2013

Kurz informačního vzdělávání

Semináře pro doktorandy

Kurz informačního vzdělávání, podzimní semestr 2013

 


Možnosti a služby Informačního systému MU (IS MU)

St 18. 9. 9:00-11:30
Čt 19. 9. 9:00-11:30

IS-technička a e-technička Filozofické fakulty vás seznámí se základními agendami IS MU, včetně nové verze aplikace Student. Absolventi těchto lekcí nebudou mít při práci s ISem už nikdy hlavu v dlaních, zaručujeme vymizení pocitů dezorientace a zoufalství 😉

Dopolední blok bude rozdělen na dvě části. V první hodině a půl se budete moci seznámit s nejčastěji používanými agendami v ISu a s tipy, jak být vždy o krok před ostatními. Navazující hodina bude věnována individuálním dotazům. V rámci této hodiny se můžete přijít zeptat kdykoliv.


Průvodce EIZ MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium

Út 24. 9. 14:10-15:45
St 25. 9. 14:10-15:45

Myslíte si, že při studiu na MU vystačíte pouze s informacemi vyhledanými v Googlu? Jste na omylu! Při psaní svých odborných prací byste měli samozřejmě pracovat s kvalitními zdroji. Nevíte ale, kde je hledat? Máme pro vás řešení – elektronické informační zdroje MU – profesionální databáze plné kvalitních odborných časopisů a e-knih. Jako studenti MU je můžete využívat zcela zdarma, ve škole i doma! Nevíte jak s nimi pracovat? Přijďte na lekci informačního vzdělávání věnovanou právě EIZ MU a efektivní práci s nimi. Lekcí “Průvodce EIZ MU” vás bude provázet knihovnice Mgr. Hana Holoubková.

Průvodce EIZ MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

E-knihy na MU: jak s nimi pracovat

Út 1. 10. 14:10-15:45
St 2. 10. 14:10-15:45

Databáze ebrary Academic Complete je největším zdrojem e-knih na MU, obsahuje více než 77 000 odborných knih v elektronické podobě od předních světových vydavatelů akademické literatury. Tematicky jsou ve zdroji pokryty všechny obory na MU – tedy i humanitní vědy. ebrary nabízí uživatelům bohaté možnosti – vyhledávání knih, čtení online i offline, stahování a tisk textů, vytváření vlastních anotací a odkazů k vybraným částem textů, a mnohé další. Zdaleka se však nejedná o jediný zdroj e-knih na MU, dozvíte se i o dalších možnostech. E-knihami na MU vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

E-knihy na MU: jak s nimi pracovat from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Průvodce knihovními katalogy

Út 8. 10. 14:10-15:45
St 9. 10. 14:10-15:45

Nevíte, kde se v knihovně nachází kniha, kterou potřebujete ke studiu nebo zda ji vůbec v knihovně máme? Je kniha právě půjčená nebo ve skladu a vy nevíte jak se k ní dostat? Přijďte na lekci věnovanou online knihovnímu katalogu MU Aleph (http://aleph.muni.cz), jehož součástí je i katalog Ústřední knihovny FF MU, a my vás seznámíme s prostředím katalogu a s jeho základními i pokročilejšími funkcemi (prohlížení/rejstříky, základní a pokročilé vyhledávání, práce s dotazy, výpůjčky, rezervace, čtenářské konto…). Zastavíme se také krátce u lístkových katalogů. Kromě Souborného katalogu MU vám představíme i knihovní katalogy dalších významných institucí, Jednotnou informační bránu a katalogy některých zahraničních institucí. Knihovními katalogy vás provede knihovnice Mgr. Hana Holoubková.

Průvodce knihovními katalogy from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Průvodce databází ProQuest

Út 15. 10. 14:10-15:45
St 16. 10. 14:10-15:45

ProQuest je jednou z největších multioborových bibliografických a fulltextových databází. Zpřístupňuje časopisy z oblasti humanitních a společenských disciplín – vzdělávání, psychologie, religionistiky, umění, historie, literatury, lingvistiky aj. Zahrnuje také rozsáhlou databázi zahraničních dizertačních a diplomových prací.

Chcete se také v databázi orientovat a umět vyhledávat odborné články potřebné ke studiu?
Přijďte na lekci a seznámíme vás s možnostmi základního i pokročilého vyhledávání a možnostmi práce s nalezenými výsledky. Lekce je interaktivní, vyhledávání v databázi ProQuest si vyzkoušíte prostřednictvím řady příkladů. S databází vás seznámí a provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Průvodce databází ProQuest from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Průvodce databází EBSCO

Út 22. 10. 14:10-15:45
St 23. 10. 14:10-15:45

EBSCO je multioborová mega-databáze plných textů časopisů a specializovaných bibliografických a abstraktových bází. Součástí EBSCO je jedna z největších multioborových databázích pro akademické instituce – Academic Search Complete (společenské a humanitní vědy, vzdělávání, lingvistika, umění, literatura, hudba, etnologie aj.). V rámci EBSCO jsou zpřístupňovány také důležité databáze pro obor dějiny umění (Art Index Retrospective, Art Source a Art Full Text), religionistiky (ATLA Religion Database a ATLAs Religion Database with ATLASerials), knihovnictví (LISTA Library, Information Science & Technology Abstracts), filmové vědy (Film & Television Literature Index with Full Text) a hudební vědy (RILM Abstracts of Music Literature).

