

Finanční rámce projektových žádostí from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Vykazování výsledků vědecké práce

Čt 24. 4. 14:10-15:45

Publikuji a mám zavádět své publikační výsledky do IS MUNI, nebo dokonce do RIV? Mám odvádět do RIVu svůj příspěvek na on-line konferenci? Jak mám vykazovat článek, který jsem napsal s kolegou z fakulty sociálních studií? Na tyto i mnoho dalších otázek dostanete odpovědi na prakticky zaměřeném semináři o vykazování výsledků vědy a výzkumu. Po krátkém úvodu o legislativním rámci publikování výsledků vědy a výzkumu v ČR se v praktické části účastníci semináře podrobně seznámí s vykazováním vědeckovýzkumných publikací v IS MUNI a s přenášením těchto výsledků do RIV. Lektorka semináře Mgr. Vendula Hromádková (garantka pro RIV na FF MU) uvítá předem poslané konkrétní dotazy či náměty k tématu.

Vykazování výsledků vědecké práce from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Semináře pro doktorandy, podzimní semestr 2014

 


EIZ v práci doktorandů
Čt 2. 10. 14:10-15:45

Elektronické informační zdroje (EIZ) jsou nepostradatelným nástrojem poznání v každém oboru a zároveň důležitou součástí publikační práce. Chcete získat vhled do toho, jak s EIZ důkladně pracovat a jaké možnosti vám v profesním rozvoji mohou přinést? Do tajů EIZ vás na prakticky zaměřeném semináři zasvětí zkušená lektorka a vysokoškolská knihovnice.
Lektorka : Mgr. Tereza Schwarzová Matýsová, knihovnice Ústřední knihovny FF MU

EIZ v práci doktorandů from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Grantové a stipendijní příležitosti doktorandů

Čt 9. 10. 14:10-15:45

Seminář se zaměří na důležité oblasti akademického působení doktorandů – na stipendijní a grantové příležitosti a na specifický výzkum. Studijní stipendia vám dávají možnosti financovat vysokoškolské aktivity. Víte, která stipendia jsou určena právě vám, doktorandům? Chcete se na podzim ucházet o grant v rámci Fondu rozvoje Masarykovy univerzity? Co je třeba pro jeho získání udělat? A vyznáte se v kategorizaci a nabídce projektů a programů v oblasti specifického výzkumu na MU? Na prakticky zaměřeném semináři budou témata prezentována prostřednictvím konkrétních ukázek a dokumentů.
Lektorka : Mgr. Veronika Krajíčková, referentka Oddělení vědy a výzkumu FF MU

Grantové a stipendijní příležitosti doktorandů from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Dotyková zařízení v pedagogické praxi na VŠ

Čt 16. 10. 14:10-15:45

Dotyková zařízení se pomalu, ale jistě stávají samozřejmou součástí edukačního procesu, ať se odehrává formálně, neformálně nebo informálně. Používání dotykových ICT zpestřuje výuku, více ji přibližuje současným vysokoškolákům a reflektuje lépe jejich vzdělávací potřeby. Jaké možnosti dotyková zařízení ve vysokoškolské výuce nabízejí? Jaké možnosti otevírá propojování se stávajícími ICT v učebnách? Které aplikace se pro dotyková zařízení hodí? Jak lze co nejlépe implementovat dotykové zařízení do té správné fáze vzdělávacího procesu? Zajímají-li vás výše uvedené otázky, přijměte pozvání na prakticky zaměřený seminář.
Lektoři: Mgr. Petr Sudický, katedra anglistiky a amerikanistiky + Kancelář e-learningu FF MU; Mgr. Veronika Neničková, Katedra slavistiky + Kancelář e-learningu FF MU.

iPad-argumenty iPad-workflow-ucitele-1


Webináře ve vysokoškolské pedagogice

Čt 23. 10. 14:10-15:45

Webináře jsou efektivním nástrojem umožňujícím skloubení dvou zdánlivě neslučitelných forem výuky – face to face a e-learningu. Integrují totiž výhody obojího – kontaktu tváří v tvář i možnosti účastnit se výuky z pohodlí domova. Jaké nástroje je možné pro jejich pořádání využít? A jakých chyb je třeba se vyvarovat?
Lektoři: Mgr. Michal Černý, metodik znalostního prostředí a lektor Centra informačního vzdělávání a Mgr. Gabriela Šimková, lektorka informačního vzdělávání Centra informačního vzdělávání FF MU


Pedagogické minimum pro doktorandy s využitím metod kritického myšlení – teoretická část

Čt 30. 10. 14:10-15:45

Začínáte v rámci doktorského studia s pedagogickou činností? Chtěli byste získat větší jistotu v učitelování, schopnost dobře komunikovat se studenty, přehled o metodách výuky, postupech, didaktických zásadách a potřebných kompetencích? Chcete se stát designéry vzdělávacího procesu? Přijďte na dva navazující semináře, jejichž součástí bude také představení zajímavých a pro pedagogickou práci na vysoké škole užitečných metod kritického myšlení.
Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., garantka vzdělávacích aktivit doktorandů projektu Centrum informačního vzdělávání, FF MU.