Cílem lekce je opět představení databáze a procvičení základního a pokročilého vyhledávání a specifických vyhledávacích možností EBSCO. Databází vás provede referenční knihovnice Mgr. Tereza Matýsová.

Průvodce databází EBSCO from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Tvůrčí psaní odborného textu

St 30. 10. 14:10-15:45

Máte před sebou úkol napsat rozsáhlejší odborný text? Nevíte si rady s definováním tématu a názvu odborného textu? Nevyznáte se dobře ve svých poznámkách? Nedaří se vám efektivně číst nashromážděnou odbornou literaturu k tématu? Potřebujete lépe zvládnout členění textu i jeho soudržnost? Nemáte tu správnou motivaci začít psát odborný text? Není se čeho bát, úskalími, která čekají na začátku i v průběhu cesty za odborným textem, na semináři bezpečně projdete! Průvodkyní vám na této lekci bude Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.


Pišme správně česky (nejen) kvalifikační práce

Po 4. 11. 14:10-15:45
St 6. 11. 12:30-14:05

Zvládnout různé nástrahy češtiny (především stylistiky a lexika) je základním předpokladem pro vytvoření dobré prezentace nebo kvalitního odborného textu, ať už je jeho autorem student, učitel, knihovník, vědec či kdokoli jiný, kdo výsledky své práce sdílí. Jak jste na tom s češtinou vy? Myslíte si, že už vás ničím nezaskočí? Možná budete překvapeni! Praktický seminář vám odpoví. Průvodkyní vám na této lekci bude Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.

Pišme správně česky (nejen) kvalifikační práce from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Typografické zásady psaní odborného textu from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Praktické dovednosti při psaní bakalářské práce

Út 12. 11. 14:10-15:45
St 13. 11. 14:10-15:45

Prakticky zaměřený seminář nabídne „kuchařku“ tří základních dovedností vysokoškoláka při psaní odborné práce:
a) jak vyhledávat v elektronických informačních zdrojích odborné informace
b) jak nejlépe vyhledané informace zpracovat
c) a jak informace v odborné práci správně ocitovat.
Lekcí vás provede knihovnice Bc. Radmila Kouřilová.

Praktické dovednosti při psaní bakalářské práce from Referenční služby Ústřední knihovny FF MU

Užitečné online nástroje – Usnadněte si své studium

Út 19. 11. 14:10-15:45
St 20. 11. 12:30-14:05

Praktický seminář je zaměřen na práci s online nástroji, které umí být velmi užitečnými a často nezbytnými pomocníky při vašem studiu i v osobním životě. Chystáte se vytvořit oslňující prezentaci? Potřebujete přehledně zpracovat data? Váš studentský projekt si žije „svým vlastním životem“ a vy potřebujete nástroj, který by vám jej pomohl řídit? Máte povinností nad hlavu a hledáte jednoduchý nástroj pro správu vašeho osobního času, informací i úkolů? Přijďte na „nástrojovou lekci“, představíme vám pomocníky, kteří pro vás mohou být užiteční.
Průvodkyněmi vám budou odbornice z portálu nastroje.knihovna.cz.


Sociální sítě jako zdroj informací

Út 26. 11. 14:10-15:45
St 27. 11. 14:10-15:45

Je Facebook skutečně žroutem času a prokrastinačním strašákem? Ano i ne – lze totiž s klasikem říci: dobrý sluha a zlý pán. Jak vypadá využívání sociálních sítí, to záleží primárně na nás. Můžete s kamarády hrát hry, ale můžete také získávat cenné informace a inspiraci pro osobní i profesní rozvoj.
Lekcí vás provede Mgr. Adam Zbiejczuk.

Prezentace z lekce je dostupná na webu lektora.


MS Word – “diplomka”

Út 3. 12. 14:10-15:45
St 4. 12. 12:30-14:05

Jsou zde opět lekce, kde si oprášíte své znalosti programu Word a jistě se dovíte i něco nového. Čekají vás základní funkce vybraných nástrojů, dojde ale i na pokročilejší formátování textu, vytváření seznamů použité literatury, práci s obrázky nebo tabulkami. Vše si prakticky vyzkoušíte při úpravě fiktivní studentské práce. Těšit se na vás bude Mgr. Petr Křivánek z Knihovny univerzitního kampusu. V učebně budeme pracovat s verzí MS Office 2010.


MS Excel pro začátečníky

Út 10. 12. 14:10-15:45
St 11. 12. 14:10-15:45

Na základě vašeho zájmu opět zařazujeme průvodce Excelem pro začátečníky.
Vyzkoušíte si např. zadávání dat do tabulky, formátování velké tabulky pro tisk, tvorbu výpočtů a vzorců a tvorbu grafů. Projdeme přehled funkcí, princip jejich využívání, nápovědu a online zdroje při řešení různých situací v Excelu. Dozvíte se jednoduché tipy pro práci: řazení dat, podmíněné formátování, automatické filtry. V učebne pracujeme s verzí MS Office 2010. Poprat se s Excelem vám pomůže Mgr. Petr Křivánek.

Semináře pro doktorandy, podzimní semestr 2013

Sledujte novinky z knihovny na Facebook Twitter Slideshare Instagram RSS

Zpět nahoru

Superkoderi.cz