Pedagogické minimum pro doktorandy I from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Pedagogické minimum pro doktorandy s využitím metod kritického myšlení – praktická část

Čt 6. 11. 14:10-15:45

Začínáte v rámci doktorského studia s pedagogickou činností? Chtěli byste získat větší jistotu v učitelování, schopnost dobře komunikovat se studenty, přehled o metodách výuky, postupech, didaktických zásadách a potřebných kompetencích? Chcete se stát designéry vzdělávacího procesu? Přijďte na dva navazující semináře, jejichž součástí bude také představení zajímavých a pro pedagogickou práci na vysoké škole užitečných metod kritického myšlení.
Lektorka: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., garantka vzdělávacích aktivit doktorandů projektu Centrum informačního vzdělávání, FF MU.

Pedagogické minimum pro doktorandy II from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Diskuzní metody from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Karta výuky from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Grantové možnosti GAČR a finanční aspekty projektů

Čt 13. 11. 14:10-15:45

Připravovat žádost o grant nebo projekt vyžaduje nejen znalost oborového kontextu, ale také orientaci v administrativních a finančních záležitostech. Jak propočítat náklady, s kým je možné sepsat DPP, s kým DPČ, co všechno je třeba sledovat při sestavování rozpočtu? Prakticky zaměřený seminář je určen především pro doktorandy, kteří podobné otázky řeší. Lektorka provede účastníky jednotlivými položkami modelového rozpočtu projektu, pozornost bude věnována systémům pro administraci projektů (ISEP, Benefit), případně budou vysvětleny nejasnosti v projektové terminologii.
Lektorka: Mgr. Tereza Stodolová, referentka Oddělení věd a výzkumu FF MU.


Veřejné zakázky z hlediska projektového řízení

Čt 20. 11. 14:10-15:45

Připravujete svoji první projektovou žádost? Pak je ideální čas na to, zabývat se také veřejnými zakázkami. Měli byste mít informace o možnostech pořizování dodávek a služeb na FF MU, bude potřeba vyznat se v dynamickém nákupním systému, rozumět rámcovým smlouvám, vědět vše důležité k poptávkovému řízení a také by vám měla být jasná pravidla přípravy veřejné zakázky. A protože velké množství projektů je řešeno jako projekty EU, vyplatí se znát právě specifika i rizika nákupů, které se z těchto projektů financují. Chcete-li mít informační náskok, pak neváhejte a na seminář přijďte!
Lektor: Mgr. Rostislav Gnida, právník a garant veřejných zakázek z Oddělení vědy a výzkumu FF MU.


Úvod do projektového řízení

Čt 27. 11. 14:10-15:45

Podali jste projektovou žádost, schválili vám projekt a vy jste se stali projektovými manažery? Máte na akademickém pracovišti malý výzkumný tým, který vedete? Pak se vám jistě budou hodit znalosti důležitých strategií a kompetencí v projektovém řízení. Lektorka vás na konkrétních příkladech provede životním cyklem projektu dle standartu IPMA. Životní cyklus je složen z předprojektové fáze, kde se definují cíle projektu, grantové žádosti a příležitosti projektu, přes projektovou fázi, kde je cíl projektu realizován (výzkum …) až po poprojektovou fázi, která obsahuje evaluaci a využití zkušeností pro další projekty.
Lektorka: Mgr. Markéta Bočková, projektová manažerka FF MU, vyučující projektového managementu.


Vykazování výsledků vědecké práce

Čt 4. 12. 14:10-15:45

K doktorandskému studiu patří vedle publikační činnosti také dovednost vykazovat publikační a vědecké výstupy. Znáte podmínky a metodiku publikování výsledků vědy a výzkumu? Vyznáte se v procesu vykazování publikačních výsledků vědecké práce v IS MUNI? Jste dostatečně obeznámeni s přenášením těchto výsledků do RIV (rejstříku informací o výsledcích vědy a výzkumu)? Víte, co je to RUV? Pokud se vám na výše uvedené otázky hromadí nesouhlasné odpovědi, pak je tento seminář určen právě pro vás. Lektorka uvítá předem poslané konkrétní dotazy či náměty k tématu.

Lektorka: Mgr. Vendula Hromádková (referentka RIV na FF) – hromadkova@phil.muni.cz

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz